Profesorė A. Žvirblienė patvirtino, kad trečioji vakcinos dozė, t. y. pakartotinis susidūrimas su tuo pačiu antigenu, tik sustiprina imuninį atsaką. „Tai atitinka visus imunologijos dėsnius“, – Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ komentavo ji.
Pasak biochemijos mokslų daktarės, šiuo metu atsiranda duomenų, kad Izraelyje, Jungtinėje Karalystėje, daugėja užsikrėtimų tarp tų asmenų, kurie buvo pilnai paskiepyti daugiau nei prieš pusę metų.
„Vadinasi, susidaręs imunitetas nebeveikia taip efektyviai. Su tuo ir yra susiję siūlymai dėl trečios dozės. Bet kol kas <...> nėra keliamas klausimas apie tai, kad būtų revakcinuojama visa populiacija, bet būtent tie, kurie gavo skiepą anksčiausiai <...> ir kurie dirba tokiose vietose, kaip pavyzdžiui medikai, kur yra rizika didžiausia tą virusą paskleisti. Kol kas yra apsiribota [trečią dozę skirti – tv3.lt] tam tikroms asmenų grupėms, taip pat vyresnio amžiaus žmonėms, pavyzdžiui, globos namų gyventojams“, – Lietuvoje numatomos revakcinacijos ypatumus pabrėžė A. Žvirblienė.
Profesorė apgailestavo, kad vakcinų nuo COVID-19 gamintojai nėra pateikę rekomendacijų, kada yra tinkamas metas skiepytis trečia doze.
Ji pateikė pavyzdį, kad kitų vakcinų gamintojai įprastai pateikia rekomendacinį skiepijimo grafiką. Tarkime, skiepo nuo erkinio encefalito informaciniame lapelyje surašyta, kada reikėtų skiepytis 1, 2, 3 doze ir praėjus kokiam laiko tarpui.
„Tai yra vakcinos skiepijimo grafikas, kuris yra rekomenduojamas. Čia nėra nieko neįprasta, kada gamintojas rekomenduoja, kada tos dozės turi būti suleidžiamos. Šiuo atveju, mes turime kaip tik blogesnę situaciją, kai iš gamintojo kol kas nėra tokių oficialių rekomendacijų ir šalys galvoja, kaip joms pačioms gelbėtis matant didėjančius užsikrėtimo skaičius. Jeigu tai būtų gamintojų ir agentūrų rekomendacija, tai situacija būtų tikrai paprastesnė. Deja, šiai dienai taip nėra ir šalims tenka pačioms priimti tokius sprendimus, kurie po to sulaukia atgarsio dažnai neigiamo“, – svarstė A. Žvirblienė.
Taip pat profesorė aptarė, kas patartina asmenims, jau persirgusiems COVID-19. Jos teigimu, žmonės, susidūrę su liga ir ją įveikę, galėtų būti skiepijami ne daugiau nei vieną kartą, jei patys to nori.
„Persirgimas gana efektyviai apsaugo nuo užsikrėtimo ir nuo sunkios ligos formos, ypač jeigu turima pakankamai antikūnų. <...> Persirgusiems apie tris dozes apskritai nėra tokios kalbos. Lietuva yra priėmusi labai išmintingą sprendimą, kad persirgusiems reikia vienos vakcinos dozės ir tai yra labai teisinga“, – paaiškino ji.
Gyvybės mokslų centro profesorė pridūrė, kad vakcina duoda naudos organizmui netgi tada, kai po skiepo yra užsikrečiama koronavirusu.
„Imunitetas taip veikia, kad susirgimas virusu bus kaip papildoma vakcinos dozė. Papildomas susidūrimas su pilnu virusu, ne tik su viruso vienu iš elementų, t. y. tuo kuris yra vakcinoje, jis sustiprina imuninį atsaką. Jeigu po vakcinos susirgote, reikia jau skaičiuoti laiką po persirgimo. <...> Antikūnai, tikėtina po vakcinos ir po persirgimo išliks ilgai ir turėsite pakankamai efektyvią apsaugą ir nuo tos atmainos, kuria persirgote. Jeigu šiuo metu sirgote, tai turėsite nuo delta atmainos“, – minėjo A. Žvirblienė.
Profesorės teigimu, vakcinos savo pareigą atlieka nepriekaištingai, todėl nederėtų abejoti jų nauda.
„Čia nematau jokio pagrindo nerimauti. Bet vakcina apsaugojo nuo to, kad jūs sirgtumėte sunkiai, atsidurtumėte reanimacijoje ir kad būtų sunki liga. Neturėtume mes labai keiksnoti vakcinų, jeigu žmogus užsikrėtė tuo virusu. Mes turime prisiminti, ko iš vakcinų tikėjomės nuo pat pradžių, kad jos apsaugos nuo sunkios ligos eigos ir nuo mirties, ir tą jos tikrai atlieka. Galime pasižiūrėti statistinius duomenis, kur tik keli procentai yra žmonių ligoninėse, kurie yra paskiepyti“, – sakė A. Žvirblienė.
Žinių radijo laidos galite pasiklausyti čia:
O dar kaip moteris moters noriu paklausti: ar dar liko kažkiek žmogiškos sąžinės?
Tos iš jūsų sklindančios "tiesos" yra iš jūsų pačios ar liepta taip teigti?
Gal ponia Žvirblienė norėtų susitikti akis į akį su žmonėmis kurie patyrė ir kenčia šalutinius covid vakcinų poveikius? Manau, kad mūsų būtų nemažai!