Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Bijūnų kolekcijos puoselėtoja sako, kad šiemet bijūnai žiedus išskleidė kaip niekad anksti.
„Aš nepamenu to laiko, kad jau vidutinio vėlyvumo veislės žydėtų gegužės pabaigoje. Kaip sakydavom, kad anksčiau antaninių joninių gėlė, dabar jau sunkiai iki antaninių“, – teigia botaninių kolekcijų kuratorė Žibutė Bakšienė.
Bijūnai stebina ne vien ankstyvu žydėjimu, šiemet kerai ir gerokai aukštesni.
„Kaip kareiviai surikiuoti, kai kurios veislės man iki kaklo, tikrai visi jie aukšti, ko gero, pakankamai tos drėgmės buvo, šilumos“, – sako Ž. Bakšienė.
Bijūnai neįnoringi, mėgsta saulę, tik štai persodinimo nepakenčia – kelis metus gali ir nežydėti. Nuo seno lietuviai šias gėles augina ir žavisi. Po 70 metų pertraukos ir Botanikos sodas gali pasigirti selekcinėmis naujovėmis – užregistruota nauja bijūnų veislė.
„Užregistruota veislė praėjusiais metais dr. Arūno Balsevičiaus „Estonia Snow“ – pirmieji žiedai tik ką pradėjo žydėti – truputį vėlyvesnė veislė, bet graži, įdomi, kompaktiškas keras“, – sako botaninių kolekcijų kuratorė.
Naudojami vaistiniams preparatams gaminti
Kai kurie bijūnai ne tik gražūs pažiūrėti, iš šaknų gaminami vaistiniai preparatai, tinkantys išoriniam naudojimui
„Iš šaknų bijūnų daromi milteliai, susmulkinami, daromos etanolinės ištraukos, kurios pasižymi stipriu antioksidaciniu, skausmą mažinančiu veikimu ir gali būti naudojamos kaip kompresai“, – pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Jurga Bernatonienė.
O iš bijūno vainiklapių gaminami hidrolatai, kurie praturtina įvairias kosmetikos priemones
„Dabar aktyvus laikas, reikia saugotis nuo saulės, tai būtent šitas hidrolatas tinka mikropigmentacijos problemas spręsti. Kada tyrime uždegiminę odą – tai odą ramina ir pasižymi priešuždegiminiu veikimu“, – sako J. Bernatonienė.
Mokslininkai ir toliau intensyviai tyrinėja bijūnų šaknis, kuriose randamos veikliosios medžiagos mažina nerimą, depresijos simptomus, turi atioksidacinį poveikį. Tiesa, tyrimai kol kas atlikti su gyvūnais, viliamasi šį efektą patvirtinti ir žmogui bei sukurti preparatus vidiniam vartojimui.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.