„Patį procesą vertiname kaip hibridinę agresiją, kuri yra nukreipta ne prieš Lietuvą netgi, o prieš visą Europos Sąjungą.
Tam pagrindas, matyt, yra ES ir Lietuvos principinga pozicija dėl suklastotų [Baltarusijos prezidento] rinkimų rezultatų ir dėl represijų prieš pilietinę visuomenę ir žmogaus teisių aktyvistus, laisvą žodį, ir fundamentalias žmonių teises Baltarusijoje. Taip pat ir, matyt, sankcijas, kurios buvo neseniai sugriežtintos ES valstybių susitarimu“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo I. Šimonytė.
Paruošė atsaką
Premjerės manymu, Baltarusijos institucijos sąmoningai sudaro sąlygas nelegaliems migrantams kirsti Lietuvos-Baltarusijos sieną.
„Už to matytume tikslą sukelti žalą mūsų valstybei, destabilizuoti padėtį. Ypatingai šita situacija yra jautri dėl to, kad karinės pratybos, kurios pradedamos vykdyti šią vasarą ir rudenį – „Zapad“, – dar yra papildomas kontekstas, kurį būtinai reikia turėti omenyje“, – sakė I. Šimonytė.
Vardindama Lietuvos veiksmus, bandant suvaldyti migrantų srautus, I. Šimonytė išskiria kelias priemones.
„Į pagalbą bus pasitelkiamos kariuomenės pajėgos, kurios padidins fiziškai tvarką pasienyje prižiūrinčių žmonių skaičių. Taip pat bus pradėtas papildomo fizinio barjero, kuris skiria Lietuvą ir Baltarusiją, diegimas. Tai būtų ir tam tikras ženklas, ir tam tikras atgrasymo veiksmas nelegalių migracijos srautų organizatoriams“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Taip pat Vyriausybė penktadienį ketina patvirtinti įstatymo projektus, kurie supaprastintų prieglobsčio prašymo nagrinėjimo procesus. Planuojama, kad Seimas įstatymus priims per kitą savaitę vyksiančią neeilinę Seimo sesiją.
„Taip pat konsultuosimės su savo kaimynais dėl papildomos kontrolės ties vidinėmis ES sienomis, kad būtų visiškai aiškų, kad galimybės patekti į Vakarų Europą bus labai griežtai ribojamos“, – pridūrė I. Šimonytė.
Migrantai ES ieško geresnio gyvenimo
Kartu I. Šimonytė akcentuoja, kad į Lietuvą per sieną su Baltarusija bandantys patekti asmenys paprastai yra aukos, kuriuos apgavo lupikautojai, žadėdami geresnį gyvenimą ES.
„Šie žmonės yra, kaip taisyklė, aukos vertelgų. Šiuo atveju, taip pat ir režimo, kuriam visiškai nusispjauti į žmones ir žmonių teises. Jie dažnai yra suvedžiojami istorijomis apie tai, kad yra labai paprasta pakliūti į ES, tereikia sumokėti kažkokią labai didelę sumą pinigų.
Didelė dalis tų žmonių parduoda viską, ką turi, kad galėtų atvykti. Žmogiškai tai yra tragedijos labai dažnu atveju ir, manau, kad mums reikėtų į tai žiūrėti labai atsakingai“, – sakė I. Šimonytė.
„Tai žmonės, kurie turbūt ieško geresnio gyvenimo savo šeimai, yra prisiklausę istorijų apie tai, kad ES teka pieno upės su kisieliaus krantais. Būna įtikinti žmonių, kurie iš to uždirba, atiduoti paskutinį savo turtą už tai, kad turėtų šitą galimybę persikelti“, – pridūrė premjerė.
Valstybės sienos apsaugos duomenimis, šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikyta per 1 tūkst. neteisėtų migrantų.