Šeštadienį Seimui rinktis į posėdį nėra įprasta. O ypač Kūčių išvakarėse. Bet taip jau susiklostė, kad 3 valandų posėdžiui parlamentarams vis tiek teko susirinkti. Nors daugiau nei 40 seimūnų darbe šiandien ir nepasirodė.
Bet ir ne visi atvykę darbingų nuotaikų. Vieni kitus sveikino su artėjančiomis šventėmis, keitėsi dovanėlėmis, kai kurie nusprendė posėdžio metu geriau paskaityti knygą ar pasižiūrėti filmą. O kai kas paniro ir į apmąstymus, mat pagalvoti apie pasibaigusią sesiją iš tiesų yra ką.
„Pabaiga Seimo sesijos neprideda šlovės Seimui ir sakyčiau daro gėdą visai teisinei valstybei“, – sake Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
„Tokia pusėtino rezultatyvumo sesija, su kai kuriais gėdingais akcentais pabaigoje“, – antrino Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Į krūtinę politikai mušasi dėl šios savaitės apkaltų. Petrą Gražulį už tai, kad jis spaudė svetimus mygtukus, iš Seimo politikai išmetė. Bet to nepadarė kalėjime dienas leidžiančio Vytauto Gapšio atžvilgiu, kuris puspenktų metų nuteistas už korupciją.
Dėl to opozicija net registravo nutarimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų birželio 9-ąją. Nors vilčių į tai daug nededa.
„Turime, turbūt, beprecedentę situaciją, kai dvi teistos partijos, vienas Seimo narys iš kalėjimo dabar dirbs, Seimui vadovauja Seimo pirmininkė, kuri yra teistos partijos pirmininkė, aš neseniai, santykinai, politikoje, bet aš neatsimenu nieko panašaus. Tai mes ko gero liksime nuoseklūs, bet kas iš to?“ – kalbėjo valstiečių-žaliųjų frakcijos atstovas Aurelijus Veryga.
„Prasmė tokia, kad gal tiesiog nebereikia kankintis, nes matome, visi kankinasi. Seimas kankinasi, Vyriausybė kankinasi, premjerė jau kelis kartus norėjo nebesikankinti“, – svarstė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.
„Ne mažiau karštai tą klausimą debatavome birželio mėnesį, pritarimo nebuvo ir man atrodo su tuo reputaciniu bagažu reikės visiems tiesiog keliauti į rinkimus kitų metų spalio mėnesį“, – įsitikinusi premjerė Ingrida Šimonytė.
Chaoso šią sesiją netrūko. Nors jo būna visose sesijose. Laisviečiams ir per šią sesiją nepavyko priimti prioritetinės, bet tautą skaldančios partnerystės įstatymo, Stambulo konvencijos. Daug aistrų bei emocijų kėlė ir naktinių taikiklių medžioklėje įteisinimas, nors jį vakar vetavo prezidentas. Galiausiai nebuvo priimta ir konservatorių žadėta mokesčių reforma.
„Kaip visada mes mėgstame skambiai pavadinti, o paskui nukristi ir padūsauti. Tai šiuo atveju gal dar nenukritome, tačiau dūsauti yra dėl ko. Reikalingi kai kurie mokesčių pakeitimai mūsų valstybėje ir jie yra stabtelėję“, – kalbėjo E. Gentvilas.
„Sesija tikrai buvo labai sudėtinga, sunki, visi pavargome, ir aš pirmiausia pasakyčiau, kad tikrai jaučiasi prasidėję rinkiminiai metai ir tie mūšiai tokie politinių oponentų vyksta tarp priešingų stovyklų, bet taip pat ir valdančiųjų tarpe“, – teigė socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.
Šį rudenį garsiai skambėjo, vaizdžiai tariant, dūžtančios lėkštės. Prieš biudžeto priėmimą viešumoje laisviečiai kibo į atlapus konservatoriams.
„Ar čia vieši, ar nevieši yra kažkokia labai didelė problema. Nes man atrodo kartais yra dalykai, kurie yra svarbūs ir visuomenė gal tuos nesutarimus taip pat turi žinoti, iš kur jie atsiranda“, – sake I. Šimonytė.
Vis tik biudžetas buvo priimtas. Ir būtent šį darbą valdantieji išskiria kaip svarbiausią šį rudenį.
„Visus pagrindinius sprendimus, kuriuos bent jau Vyriausybė siūlė, Seimas priėmė, biudžetas buvo priimtas pakankamai sklandžiai, ir šį kartą netgi opozicija netraukė kortelių, kas reiškia, kad nebuvo suinteresuota, kad biudžetas nebūtų priimtas“, – tvirtino premjerė.
„Kalbant, tarkim apie valstybės tarnybos reformą, įgyvendinamą antrą etapą, dėl jo judėjome, kaip ir buvo numatyta“, – aiškino Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Dalis valdančiųjų sako, kad rudens darbai buvo pusiau rezultatyvūs ir audringi.
„Tiesa, apibendrinant šią sesiją, kirba jausmas, kad ne visus mūsų sprendimus visuomenė įvertins, kaip solidžius, sąžiningus, ar politiškai brandžius“, – sake V. Čmilytė-Nielsen.
Su parlamentu šiandien atsisveikino ir nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo dirbusi posėdžių sekretoriato vadovė. Kiekvieno Seimo pirmininko pašonėje sėdėjusi ir daugybę politinių intrigų bei spektaklių mačiusi moteris turėjo ko palinkėti ir politikams.
„Nes šitame žodyje šiandien sutelpa didžiulė prasmė. Taikos pasauliui, taikos mūsų šaliai, taikos parlamentui šitoje salėje ir taikos kiekvieno mūsų širdyje“, – kalbėjo buvusi Seimo posėdžių sekretoriato vadovė Violeta Gureckienė.
Pavasario Seimo sesija prasidės jau kitų metų kovą.