Nors įsibėgėjus balandžiui retai kas galvoja apie pasiruošimą naujiems mokslo metams, sveikatos specialistus ragintų tą padaryti.
Jie pataria kasmet iki rugsėjo 15 d. į ugdymo įstaigas turima pristatyti sveikatos pažyma pradėti rūpintis dar pavasarį.
Kaip informavo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), išanalizavus duomenis, kada daugiausiai išduodama mokinio sveikatos pažymėjimų, matoma labai aiški tendencija.
„Matome, kad absoliutus lyderis – rugpjūčio mėnuo, kada į gydytojus kreipiasi didžioji dalis tėvelių dėl sveikatos patikrinimo. Taip pat labai aktyvūs yra ir birželio, liepos, rugsėjo mėnesiai. Per tą laiką įvyksta didžioji dalis – keturi penktadaliai visų metinių sveikatos patikrinimų.
Ir vienas penktadalis – per likusius 8 mėnesius. Tai gal čia būtų žinia tėveliams pagalvoti, ar tikrai reikėtų rinktis laiką sveikatos patikrinimui būtent tais mėnesiais, jeigu galbūt nenorima ilgiau laukti eilėse, rinktis kitus mėnesius“, – pastebėjo SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Jokimaitė.
Pasitikrinti sveikatą galima ir anksčiau nei praėjus metams
Ji pabrėžė, kad, viena vertus, vasara yra laisvesnis laikotarpis, kai žmonės daugiau atostogauja, mažiau serga užkrečiamosiomis ligomis, gydytojai yra laisvesni.
„Bet reikia turėti omenyje, kad laukimo eilė gali būti didesnė, kai visi žmonės nori tikrintis būtent tais pačiais mėnesiai“, – neseniai vykusios konferencijos metu kalbėjo SAM specialistė.
Nors mokinio sveikatos pažymėjimas galioja vienus metus nuo užpildymo datos, pažymima, naujas pažymėjimas gali būti išduotas ir anksčiau, nebaigus galioti ankstesniam pažymėjimui.
Akcentuojama, kad pasitikrinus vaiko sveikatą anksčiau, patiriama ir mažiau streso, šiltuoju sezonu jau yra ir mažiau infekcinių ligų.
Nors mokinio sveikatos pažymėjimas galioja vienus metus nuo užpildymo datos, pažymima, kad naujas pažymėjimas gali būti išduotas ir anksčiau, nebaigus galioti ankstesniam pažymėjimui.
„Todėl tėvai gali ir nelaukti, kreiptis anksčiau, pasirinkti patogesnį sveikatos patikrinimo laiką“, – pabrėžė K. Jokimaitė.
Siutimai gydytojams specialistams nesutrukdo išduoti pažymos
K. Jokimaitė taip pat priminė, kad kasmetinis sveikatos patikrinimas nemokamai atliekamas toje sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje vaikas ar pilnametis mokinys yra prirašytas.
„Jei vaikui dar nėra 16-os, jį privalo lydėti vienas iš tėvų ar įstatyminių atstovų. Sveikatos patikrinimą atlieka šeimos ar vaikų ligų gydytojas, taip pat tai gali būti ir vidaus ligų gydytojas, jei mokinys jau yra pilnametis. Dantų, burnos higienos būklę vertina gydytojas odontologas ar burnos higienistas“, – tvarką priminė ji.
SAM specialistė pasakojo, kad patikrinimo metu gydytojai vertina vaiko regėjimą, klausą, atramos-judamąjį aparatą, psichikos sveikatos būklę, mitybos, higienos įgūdžius, burnos sveikatą, pamatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, atlieka kitus tyrimus – tai gali būti kraujo tyrimai, kardiograma.
„Tyrimai gali būti įvairūs – kas reikalinga, nusprendžia gydytojas. Jei patikrinimo metu jis įtaria kažkokią sveikatos problemą, vaiką nukreipia gydytojo specialisto konsultacijai. Dažniausiai tai nesutrukdo galimybės išrašyti sveikatos pažymėjimo, tiesiog vaikas užrašomas gydytojui specialistui“, – aiškino K. Jokimaitė.
Ragina prisiminti ir skiepus
Ji priminė, kad profilaktinis apsilankymas pas gydytoją – gera proga ir prisiminti apie skiepus: „Pagal amžių yra skiepų kalendorius, tad yra proga į tai tėveliams atkreipti dėmesį. Taip pat tai yra proga tėveliams apskritai su gydytoju aptarti rūpimus klausimus dėl vaiko sveikatos.“
Įvertinus vaiko sveikatos būklę nurodoma, ar jis gali ugdymo veikloje dalyvauti be apribojimų. SAM atstovės teigimu, 2022–2023 mokslo metais tokių vaikų buvo apie 85 proc.
Pažymėjime įrašoma ir informacija, jei galėtų prireikti pirmosios pagalbos priemonių ugdymo procese, taip pat – jei vaiką reikia ilgesniam laikui atleisti nuo fizinio krūvio.