Kitose, mokyklos lieka uždarytos, rašo theguardian.com. Pažvelkime, ką Azijos ir regiono šalys daro, kad išvengtų koronaviruso plitimo mokyklose.
Kinija – vakcinos, testavimai ir apribojimai
Kinijoje deltos atmainos protrūkis prasidėjo liepos pabaigoje, kai mokyklos mokiniams ir darbuotojams buvo atostogos. Daugėjant kelionių, infekcija išplito ir padėtis virto baisiausiu protrūkiu, koks šalyje buvo matytas nuo 2020-ųjų. Pirmiausia atmaina atsirado Nankine, o netrukus paplito daugiau nei pusėje Kinijos provincijų ir dešimtyse miestų, įskaitant sostinę Pekiną.
Didžiulės pastangos sustabdyti plitimą, įskaitant dešimčių milijonų gyventojų testavimą ir lokalius karantinus, bent jau kol kas, pasiteisino.
Tai reiškia, kad daugelis mokyklų, nors ir su tam tikrais apribojimais, vėl atsidarė rugsėjo mėnesį. Nankine vidurinės mokyklos ir pradinės mokyklos didelės rizikos vietovėse mokslų pradžią atidėjo dviem savaitėms. Mokyklos Pekine, Šanchajuje ir Sičuane šį mėnesį vėl dirbs įprastai, praneša valstybinė žiniasklaida, tačiau gali būti tam tikrų apribojimų.
Mažos rizikos Pekino vietovėse mokytojai ir mokiniai turi turėti neigiamą koronaviruso testą ir žalią kodą savo sveikatos paso programėlėje, kad galėtų mokytis kontaktiniu būdu. Visos neesminės vasaros konferencijos, užsiėmimai, stovyklos ir studentų kariniai mokymai buvo atšaukti arba organizuojami nuotoliniu būdu. Šendžene moksleiviai grįš į mokyklą, tačiau privalės tikrintis temperatūrą, dėvėti kaukes, laikytis atstumų ir plauti rankas.
Kinija taip pat skiepija vaikus. Praėjusį mėnesį švietimo ministerija paragino vietos valdžios institucijas skatinti mokinių skiepijimą po to, kai kelios provincijos leido vakcinuoti vaikus nuo 3 iki 17 metų. Kai kuriose vietovėse, pavyzdžiui, Guangsi provincijoje, dabar reikalaujama, kad mokiniai būtų paskiepyti. Kitos mokyklos netgi liepia pasiskiepyti visiems šeimos nariams, kad vaikai galėtų grįžti į mokyklą.
Japonija – mokyklos turėtų stengtis likti prie kontaktinio mokymosi
Japonija kovoja su penktąja koronaviruso banga, kurią sukėlė delta variantas. Smarkiai išaugo susirgusių jaunų žmonių skaičius.
Paskutinė banga parodė, kad jaunesnių nei 20 metų žmonių susirgimo atvejų skaičius šoktelėjo nuo savaitės vidurkio – maždaug 3500 atvejų liepos viduryje – iki daugiau nei 22 000 per mėnesį. Nors buvo leista skiepyti „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinomis 12–15 metų vaikus, jų skiepijimas buvo toks pats lėtas, kaip ir suaugusiųjų.
Atsižvelgiant į tai, mokyklos visoje šalyje naudoja įvairius metodus, kad apribotų COVID-19 plitimą.
Atskiros savivaldybės turi nustatyti terminų datas, taip pat nuspręsti, ar atidėti mokyklų atidarymą po vasaros atostogų ir nustatyti kovos su infekcija priemones. Kai kurios vietos valdžios institucijos pratęsia atostogas, o kitos skirsto mokinius į rytines ir popietines pamokas.
Praėjusį mėnesį švietimo ministerija paskelbė gaires, raginančias mokyklas septynioms dienoms atšaukti pamokas, jei vienoje klasėje bus patvirtinti keli užsikrėtimai.
Vis tik žinia iš valdžios yra išlaikyti kontaktinį mokymąsi.
„Mes, kaip centrinė valdžia, neskatinsime grįžti prie nuotolinio mokymosi, nes tikimės lanksčių sprendimų, atitinkančių regionines aplinkybes“, – praėjusį mėnesį sakė švietimo ministras Koichi Hagiuda.
Paimkime Jokohamos ir Kawasaki miestus, esančius į pietus nuo Tokijo, kaip pavyzdžius. Mokslo metų pradžia buvo atidėta keliomis dienomis iki rugsėjo 3 dienos. Pirmąją savaitę pamokos vyks tik ryte. Mokyklų sporto būreliai ir kita veikla sustabdyta.
Testavimų skaičius Japonijos mokyklose bus padidintas. Vyriausybė nuo rugsėjo mėnesio mokykloms skirs 800 000 antigenų testų rinkinių, skirtų testuoti vaikų darželių ir mokyklų moksleivius ir darbuotojus.
Pietų Korėja – mokyklos nauda yra didesnė už riziką
Pastarosiomis savaitėmis atvejų padaugėjo, tačiau valdžios institucijos nustatė, kad nauda, susijusi su kontaktinėmis pamokomis, viršija COVID-19 riziką vaikams.
Pietų Korėja sušvelnins socialinio atsiribojimo reikalavimus mokantis mokykloje, net tuose regionuose, kur atvejų yra daugiausiai, pavyzdžiui, Seule ir kaimyninėje Kiongi provincijoje.
Rugpjūčio mėnesį kiek daugiau nei pusė iš maždaug 6 milijonų moksleivių po vasaros atostogų grįžo į klases. Planuojama, kad visi mokiniai bus sugrąžinti iki rugsėjo 6 d., jei koronaviruso prevencijos priemonės bus 3 lygio.
Mokyklos turi laikytis griežtų procedūrų – temperatūros patikrinimų, patalpų vėdinimo, dezinfekavimo protokolų ir mažiausio vieno metro atstumo tarp žmonių. Kaukės turi būti dėvimos visą laiką, išskyrus valgant, o maistas turi būti valgomas tyloje.
Rugsėjo pradžioje visi mokytojai turi būti pilnai paskiepyti. Gimnazijos abiturientai taip pat buvo paskiepyti dvejomis vakcinos dozėmis prieš svarbiausią savo gyvenimo egzaminą – nacionalinį stojamąjį kolegijos egzaminą, numatytą lapkričio 18 d. Šalis ketina pradėti skiepyti 12–17 metų vaikus vėliau šiais metais.
Indonezija – nuotolinis mokymasis už Džakartos ribų
Daugelis Indonezijos provincijų lieka prie nuotolinio mokymosi, nes vietinių naujų atvejų išlieka daug, nors kai kuriose mokyklose netrukus vėl bus laukiami mokiniai.
Džakartoje, kur sumažėjo užsikrėtimų, 610 mokyklų yra pasirengusios pradėti kontaktinį darbą pirmadienį – po beveik 18 mėnesių nuotolinio mokymosi.
Bus taikomos įvairios saugumo priemonės. Mokyklos veiks tik 50 proc. pajėgumu, pusė mokinių liks namuose ir mokysis nuotoliniu būdu. Pokalbiai klasėje yra draudžiami, veido kaukės turi būti dėvimos visą laiką, o mokiniai turi atsinešti savo maisto, nes valgyklos išliks uždarytos. Mokytojai turi būti paskiepyti.
Džakarta taip pat turi vieną didžiausių skiepijimo rodiklių šalyje. Daugiau nei 90 proc. vaikų nuo 12 iki 18 metų ir 85 proc. pedagogų yra pilnai paskiepyti.
Daugeliui sostinės mokytojų, sugrįžus į klases, palengvėjo. „Dažniausiai mokytojai mano, kad nuotolinis mokymasis yra labai nuobodus“, – sakė Satriwanas Salimas Wasakjenas, mokytojas ir nacionalinis švietimo asociacijos koordinatorius. Tačiau jis pridūrė, kad vis dar nerimaujama dėl saugumo.
Remiantis šalies pediatrijos draugijos duomenimis, Indonezijoje vaikų mirštamumas yra vienas didžiausių. Užsikrėtus COVID-19 mirė daugiau nei 1200 vaikų – pusė nesulaukę vienerių metų amžiaus.
Aukštą vaikų mirtingumą lemia įvairūs veiksniai, sako sveikatos ekspertai – nuo mitybos ir gretutinių ligų, iki sunkumų priversti vaikus laikytis sveikatos priemonių, pavyzdžiui, dėvėti kaukę, ir klaidinga nuomonė, kad jaunimas nėra pažeidžiamas.
Indija – grįžimas į mokyklą po 18 mėnesių
Prasidėjus pandemijai ir Indijos pirmajam karantinui 2020 m. kovo mėnesį, beveik 250 milijonų Indijos vaikų negrįžo į mokyklą beveik 18 mėnesių. Mokyklos visoje šalyje vedė pamokas nuotoliniu būdu, tačiau milijonai žmonių, gyvenančių skurde ar kaimo vietovėse, neturintys prieigos prie telefonų ar kompiuterių, iš viso prarado galimybę mokytis. Kai kuriose Indijos valstijose mokyklos atsidarė 2021 m. pradžioje, tačiau buvo greitai uždarytos balandžio mėnesį, kai smogė pražūtinga antroji banga, varoma delta atmainos.
Tačiau nuo liepos pabaigos mokyklose, esančiose tokiose valstijose kaip Gudžaratas, Biharas, Utarančalas ir Madhja Pradešas, pradėtas kontaktinis mokymas. Delis, kuriam skaudžiausiai smogė antroji koronaviruso banga, paskelbė, kad mokyklos bus atidarytos nuo rugsėjo. Tikimasi, kad 12 metų ir vyresni vaikai bus pradėti skiepyti spalio mėnesį.
Australija – mokyklos išlieka uždarytos protrūkių židiniuose
Šalis šiuo metu kovoja su daugybe regioninių protrūkių. Mokyklos liks uždarytos iki spalio pabaigos Naujajame Pietų Velse – daugiausiai gyventojų turinčioje valstijoje –, nes kovoja su sparčiai daugėjančiais naujais atvejais. Ten tėvai jau kelis mėnesius moko vaikus namuose. Mokyklos išlieka uždarytos kitose šalies dalyse, kurios taip pat kovoja su protrūkiais, o mokiniai mokomi klasėse tose vietose, kur naujų atvejų skaičius yra mažas.
Dabar diskutuojama, kokių priemonių reikėtų, kad mokyklos galėtų pradėti kontaktinį mokymą. Delta atmaina užsikrečia vis daugiau vaikų, kurie šiuo metu nėra skiepijami.
Fidžis – nuotolinis mokymasis atokiose vietovėse
Delta atmainos išplitimas Fidžyje privertė mokyklas pereiti prie nuotolinio mokymosi. Tai iškėlė tam tikrus iššūkius mokytojams ir mokiniams pagrindinės salos Viti Levu dalyse. Kai kurie turi keliauti per vietoves, kurios nepasiekiamos transporto priemonėmis, kad pateiktų užduotis, o kiti kopia į kalvas, kad turėtų prieigą prie geresnio interneto.
Tarp jų ir vidurinės mokyklos mokytojas Atunaisa Waqaicelua. Tam, kad pasiektų savo mokinius kaime, jis turi kopti 35 minutes į kalną, tris kartus kirsti Wainimalos upę ir šokinėti per slidžius akmenis bei uolas.
„Šių kaimo ir atokių vietovių mokyklų geografinė padėtis yra didžiausias iššūkis. Tai reiškia labai minimalią prieigą prie interneto ar technologijų, kurių jiems reikia nuotoliniams užsiėmimams ar mokymuisi“, – sakė mokytojas A. Waqaicelua, dėstantis Nanoko kaime, Viti Levu.
Kiti mokytojai turi eiti mažiausiai keturias valandas ir 10 kartų kirsti Wainimalos upę, kad patektų į savo rajono mokyklą. Dėl to dažnai tenka nakvoti kaime prieš grįžimą namo.
Iki šiol Fidžyje užregistruotos tik dvi vaikų mirtys nuo koronaviruso. Abu vaikai nebuvo pasiskiepiję, nes tik 18 metų sulaukę asmenys gali būti vakcinuojami.