• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas Lietuvoje COVID-19 vakcina paskiepytas rizikos grupės pacientas po 7 dienų mirė, pranešė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT). Visgi pabrėžiama, kad tai laikoma tik sutapimu, asmuo turėjo sunkių gretutinių ligų, o iškart po vakcinacijos jokių šalutinių reiškinių nepasireiškė.

Vienas Lietuvoje COVID-19 vakcina paskiepytas rizikos grupės pacientas po 7 dienų mirė, pranešė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT). Visgi pabrėžiama, kad tai laikoma tik sutapimu, asmuo turėjo sunkių gretutinių ligų, o iškart po vakcinacijos jokių šalutinių reiškinių nepasireiškė.

REKLAMA

VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė patvirtino, kad gautas vienas pranešimas apie mirtį 67-erių vyro, kuris prieš 7 dienas buvo vakcinuotas pirmąją „Pfizer-BioNTech“ gamintojo „Comirnaty“ vakcinos doze.

„Tačiau jam nebuvo jokių nepageidaujamų vakcinos poveikio, pasireiškusio po vakcinacijos. Asmuo buvo vakcinuotas kaip didelės rizikos pacientas dėl savo gretutinės patologijos. Tai buvo žmogus, kuris vartojo imunosupresijos vaistus dėl anksčiau atliktos organų transplantacijos, taip pat sirgo gretutinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis, jos buvo sunkios, chirurgiškai gydytos.

Taigi pacientą ištiko staigi mirtis, kuri pranešusių gydytojų buvo vertinta kaip nesusijusi su vakcinacija. Tiesiog tai buvo labai rizikingas pacientas. Tą pačią išvadą ir mes padarėme – tikėtina, kad ta mirtis buvo  atsitiktinė ir sutapo su tuo, kad neseniai buvo atlikta vakcinacija“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Sunkesnių reakcijų – mažuma

Pasakodamas apie kol kas naudotų dviejų gamintojų –„Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ – vakcinas, Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gytis Andrulionis informavo, kad per mėnesį nuo gruodžio 26 d. jau suvakcinuotas 68 tūkst. 491 asmuo.

REKLAMA

Kaip pranešė jis, per mėnesį nuo vakcinacijos pradžios pranešta apie 311 šalutinius reiškinius, tik 13 iš jų buvo sunkūs.

Ketvirtadienį surengtos konferencijos metu komentuodama sunkias įtariamas nepageidaujamas reakcijas VVKT atstovė priminė, kad pagal numatytus teisės aktus jomis laikomos tokios reakcijos, kurioms pasireiškus žmogui reikia hospitalizacijos arba ji prailgėja. Taip pat jei dėl nepageidaujamos reakcijos žmogus miršta arba jei nėštumo metu vartojus vaistų pasireiškė apsigimimai ar kt.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas mes tokių išeičių neturėjome. Kaip žinoma, ši vakcina nerekomenduojama vartoti nėštumo metu ir neturime informacijos, kad kuri nėščioji būtų vakcinuota.

Tad šiuo atveju sunkia reakcija laikėme, jei tas įvykis buvo reikšmingi svarbus ir jei žmogui reikėjo teikti pagalbą stacionare. Tai kažkokios akivaizdžios tendencijos dėl sunkių įtariamų nepageidaujamų reakcijų negalėčiau išskirti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šioms reakcijoms buvo priskiriami sunkūs galvos skausmai, svaigulys, pora žmonių buvo nualpę ar jautė kad nualps. Taip pat – pykinimas, stiprūs vėmimas. Vienas nepageidaujamas atvejis įvardintas kaip anafilaksija – žmogui pasidarė silpna, krito kraujospūdis. Visgi kol kas negalime teigti, nes tokių reakcijų pasitaiko ir psichogeninio poveikio, dūrio adata. Tai rašoma ir vakcinų charakteristikų santraukoje“, – aiškino VVKT specialistė.

REKLAMA

Ji pridūrė, kad pasitaikė ir tokių reakcijų kaip širdies plakimas, dusulis, stipri vietinė reakcija.

„Vienam pacientui kilo labai stiprus limfmazgių uždegimas ir pažasties stiprius skausmas. Kaip minėjau, tai yra įprastinė vakcinų reakcija. Buvo pranešimų ir apie stiprius rankos, viso kūno raumenų skausmus“, – vardijo R. Pilvinienė.

Taip pat ji pridūrė, kad tarp netikėtų reakcijų į skiepą buvo ir liežuvio, veido ar galūnių tirpulys.

REKLAMA

„Tačiau tokių atvejų buvo labai nedaug – vos keli“, – sakė ji.

Daugelis gautų pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į skiepus buvo įvardintos kaip lengvos arba vidutinės. 

VVKT viršininkas aiškino, kad visų trijų Europos Sąjungoje registruotų vakcinų galimos šalutinės reakcijos panašios:

„Tai – skausmas, patinimas injekcijos vietoje, nuovargis, galvos skausmas, bendras negalavimas, pakilusi temperatūra, pykinimas. „Pfizer“ ir „Moderna“ atveju dar yra įvardijamas ūminis periferinis veido paralyžius, taip pat keliems asmenims buvo pastebėtas padidėjusio jautrumo reakcijos bei anafilaksija.“

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusią parą pirmąja vakcinos doze paskiepyti 1491, antrąja doze – 4291 žmogus.

Lietuvoje pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze iš viso paskiepyti 75 tūkst. 804 žmonės, abiem dozėmis – 30 tūkst. 241 žmogus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų