Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė gydytoja Daiva Razmuvienė teigė suprantanti, kad daugelis yra pasiilgę tradicinių Kalėdų, tačiau pandemija dar neleidžia jaustis labai laisvai.
„Esame pasiilgę, kad visi šeimos nariai galėtų susėsti prie bendro stalo, susirinkti į vienus namus ir pajausti, kad tai yra Kūčios, Kalėdos. Tai norint patirti tokį gerą šeimynišką jausmą, šiuo metu iki Kalėdų reikėtų susilaikyti nuo aktyvaus lakstymo po prekybos centrus, renginių, kiekvienai šeimai, kiekvienam asmeniui įvertinti savo riziką.
Jei žmogus yra vyresnis, turi lėtinių ligų, pagaliau – nėščios moterys, turinčios mažų vaikų, tai gal nereikėtų ilgai trintis po uždaras erdves, prekybos centrus. Nes dabar matome, kad didžiuosiuose prekybos centruose žmonės leidžia laisvalaikį. Taigi reikia apgalvoti, ar išties būtina tą dabar daryti, ar visas didžiąsias metų šventes – tiek Kalėdas, tiek Naujus metus taip sumaterializuoti, skubėti visko įsigyti ir visur sudalyvauti“, – svarstė specialistė.
Ji pažymėjo, kad epidemiologinė situacija yra labai labili, tad ilgas buvimas uždarose erdvėse, kur daug žmonių, nėra sveikintinas. Juo labiau kad ir mokyklose testai daromi tik pusei vaikų, skiepijimo apimtys nėra pakankamos.
Parsineš ne šventinę nuotaiką, o virusą
Panašios nuomonės laikėsi ir LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas rekomenduodamas nepamiršti protingumo kriterijų ir nesigrūsti apžiūrėti eglutės visiems vienu metu.
„Per dvejus pandemijos metus jau įsisąmoninome, kad gryname ore viruso perdavimo rizika yra mažesnė nei kad nevėdinamose, uždarose patalpose. Aišku, jei atvirame ore bus žmonių susigrūdimas, nebus išlaikyti atstumai, nedėvimos kaukės, tai tikrai iš renginio galima parsinešti ne šventinę nuotaiką, o virusą. Ir ypač jei žmogus nepasiskiepijęs, gali dėl to turėti labai rimtų problemų“, – įspėjo jis.
Epidemiologė Rolanda Lingienė portalui tv3.lt taip pat yra pabrėžusi, kad lankytis eglučių įžiebimo šventėse nėra pati geriausia mintis.
„Be abejonės, ten, kur susirenka daugiau žmonių, rizika COVID-19 plitimui išauga. Juolab puikiai žinome, kad delta atmainai dominuojant Lietuvoje virusui perduoti užtenka ir mažesnio jo kiekio, ir trumpesnio laiko. Paprastai tariant, net ir trumpas kontaktas gali būti lemtingas, jo gali pakakti, kad susirgtume“, – komentavo ji.
M. Stankūnas čia pateikė ir savo šeimos pavyzdį – nors gyvena Kauno senamiestyje, niekada neina į eglučių įžiebimo šventes.
„Geriau nueiti kada ramiau, kai mažiau žmonių, ir kalėdinė dvasia labiau juntama. Tai mano pasiūlymas ir būtų, kad gal tą kalėdinį laikotarpį praleisti su šeima, artimaisiais, bet be didelių susibūrimų. Ir labai svarbu, kaip kiekvienas elgiasi, nes prie kiekvieno policijos nepastatysi“, – kalbėjo LSMU profesorius.
Susidaro klaidingas vaizdas, kad viruso nebėra
D. Razmuvienė pažymėjo, kad kaip dar tikrai ne metas dideliems šventimams, taip ir įvairioms išpardavimų akcijoms.
„Visi kvietimai į tokius susibūrimus, kaip buvo praėjusį savaitgalį, – tikrai ne laikas daryti tokius dalykus. Tai ir epidemiologine prasme blogai, kai žmonės ilgesnį laiką vaikšto uždarose patalpose, intensyviau kvėpuoja, sudrėksta kaukės, jų laiku nepakeičia, kas ypač leidžia platinti virusą.
Manau, ir psichologine prasme dabartiniai vaizdai iš prekybos centrų ar renginių, vakarėlių žmonėms vos ne signalizuoja, kad štai jau galima organizuoti didžiulius renginius, tai tarsi rodo, kad viskas pas mus jau yra gerai, viruso nebėra“, – situaciją kritiškai vertino ji.
Kitose šalyse – griežtesni ribojimai dėl renginių
Gydytoja svarstė, visuomenėje vis dar stokojama suvokimo, kad situacija dar išties nėra palanki didelėms linksmybėms.
„Reikia pasižiūrėti į gydymo įstaigas, kaip ten medikai vargsta. Aš visada su didžiule pagarba ir nuostaba į juos žiūriu ir tikrai nė karto negirdėjau, kad jie sakytų „mes pavargome“, „mums nusibodo“. Šitą mes girdime tik iš visuomenės, kad pavargo, reikia tik renginių.
Kitos šalys lygiai taip pat riboja renginius iki minimalaus žiūrovų skaičiaus – 50 uždaroje ar atviroje erdvėje, tai yra minimalūs skaičiai renginių, susibūrimų. Nes virusas ko laukia? Mūsų susibūrusių, net atviroje erdvėje jei žmonės nesilaiko atstumų, be kaukių būna ilgesnį laiką, tai puikiausia terpė virusui plisti“, – pažymėjo NVSC specialistė.
Ji pridūrė, kadangi dabar situacija kažkiek stabilizuojasi, norint išlaikyti tokį patį lygį reikia skiepytis ir naudoti visas priemones, kurias žinome: „Negalime būti naudojama arba viena, arba kita, jos turi būti naudojamos kompleksiškai ir visos kartu.“