Pasakodamas apie kol kas naudotų dviejų gamintojų –„Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ – vakcinas, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gytis Andrulionis informavo, kad per mėnesį nuo gruodžio 26 d. jau suvakcinuotas 68 tūkst. 491 asmuo.
Pačių vakcinacijų skaičius buvo didesnis 84 tūkst. 586, nes dalis asmenų jau yra gavę antrą dozę.
„Per šį laikotarpį nuo to vakcinuotų žmonių skaičiaus VVKT gavo 311 pirminių pranešimų apie Lietuvoje įvykusias nepageidaujamas reakcijas į vaistą. Ir tai yra 0,37 proc. nuo vakcinuotų dozių skaičiaus“, – kalbėjo jis.
Anot G. Andrulionio, šiais skaičiais niekuo iš kitų šalių per daug nesiskiriame.
Kaip detalizavo jis, po „Pfizer-BioNTech“ vakcinos „Comirnaty“ buvo 297 pranešimai, o po „Moderna“ vakcinos – 13 pranešimų.
„Taip susiję su tuo, kad vakcinacija šia vakcina buvo pradėta tik sausio 18 d. O pranešimams atitinkamai nuo nepageidaujamos reakcijos yra 15 ir 9–10 dienų, tai tie pranešimai ne visi gali būti suplaukę. Didžiąją dalį pranešimų gavome iš pacientų. Tik priminsiu, kad pirmosios vakcinuojamos grupės buvo sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai. Tai jie daugiausiai kaip pacientai ir pildė. Nesunkios reakcijos į vakciną sudarė absoliučiai didžiąją dalį – 284 dėl „Comirnaty“ ir 13 dėl „Moderna“. Taip pat 13 reakcijų turime sunkių“, – kalbėjo G. Andrulionis.
Absoliučiai didesnę dalį pranešimų pateikė moterys. Tai, anot jo, susiję su tuo, kad daugiau jų dirba sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat kadangi pradėti vakcinuoti vyresni asmenys globos įstaigose, o moterų gyvenimo trukmė ilgesnė, todėl ir jų daugiau paskiepijama, ir reakcijų fiksuojama daugiau.
Daugelis nepageidaujamų reiškinių nesunkūs
VVKT viršininkas yra pasakojęs, kad visų trijų Europos Sąjungoje registruotų vakcinų galimos šalutinės reakcijos panašios.
„Tai – skausmas, patinimas injekcijos vietoje, nuovargis, galvos skausmas, bendras negalavimas, pakilusi temperatūra, pykinimas. „Pfizer“ ir „Moderna“ atveju dar yra įvardijamas ūminis periferinis veido paralyžius, taip pat keliems asmenims buvo pastebėtas padidėjusio jautrumo reakcijos bei anafilaksija“, – tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo jis.
Kaip sakė G. Andrulionis, informacija apie galimus šalutinius vaisto poveikius yra registracijos metu išgryninama ir paskelbiama vaisto pakuotės lapelyje.
Detalizuodama nepageidaujamas reakcijas į „Comirnaty“ skiepą, VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė sakė, kad dažniausiai būdavo pranešama apie karščiavimą, kai kūno temperatūra buvo virš 38 laipsnių.
„Tokia reakcija buvo nurodyta trečdalyje pranešimų – maždaug apie šimtas. Dažnai buvo pranešta ir apie galvos skausmą. Tačiau, įprasta, jei žmogus stipriai karščiuoja, tai jam bus ir didesnis galvos skausmas.
Taip pat buvo pranešta apie karščiavimą, kai temperatūra nesiekia 38 laipsnių. (...) Stipraus karščiavimo atvejai buvo lydimi ir šaltkrėčio. Su šia informacija taip pat koreliuoja atvejai apie bendrą silpnumą. Daugelis žmonių pranešė ir apie injekcijos vietos reakcijas. Dažniausiai pranešta apie injekcijos vietos skausmingumą arba skausmą, tačiau yra ir kitokių reakcijų – tai ir paraudimas, patinimas. Kai kurie nurodė lyg ir alerginių reakcijų simptomus“, – pasakojo ji.
„Modernos“ vakcinos atžvilgiu tokių didelių skaičių nėra – fiksuota tik po keletas atvejų. Dažniausios reakcijos taip pat buvo karščiavimas, šaltkrėtis, šalčio pojūtis, akių skausmas, kuris, kaip pabrėžė specialistė, vėlgi gali būti susijęs su karščiavimu.
Kartu R. Pilvinienė pažymėjo, kad kuo daugiau yra vakcinuota žmonių, kuo daugiau gaunama pranešimų, lyginti mažų vienos vakcinos sukeltų nepageidaujamų reakcijų mastų su dideliais moksliškai negalima.
„Mes taip pat neturime tikslo palyginti šių vakcinų saugumo, nes vienos vakcinos informacijos turime labai mažai. Kai turėsime tokios informacijos, kad jau bus galima lyginti, gal tada bus galima įžvelgti kokias tendencijas. O galbūt kažkokių skirtumų didelių nebus“, – sakė ji.
Pasitaikė ir į anafilaksiją panaši reakcija
Komentuodama sunkias įtariamas nepageidaujamas reakcijas VVKT atstovė priminė, kad pagal numatytus teisės aktus jomis laikomos tokios reakcijos, kurioms pasireiškus žmogui reikia hospitalizacijos arba ji prailgėja. Taip pat jei dėl nepageidaujamos reakcijos žmogus miršta arba jei nėštumo metu vartojus vaistų pasireiškė apsigimimai ar kt.
„Kol kas mes tokių išeičių neturėjome. Kaip žinoma, ši vakcina nerekomenduojama vartoti nėštumo metu ir neturime informacijos, kad kuri nėščioji būtų vakcinuota.
Tad šiuo atveju sunkia reakcija laikėme, jei tas įvykis buvo reikšmingi svarbus ir jei žmogui reikėjo teikti pagalbą stacionare. Tai kažkokios akivaizdžios tendencijos dėl sunkių įtariamų nepageidaujamų reakcijų negalėčiau išskirti.
Tačiau šioms reakcijoms buvo priskiriami sunkūs galvos skausmai, svaigulys, pora žmonių buvo nualpę ar jautė kad nualps. Taip pat – pykinimas, stiprūs vėmimas. Vienas nepageidaujamas atvejis įvardintas kaip anafilaksija – žmogui pasidarė silpna, krito kraujospūdis. Visgi kol kas negalime teigti, nes tokių reakcijų pasitaiko ir psichogeninio poveikio, dūrio adata. Tai rašoma ir vakcinų charakteristikų santraukoje“, – aiškino VVKT specialistė.
Ji pridūrė, kad pasitaikė ir tokių reakcijų kaip širdies plakimas, dusulis, stipri vietinė reakcija.
„Vienam pacientui kilo labai stiprus limfmazgių uždegimas ir pažasties stiprius skausmas. Kaip minėjau, tai yra įprastinė vakcinų reakcija. Buvo pranešimų ir apie stiprius rankos, viso kūno raumenų skausmus“, – vardijo R. Pilvinienė.
Taip pat ji pridūrė, kad tarp netikėtų reakcijų į skiepą buvo ir liežuvio, veido ar galūnių tirpulys.
„Tačiau tokių atvejų buvo labai nedaug – vos keli. Keli pranešė apie veido tirpimą, keli pranešė, kad tirpo liežuvis ir dingo jo jautrumas. Kai kas pranešė apie vienos veido pusės, kai kas – rankos tirpimą“, – sakė ji.
Prie netikėtų reakcijų, neminimų preparato charakteristikos santraukoje, R. Pilvinienė priskyrė ir arterinio kraujo spaudimo padidėjimo atvejus. Jų buvo keliolika, panašiai fiksuota iš širdies susiraukimo dažnių padidėjimo atvejų.
„Mes tai traktavome kaip netikėtą reakciją, kai širdies plakimas pasireikšdavo nesant kitų galimų priežasčių", – sakė specialistė.
Reakcijos panašios kaip po gripo skiepo
Savo ruožtu gydytojas infektologas, profesorius Arvydas Ambrozaitis tikino, kad minimas fiksuojamų šalutinių reakcijų procentas yra panašus skiepijant ir kitomis vakcinomis, pavyzdžiui, gripo vakcina.
„Tai tikrai nėra nieko išskirtinio. Tos visos reakcijos labai dažnos, pavyzdžiui, galvos skausmas, sąnarių, raumenų skausmas, skausmas injekcijos vietoje – tai mes žinome ir prie kitų skiepų. Galbūt tik kiek retesnis reiškinys – laikinas nutirpimas arba ūminis periferinis veido paralyžius. Tai gal yra kiek netikėtas, bet jis yra labai retas.
Kaip rodo „Pfizer“ atliktų klinikinių tyrimų duomenys, šitas nutirpimas arba, kaip kai kurie rašo, laikinas paralyžius, buvo fiksuotas tik keturiems žmonėms, kurie gavo vakciną, o ne buvo placebo grupėje. Bet toks laikinas veido paralyžius nesukelia jokių sveikatos sutrikimų ir praeina. Taigi, sakyčiau, vakcina yra labai saugi“, – laidos „Dienos pjūvis“ metu dėstė jis.
Šiuo metu Europos Sąjungoje registruotos trijų gamintojų – „Pfizer-BioNTech“, „Moderna“ ir „AstraZeneca“ – vakcinos. Pastarosios kompanijos skiepai Lietuvą turėtų pasiekti šios savaitės pabaigoje.
Praėjusią parą pirmąja vakcinos doze paskiepyti 1491, antrąja doze – 4291 žmogus.
Lietuvoje pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze iš viso paskiepyti 75 tūkst. 804 žmonės, abiem dozėmis – 30 tūkst. 241 žmogus.
Naujų atvejų 721
Per praėjusią parą Lietuvoje nustatytas 721 naujas COVID-19 ligos atvejis, mirė 12 žmonių, ketvirtadienį informavo Statistikos departamentas. Be to, į bendrą mirčių statistiką įtrauktos dar šešios mirtys nuo koronaviruso, kai faktinė mirties data yra ankstesnė.
Praėjusią parą nuo COVID-19 pasveiko 1442 asmenys.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 184 tūkst. 948 žmonės, 133 tūkst. 994 asmenys pasveiko, 45 tūkst. 753 – tebeserga.
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomi 1324 COVID-19 pacientai, 153 iš jų – reanimacijoje, deguonis papildomai tiekiamas 1009 ligoniams, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 84 žmonėms.
Per praėjusią parą dėl COVID-19 į ligonines paguldyta 114 pacientų.
Nuo koronaviruso šalyje mirė 2885 žmonės.
Praėjusią parą šalyje atlikti 8855 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso, iš viso nuo pandemijos pradžios jų atlikta 1 mln. 957 tūkst. 327.