Anot politologų, Vaitkaus populiarumą šiuose pasienio regionuose lėmė ne tik tai, kad juose gyvena lenkakalbiai ir rusakalbiai, o ir tai, kad valdantieji nerodė beveik jokio dėmesio šiems gyventojams, o tuo Vaitkus ir pasinaudojo.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šalčininkų gyventojai atskleidžia, ką rinkosi prezidento rinkimuose. Visose trisdešimt penkiose Šalčininkų rajono apylinkėse daugiausiai balsų surinko save išsikėlęs kandidatas Eduardas Vaitkus.
Ir nors ne visi kalbinti Šalčininkų rajono gyventojai noriai pasakoja, už ką balsavo, pripažįsta, kad biuletenyje pažymėjo naują kandidatą, kuris yra už permainas ir aiškina, neva jis prieš karą, mat kiti politikai jų lūkesčių nepateisina:
„Už Vaitkų. – O kodėl? – O todėl, kad jis yra naujas žmogus. Norisi, kad mūsų valdžia daugiau galvotų apie Lietuvą ir apie savo žmones.“
„Norėtųsi, kad tai būtų Lietuva, suprantat, kad ji iš tikrųjų būtų Lietuva, tokia, kokios mes laukėm.“
„Balsavau už tai, ką man patarė, nes aš pati nežinau tos politikos.“
„Kad politikai nenorėtų karo, taip pasakysiu atvirai.“
„Kad būtų įdomu gyventi, kad nebūtų karo.“
Vaitkus rinkiminį vakarą leido kukliai
Tiesa, Vilniuje, sekmadienį belaukdamas rinkimų rezultatų advokato Mažvydo Misiūno kontoroje, Vaitkus buvo itin uždaras. Skirtingai nuo kitų kandidatų, žurnalistus pokalbiui įsileisdavo tik po vieną ir interviu pabaigęs iškart išprašydavo už durų.
Kandidatas į prezidentus Eduardas Vaitkus rinkimų naktį praleido vos su vienu bičiuliu – advokatu. Kaip teigia, nereikia leisti tautiečių pinigų puotoms. Todėl žurnalistai ar kiti svečiai rezultatų rinkimų laukė koridoriuje, be vandens ar net prieigos prie tualeto.
Kremliaus propagandą skleidžiantis Vaitkus skundžiasi, esą jau sulaukia grasinimų jį nužudyti ir niršta ant Lietuvos teisėsaugos.
„Kadangi aš esu gyvas, policija nusprendė, kad nereikia paklausti asmenų, kurie grasino nužudyti visą mano šeimą. Nes nebūtina. Jei kandidatai Nausėda ar Šimonytė būtų gavę tokius grasinimus, neabejoju, kad generalinė prokurorė priimtų tokį patį sprendimą – nebūtina apklausit el. paštu atsiųsto autoriaus, kodėl jis pasakė tokius grasinimus“, – teigė buvęs kandidatas į prezidentus E. Vaitkus.
Leido laikraštį rusų kalba
Šalia Baltarusijos sienos esančiame Šalčininkų rajone, skleisdamas Kremliaus ideologiją Eduardas Vaitkus surinko daugumą balsų – 40 proc. Nausėda čia surinko kone perpus mažiau, po jo seka Vėgėlė ir Žemaitaitis, gavę po 12 proc.
„Rusų kalba išleidau laikraštuką su geru vertimu, kokybišku, 17 tūkst. tiražas, kur pristačiau savo mintis“, – pasakojo E. Vaitkus.
Panašios rinkėjų paramos kaip ir Šalčininkuose, Vaitkus sulaukė ir Visagine – gavo 38 proc. balsų. Dauguma, apie 30 proc., už jį balsavo ir Lietuvos ambasadose Minske bei Maskvoje.
Manoma, kad prie tokios Vaitkaus sėkmės prisidėjo ir patys valdantieji Lietuvos politikai, skyrę labai mažai savo dėmesio rytiniams pasienio regionams. Štai Gitanas Nausėda Šalčininkuose lankėsi prieš pustrečių metų, gruodį, o Ingrida Šimonytė per savo kadenciją ten nepasirodė nė karto.
Visagine Prezidentas apsilankė su žmona ir patarėjais jau ne taip seniai – šiemet kovo 19 dieną, o Šimonytė daug seniau – prieš trejus metus balandžio vidury ir kvietė miestiečius skiepytis nuo koronaviruso.
Prezidento rinkimuose penktą vietą iškovojęs ir į antrą turą nepatekęs Vaitkus jau kuria planus patekti į Seimą ir pasakoja kursiantis partiją.
Visgi Vaitkaus partijai peržengti 5 procentų kartelę ir patekti į Seimą, anot kai kurių politologų, būtų sunkiau nei prezidento rinkimuose, mat didelė dalis dabar balsavusių už jį, renkant Seimą savo balsus gali atiduoti Lenkų rinkimų akcijai ar panašioms politinėms jėgoms, kurios šiuose prezidento rinkimuose savo kandidato nepasiūlė.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.