„Šiandien Vyriausybė kažkokių labai keičiančių gyvenimą sprendimų nepriėmė“, – po trečiadienį vykusio ministrų kabineto posėdžio teigė premjerė.
Pasak I. Šimonytės, kitą savaitę baigia galioti karantino nutarimas, tačiau jis bus pratęstas.
„Akivaizdu, kad atšaukti visiškai karantino kovo 1 d. neturėsime jokių galimybių, nes situacija nebus tokia gera“, – pripažino Vyriausybės vadovė.
Jos teigimu, šiuo metu per pastarąsias 14 dienų fiksuojamas 250 atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų, tad tendencijos yra gerėjančios.
„Galima tikėtis, kad kitą savaitę, jau matydami tą labiau C2 scenarijų, tokį vidurinį, kuris leidžia kalbėti apie daugiau veiklų atlaisvinimą arba tam tikrą reguliavimo švelninimą. Turėsime svarstyti, kokiomis sąlygomis pratęsti nutarimo galiojimą“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Tad visas diskusijas apie karantino švelninimą, anot premjerės, Vyriausybė perkėlė į kitą savaitę. Šiame Vyriausybės posėdyje leido eksperimentą vienoje Vilniaus mokykloje, kur bus leidžiamas pradinukų mišrus ugdymas.
Vyriausybė leido nuo vasario 22 d. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pasirinktoje mokykloje leisti pradinukus mokyti mišriu būdu, joje periodiškai atliekant pagal pradinio ugdymo programą ugdomų mokinių namų ūkių ir įstaigoje kontaktiniu būdu dirbančių darbuotojų bandomąjį profilaktinį tyrimą koronavirusui diagnozuoti.
Nors pirmadienį po Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VEKS) posėdžio siūlyta atlaisvinti judėjimo ribojimus tarp Alytaus, Panevėžio, Šiaulių miestų ir rajono savivaldybių, ministrai šio klausimo nesvarstė.
Kalbėdama apie judėjimą tarp savivaldybių, I. Šimonytė svarstė, kad kitą savaitę galbūt bus priimtas sprendimas ne tik dėl kelių mažesnių savivaldybių, bet ir dėl judėjimo tarp kitų žiedinių savivaldybių.
Vyriausybės vadovės teigimu, yra keletas priežasčių, kodėl ministrai trečiadienį nesvarstė judėjimo atlaisvinimo.
„Jei įvertinsite spalvinį ženklinimą, tai matysite, kad kai kuriais atvejais žiedinės ir centre esančios miesto savivaldybės spalvos skiriasi dėl to, kad yra skirtingas atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų. Bet yra ir tokių atvejų, kai spalvos skiriasi todėl, kad teigiamų testų dalis labai didelė“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Pasak jos, tai gali reikšti keletą dalykų. Pirmiausia, kad testuojama daugiau ten, kur didesnė tikimybė nustatyti koronavirusą, pavyzdžiui, židiniuose.
„Kuo greičiau savivaldybės pradės testuoti platesnę visuomenę, ne tik koncentruotas imtis, kur tikimybė viruso didelė, bet ir platesnę visuomenę geresniam vaizdui susidaryti, tuo labiau tie skaičiai lyginsis ir tuo bus mažiau skirtumų“, – tvirtino I. Šimonytė.
Premjerės tikinimu, ministrai apsitarė šia tema, tačiau nuspręsta tai svarstyti kitą savaitę kartu su kitais karantino pakeitimais.
„Labai tikiuosi, kad per tą savaitę tie skirtumai sumažės ar visiškai išnyks ir galėsime kalbėti apie visas žiedines savivaldybes“, – tvirtino I. Šimonytė.
Kitą savaitę gali būti svarstoma atverti kultūros įstaigas
Kitą savaitę su karantino palengvinimais ministrų kabinetas galės svarstyti ir galimybę atverti kultūros įstaigas.
„Tikrai manau, kad kitą savaitę galėsime sprendimus dėl kultūros įstaigų priimti, tai nereiškia, kad bus galima organizuoti kažkokius masinius renginius, iki to dar toloka, bet galėtų mažais būriais, šeimomis žmonės aplankyti galeriją ir pasižiūrėti kokią nors parodą“, – sakė I. Šimonytė.
Premjerė teigė, kad ketvirtadienį galimybes saugiai priimti lankytojus kultūros ministras Simonas Kairys aptars su kultūros įstaigų vadovais.
„Kultūros ministras, mano žiniomis, rytoj turės susitikimą su daugelio įstaigų vadovais, nes kultūros įstaigos yra ypatingesnės nei, tarkim, prekybos įstaigos, dažnu atveju ten yra ne tokios lengvos galimybės turėti specialias vėdinimo sistemas ar dezinfekcines priemones, nes yra eksponatai, kuriuos reikia saugoti, taip pat reikia galvoti apie žmones, kurie dirba tose įstaigose, apie jų saugumą“, – sakė I. Šimonytė.
Prekybininkai pažeidžia karantiną
Premjerės teigimu, kai kurių prekybininkų bandymas atitikti naują karantino tvarką dalį parduotuvių ploto atitveriant ir taip siekiant prekybos plotą sumažinti iki 300 kv. metrų, yra Vyriausybės nutarimo pažeidimas.
Anot jos, nutarimas yra labai aiškus – pagal jį nuo vasario 15 dienos gali veikti ne daugiau kaip 300 kv. metrų ploto ne maisto prekių parduotuvės, turinčios atskirą įėjimą iš lauko.
„Mes kalbame apie bendrą plotą, tai yra tą plotą, kuris dokumentuotas kaip prekybos plotas. Todėl visokie padalinimai ir kitokie atidalinimai – tam netgi specialiai yra pateikta sąvoka, apibrėžimas, kas yra prekybos plotas, kas yra įskaičiuojama į 300 kv. metrų“, – sakė I. Šimonytė.
„Kažkokios kitos manipuliacijos, mano vertinimu, jau yra ne bandymas apeiti nutarimą, o tiesiog nutarimo pažeidimas ir tą konkrečiose situacijose turi vertinti konkrečios atsakingos institucijos“, – pridūrė Vyriausybės vadovė.
Tačiau kaip skelbė portalas 15min.lt, nuo pirmadienio atsidarė ir dalis parduotuvių, didesnių nei 300 kv. metrų – jos atitvėrė dalį ploto, kad atitiktų 300 kv. metrų ploto reikalavimą.
Pirmadienį veiklą buvo atnaujinęs ir statybos prekių tinklas „Moki-veži“, kurio netiesioginis akcininkas yra energetikos ministras Dainius Kreivys, tačiau portalas delfi.lt trečiadienį pranešė, kad bendrovė parduotuves uždarė ir institucijų paprašė papildomos informacijos.
„Moki-veži“ savaitės pradžioje skelbė atidariusi 24 parduotuves, kurios pertvarkytos į „mažuosius formatus“.
Visų ne maisto prekių parduotuvių veikla buvo uždrausta nuo gruodžio 16 dienos, kuomet Lietuvoje dėl prastos epidemiologinės situacijos buvo sugriežtintas karantinas.
VEKS pritarė judėjimo laisvinimui
Kaip prieš kelias dienas teigė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, VEKS pritarė ir teiks siūlymą Vyriausybei priimti judėjimo atlaisvinimą tarp Alytaus, Šiaulių ir Panevėžio miestų ir jų rajonų savivaldybių.
Ministrės teigimu, Vyriausybė šį klausimą svarstys trečiadienį, tuomet ir bus apsispręsta, nuo kada gali būti atlaisvintas judėjimas tarp šių savivaldybių.
Pasak A. Bilotaitės, buvo nuspręsta judėjimo ribojimus atlaisvinti etapais.
„Pirmiausia pradėti nuo šių mažesnių miestų ir žiedinių savivaldybių, o vėliau, vertinant situaciją, bendrą susirgimų skaičių, testavimo apimtis ir jų didėjimą, galima bus svarstyti ir apie kitas, likusias savivaldybes“, – kalbėjo A. Bilotaitė.
Ministrė priminė, kad nuo pirmadienio duris atvėrė grožio paslaugos, dalis parduotuvių, tad į plačiau taikomus atlaisvinimus valdžia nori žiūrėti atsakingai.
„Tiek šis atlaisvinimas, tiek visi kiti turi būti daromi atsižvelgiant į testavimo apimčių didinimą“, – tvirtino A. Bilotaitė.
Kaip pažymėjo ji, judėjimo ribojimai buvo viena iš tų efektyvių priemonių, kuri padeda suvaldyti pandeminę situaciją. Jos nuomone, judėjimo tarp žiedinių savivaldybių atlaisvinimas nėra pavėluotas sprendimas.
„Mes žiūrime į situaciją atsakingai ir nuosekliai, žingsnis po žingsnio. Suprantame ir žmonių norą gyventi įprastą gyvenimą, grįžti į įprastą realybę, bet reikia suprasti, kad nėra viskas taip paprasta <...> Stengiamės, suprasdami ir matydami situaciją, pačią pandemiją, jos suvaldymą, eiti iš šių suvaržymų palaipsniui.
Pirmiausia, pradėsime nuo šitų konkrečių žiedinių savivaldybių ir miestų, o po to bus galima svarstyti ir apie atlaisvinimus kitur. Taip, žingsnis po žingsnio, tikiuosi, greitu metu grįšim į normalų gyvenimą“, – kalbėjo A. Bilotaitė.