• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasiruošimas Kalėdoms pamažu įgauna pagreitį. Štai sostinėje jau prasidėjo miesto eglės statybos, ją atidengti planuojama lapkričio pabaigoje. Į tokius ir panašius kalėdinius renginius paprastai suguža minios žiūrovų. Kokios žiemos šventės mūsų laukia, ar jų neužtemdys COVID-19 ir kaip teisingai elgtis norint apsisaugoti nuo šios ligos per patį Kalėdų įkarštį? Į šiuos klausimus atsako sveikatos ekspertai.

Pasiruošimas Kalėdoms pamažu įgauna pagreitį. Štai sostinėje jau prasidėjo miesto eglės statybos, ją atidengti planuojama lapkričio pabaigoje. Į tokius ir panašius kalėdinius renginius paprastai suguža minios žiūrovų. Kokios žiemos šventės mūsų laukia, ar jų neužtemdys COVID-19 ir kaip teisingai elgtis norint apsisaugoti nuo šios ligos per patį Kalėdų įkarštį? Į šiuos klausimus atsako sveikatos ekspertai.

REKLAMA

Nors susirgimų skaičiaus kreivė šiuo metu kiek stabilizavosi, specialistai pastebi, kad masiniai Kalėdų renginiai gali kiek pakišti koją. Ekspertai įvertino, kokia rizika užsikrėsti COVID-19 gali kilti minint žiemos šventes ir lankantis, pavyzdžiui, eglės įžiebimo renginiuose.

„Be abejonės, ten, kur susirenka daugiau žmonių, rizika COVID-19 plitimui išauga. Juolab puikiai žinome, kad delta atmainai dominuojant Lietuvoje virusui perduoti užtenka ir mažesnio jo kiekio, ir trumpesnio laiko. Paprastai tariant, net ir trumpas kontaktas gali būti lemtingas, jo gali pakakti, kad susirgtume“, – sako tv3.lt kalbinta epidemiologė Rolanda Lingienė. 

REKLAMA
REKLAMA

COVID-19 kreivė juda stabiliai, bet rizika išlieka

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius, Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas portalui tv3.lt sakė, kad lapkričio gale epidemiologinė situacija dar nebus palanki.

REKLAMA

„Yra COVID-19 situacijos stabilizavimasis, [susirgimų – aut. past.] atvejai truputėlį pakrito, bet kokia bus situacija, kai bus eglė įžiebiama, tuo labiau per Kalėdas – sunku pasakyti. <...> Rizika išlieka, tik atviroje erdvėje turėtų būti mažesnė“, – svarstė jis.

Jis pažymėjo, kad esant dideliam žmonių susibūrimui, svarbu nepamiršti ir laikytis saugumo taisyklių.

„Jeigu tiek susigrūstų žmonių, pavyzdžiui, uždaroje erdvėje, būtų kitas atvejis. Vėlgi, jei atstumai neišlaikomi, jei renginys ilgas, kur žmonės sėdi, stovi, jei nesilaiko kvėpavimo ir čiaudėjimo etiketo, tai viruso plitimą tai paspartina“, – tv3.lt komentavo M. Stankūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Patarė, kaip apsisaugoti nuo COVID-19 renginiuose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorė, epidemiologė Rolanda Lingienė davė patarimų, kaip apsisaugoti nuo COVID-19 prasidėjus kalėdiniams renginiams.

„Kalbant apie kalėdinio laikotarpio renginius, iš esmės, vieno teisingo atsakymo, vykti ar ne į juos, nėra. Žinoma, būnant lauke, rizikų mažiau, bet jos išlieka. Jų mažiau ir pasiskiepijusiems, bet visais atvejais kiekvienas turėtume įsivertinti individualiai. <...> Asmeniškai, siekiant to tokio, pavadinkime, balanso, kompromiso, šventes pasitinkant vis dar pandemijos sąlygomis, rekomenduočiau didesnių susibūrimų vengti ir  galbūt vietoj to pasirinkti kitus vakarus paklaidžioti po šventinius, išsipuošusius miestus“, – portalui tv3.lt sakė R. Lingienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint užkirsti kelią virusui svarbu atkreipti dėmesį į kelis aspektus. Visų pirma, susiruošus į bet kokį Kalėdų renginį ar minėjimą būtina atkreipti dėmesį ir tinkamai įvertinti savijautą.

„Kad žmonės, jei jaučia net ir nežymius viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms būdingus simptomus, nevyktų į jokias šventes, susitikimus. Tai vienareikšmiškai pats svarbiausias dalykas, siekiant išvengti COVID-19 atvejų šuolio“, – teigė R. Lingienė.

REKLAMA

Epidemiologė akcentavo dažnai daromą klaidą – asmenys neretai ignoruoja įvairius negalavimus, o tai atsiliepia didesniam COVID-19 susirgimų skaičiui.

„Priminsiu vasaros pavyzdžius, kai visoje Lietuvoje registravome protrūkius šeimų susibūrimuose, šventėse ir jie susiformavo būtent dėl žmonių nedėmesingumo savo sveikatai. Fiksavome atvejus, kai žmonės numojo ranka į nedidelius negalavimus, nes laukė susitikimas su draugais ar šeimos šventės. Tokių klaidų virusas neatleidžia ir tą jau, norime ar ne, turime suprasti“, – pažymėjo NVSC direktorė.

REKLAMA

Taip pat ji papildė, kad nevalia pamiršti laikytis prevencijos priemonių. R. Lingienė priminė, kad atsarga gėdos nedaro: ragino taisyklingai dėvėti kaukes ir lauke vykstančiuose susibūrimuose, sąmoningai laikytis saugaus atstumo, su savimi turėti dezinfekcinio rankų skysčio.

„Juk tikrai pasigėrėti šventinėmis miesto eglutėmis galima ir iš toliau, nesibūriuojant prie pat. <...> Tai tokios, neabejoju, visų išmoktos taisyklės, tik labai norėtųsi, kad jas pasikartotume, nes, sutiksite, šventinis šurmulys šiek tiek išblaško. Vis dėlto, nors epidemiologinė situacija šiuo metu stabilesnė, tokios prabangos, kad galėtume užmiršti jau išmoktas pamokas, jokiu būdu nerekomenduoju“, – teigė epidemiologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skatino vengti parduotuvių per dovanų pirkimo karštinę

Norint švęsti Kalėdas be COVID-19, reikėtų atidžiau saugoti šeimos narius, kurie yra senyvo amžiaus ar serga lėtinėmis ligomis. Negana to, prasidėjus dovanų pirkimo karštligei, nepulti į prekybos centrus.

„Vienas svarbiausių patarimų būtų, kad tokius susitikimus planuotume tik tokiu atveju, jei visi yra pasiskiepiję. Taip pat norėtųsi patarti žmonėms dovanomis pasirūpinti iš anksto, kad prieš pat šventes nereikėtų vaikščioti po prekybos centrus. Kodėl tai rekomenduoju – nes ši liga turi inkubacinį periodą ir galime rizikas sukelti kitiems, kai dar patys nežinome, jog esame užsikrėtę“, – komentavo R. Lingienė.

REKLAMA

Epidemiologė patarė įvertinti, ar į prekybos centrus šiuo laikotarpiu reikėtų kartu vestis mažuosius, ypač tuos, kurie nėra paskiepyti. „Apskritai, norisi paraginti nepasiduoti parduotuvių lankymo karštinei, nes čia tikriausiai slypi žymiai daugiau rizikų, kalbant apie COVID-19 plitimą, nei susėdimas su pačiais artimiausiais prie Kalėdų stalo“, – sakė ji.

NVSC vadovė pastebėjo, kad per šias šventes būtų saugiau apsiriboti mažesniu, artimiausių žmonių ratu, o didelius šeimos susitikimus prie vieno stalo vertėtų atidėti vasarai.

REKLAMA

„Po praėjusių metų praradimų, manau, kad ir mažiau skaitlingos, bet su tėvais, vaikais, anūkais šventės bet kokiu atveju bus ypatingos. Tokių visiems ir linkiu, susikuriant stebuklą širdyje ir nuoširdžiai pasidžiaugiant net ir pačiais mažiausiais dalykais, kurie, kaip pandemija išmokė, gali tapti neįkainojamais“, – minėjo pašnekovė.

R. Lingienė pastebėjo, kad šiemet, skirtingai nei pernai, po šventinio Vėlinių laikotarpio pavyko išvengti nepalankių epideminės kreivės svyravimų. „Tai tikrai nuteikia viltingai, kad su kiekvieno žmogaus indėliu galime išvengti ir COVID-19 atvejų šuolio po didžiųjų metų švenčių“, – svarstė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir pridūrė, kad gyventojų supratingumo, atsakomybės už savo ir kitų sveikatą lygis gerokai išaugo. „Galime būti susitelkę“, – nurodė ji. Tai reikštų saugesnes Kalėdas.

Kelias į šviesesnes šventes – vakcinacija

Kad būtų galima laukti šviesesnių Kalėdų, t. y. kurių neužgožtų išaugęs susirgimų skaičius, R. Lingienė pabrėžė esminį dalyką – patikimiausias ginklas prieš koronavirusą yra skiepai. Su koronavirusu gyvename jau 21 mėnesį, o 11 mėnesių jau turime galimybę vakcinuotis, kalbėjo ji.

REKLAMA

Nors epidemiologiniu požiūriu saugiausia būtų, kad jokie kalėdiniai renginiai, pramogos nevyktų, tai nebūtų teisingas kelias, tvirtino R. Lingienė. Todėl sprendimas pasiskiepyti užtikrintų saugesnes žiemos šventes.

„Negalime gyventi taip, kaip gyvenome praėjusį rudenį ir žiemą, kai šiek tiek po Vėlinių panirome į ištisus mėnesius trukusį karantiną, kai turėjome raginti žmones likti namuose, visiškai atsisakant susitikimų su artimaisiais, draugais, nes imunitetą COVID-19 ligai turinčiųjų buvo labai mažai. Tikriausiai visi atsimename praėjusių metų Kalėdas, kurios buvo kaip niekad niūros ta prasme, kad negalėjome jų praleisti su tais, kuriuos labiausiai mylime, ir daugelio jų apskritai nematėme mėnesių mėnesiais.  

REKLAMA

Šiuo metu esame galios pozicijoje prieš virusą ir iš tiesų tereikia tiek nedaug pastangų, kad matytume epideminės kreivės lūžimą žemyn, kad šios Kalėdos, Velykos, šeimų šventės vėl būtų su mažiau nerimo, su mažiau baimių. Tai yra pasiskiepyti tiems, kurie to nepadarė anksčiau, ir tiems, kurių imunitetas, praėjus laiko po skiepijimosi, jau yra reikšmingai sumažėjęs“, – kalbėjo R. Lingienė.

Portalas tv3.lt primena, kad praėjęs karantinas Lietuvoje galiojo 8 mėnesius, nuo 2020 m. lapkričio iki 2021 m. birželio.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiruošimas prasidėjo – Vilnius puošia miesto eglę

Pasiruošimas Kalėdoms pamažu įsibėgėja. Portalas tv3.lt primena, kad Vilniuje jau pradėta statyti Kalėdų eglė. Ją įžiebti planuojama lapkričio 27 d., šeštadienį.

Kaip sako Vilniaus savivaldybės atstovai, gyventojai bus skatinami įžiebimo šventę stebėti nuotoliniu būdu, per televiziją.

„Nors pandemija mūsų dar neapleidžia, suprantame, kokia svarbi Kalėdų nuotaika kiekvienam vilniečiui, todėl šių metų šventės sostinėje kiekvieną iš mūsų pasitiks dar šviesesnės ir jaukesnės. Atsižvelgdami į esamą situaciją, šiemet planuodami Kalėdų sostinėje programą skiriame didelį dėmesį saugumo užtikrinimui, todėl vilniečių pamėgtų pramogų nekoncentruosime į vieną vietą, kad išskaidytume srautus“, – sako Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Be to, kalėdiškai bus papuošta daugiau Vilniaus erdvių nei įprastai, kad būtų išsklaidyti žiūrovų srautai. Kalėdiniais papuošimais nušvis Senamiestis ir centrinė miesto dalis, kur tradiciškai bus išpuoštos Katedros ir Rotušės aikštės, Lukiškių aikštė, Odminių skveras, Šventaragio slėnio centrinė dalis, Reformatų sodas.

Visgi bus grąžintas Kalėdų miestelis ir 3D pasaka ant arkikatedros fasado. Pernai šios veiklos nevyko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų