Su naujienų portalu tv3.lt susisiekę skaitytojai tvirtina, kad norint gauti nemokamas psichologo paslaugas, laukti reikia ilgai, o pas privatų psichologą kainos – didelės.
„Esu studentė, universitete teikiamos nemokamos psichologinės paslaugos, tačiau laukti reikia apie du mėnesius dėl didelio norinčiųjų srauto“, – praneša Ieva.
Kiti teigia, kad laukti mėnesius reikia ir pas privatų psichologą. Evita (vardas pakeistas) teigia, kad Vilniuje vizito pas psichologą reikia laukti apie 3 mėnesius, o kaina – 100 eurų už valandą.
Kaina už vizitą – triženklė
Internetiniame puslapyje „Manodaktaras.lt“ galima matyti, kad Vilniuje apsilankymas pas psichologą privačioje klinikoje gali atsieiti įvairiai – pavyzdžiui, 70 arba 75 minutes trunkanti konsultacija gali atsieiti ir 100 eurų. Kitoje klinikoje – valanda 90 eurų. Galima rasti ir pigesnių kainų – valandos laiko konsultacija gali kainuoti ir 40–60 eurų.
Kituose didesniuose miestuose – panašiai, pavyzdžiui, Kaune valandos laiko konsultacija suaugusiam žmogui gali siekti 65 eurus, tačiau įmanoma rasti ir už 40 eurų.
Mažesniame mieste – pavyzdžiui, Jonavoje, Akmenėje, Kėdainiuose ir kitur kaina siekia iki 30–40 eurų už valandos konsultaciją. Pirminė konsultacija dažnai būna brangesnė, o pakartotinė – apie 10 eurų pigesnė.
Ekspertai pripažįsta: psichologo paslaugų poreikis auga
Lietuvos psichologų sąjungos vadovė Aina Adomaitytė teigia, kad kainos per metus kažkiek yra pakilusios, tačiau neženkliai.
„Kainos priklauso nuo specialisto. Psichologo – nuo 30 iki 50 eurų, o psichologo psichoterapeuto kainos svyruoja nuo 45 iki 100 eurų“, – priduria ji.
A. Adomaitytė tvirtina, kad psichologo paslaugų poreikis nuolat auga.
„Kreipiasi ir dėl pačių mažiausių, ir dėl pagyvenusio amžiaus, taip pat atsitikus tam tikromis krizėms, susirgimams. Psichologinė pagalba jau yra neatsiejama dalis žmogaus tam tikrame gyvenimo periode“, – teigia A. Adomaitytė.
Ji pabrėžia, kad dėl didėjančio paslaugų poreikio, valstybiniame sektoriuje kartais savo vizito reikia laukti ir kelis mėnesius.
„Eilės valstybiniame sektoriuje nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, priklausoma koks miestas, kokių paslaugų reikia. Privačiame sektoriuje situacija labai panaši, reikia laukti eilėje nuo kelių savaičių ir ilgiau“, – komentuoja pašnekovė.
Depresijos įveikimo centro įkūrėjas ir klinikinis psichologas Antanas Mockus sutinka, kad psichologų poreikis – didelis.
„Po pandemijos bumo ir dėmesio psichikos sveikatai daugiau žmonių sužinojo apie psichologus, psichoterapeutus, mokamos ir nemokamos pagalbos galimybes. Jie vis labiau renkasi spręsti sunkumus, kreipiantis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus. Jaučiasi, kad nemokamų paslaugų poreikis itin didelis, ypač dabar, kai daug neapibrėžtumo dėl karų, finansinių iššūkių“, – sakė A. Mockus.
Apie tai, kad poreikis – didesnis, tvirtina ir Akmenėje dirbanti psichologė Daiva Skirienė.
„Paslaugų poreikis yra didelis ir kreipiasi įvairios žmonių grupės“, – teigia D. Skirienė.
Ji pridėjo ir patvirtino, kad mažesniame mieste kainų įkainiai ženkliai mažesni nei didmiestyje – Akmenėje kainos prasideda nuo 25 eurų.
Vilniuje dirbantis psichologas Dalius Milaševičius teigia, kad savo aplinkoje pastebėjo, jog psichologų poreikis išaugęs minimaliai.
„Paslaugų poreikis, nors ir minimaliai, tačiau išaugęs. Žmonės dažniausia kreipiasi dėl įvairių padidėjusių baimių, susijusių su aplink vykstančiais karo neramumais, finansiniu nestabilumu. Daug žmonių turi problemų šeimos santykiuose, darbo rinkoje ir panašiai“, – pažymi D. Milaševičius.
Vizito pas gali reikti palaukti ir kelis mėnesius
Depresijos įveikimo centro įkūrėjas ir klinikinis psichologas Antanas Mockus teigia, kad pas patyrusius psichologus vizito reikia laukti ilgai.
„Kreipiantis į privačius psichologus, psichoterapeutus laukimo laikas gali būti įvairus. Kreipiantis į patyrusius kolegas gali laukti ir mėnesį, tris ar daugiau.
Mažiau patirties turintys, jaunesni kolegos turi daugiau galimybių priimti tą pačią savaitę ar už savaitės“, – tvirtina A. Mockus.
Pašnekovas prideda, kad nemokamų paslaugų sveikatos centruose gali reikti laukti ir dar ilgiau, o konsultacijų skaičius yra ribotas – gali gauti tik 10 nemokamų konsultacijų.
„Manau, kad svarbu plėsti įvairias, kompleksinės pagalbos paslaugas. Šiuo metu LR Sveikatos apsaugos ministerijos Psichikos sveikatos skyrius tais klausimais darbuojasi ir pasiūlo nemokamų paslaugų per Visuomenės sveikatos biurus“, – pridėjo pašnekovas.