Nuo antradienio Lietuvoje pradeda pradeda veikti anoniminė skambučių linija, skirta pranešti apie narkotikų platintojus. Kaip nurodo Vidaus reikalų ministerija (VRM), skambinti telefonu 8700 60 777 bus galima darbo dienomis, nuo 7 val. ryto iki 20 val. vakaro. Šia telefono linija bus galima anonimiškai pranešti apie visas su narkotikais susijusias problemas.
Spaudos konferencijoje A. Bilotaitė akcentavo, kad vis dar ieškoma būdų, kaip būtų galima kovoti prieš vis didesnį nepilnamečių narkotikų vartojimą, ir tai vis dar yra vienas didžiausių prioritetų. Ji taip pat pristatė narkotikų platinimo situaciją Lietuvoje.
„Šalyje daugėja nusikalstamų registruotų veikų, susijusių su disponuojamomis narkotinėmis medžiagomis. 2023 metais fiksuota 26 procentais daugiau tokių veikų. Jeigu 2022 metais buvo 2632, 2023 metais – 3325 veikos“, – sakė A. Bilotaitė.
Ji akcentavo, kad nusikalstamų veikų daugėja, nes policija jų išaiškina daugiau bei pridūrė, jog yra imamasi atitinkamų veiksmų dėl narkotikų platinimo mokyklose: pasitelkiamas dronų kėlimas ir papildomas patruliavimas.
„Pareigūnai yra apmokomi ir yra svarbu, kad jie proaktyviai veiktų su tėvų, mokyklų bendruomenėmis ir užtikrintų komunikaciją, prevencinę veiklą“, – pridūrė vidaus reikalų ministrė.
Su narkotikų disponavimu susijusios bylos pernai sudarė 8,6 proc. visų nusikalstamų veikų
R. Požėla pažymėjo, kad nusikalstamų veikų situacija – stabili.
Su narkotikų disponavimu susijusios bylos 2020 metais sudarė 6,3 proc. visų nusikalstamų veikų, o praėjusiais – jau 8,6 proc.
„Policijos prioritetas labai aiškus – tai yra organizuotas nusikalstamunas“, – teigė R. Požėla.
Požėla pridėjo, kad tai „tokia realybė, kuriai turime žiūrėti tiesiai į akis“.
Jis pridūrė, kad neretai gyventojams reikia gyvo pokalbio, gyvos pagalbos, todėl ir buvo sukurta nauja skambučių linija. Informaciją bus galima suteikti trimis kalbomis – lietuvių, anglų ir rusų.
„Tikslas – suteikti galimybę bendruomenei, tėvams, mokytojams, socialiniams darbuotojams, moksleiviams saugiai ir anonimiškai pranešti apie neteisėtą psichotropinių medžiagų platinimą“, – sakė R. Požėla.
Jis teigė, kad išsikeltas svarbus tikslas – skatinti pilietiškumą, suburti bendruomenę bendram tikslui.
Ši linija dedikuota specifiškai narkotikų disponavimui ir platiniimui, į skambučius atsilieps apmokyti darbuotojai. Ne vėliau nei per vieną parą nuo gauto pranešimo bus imtasi veiksmų.
Beje, R. Požėla patvirtino, kad kanapės išlieka pačiu populiariausiu narkotiku. Jis pridūrė, kad plačios diskusijos apie šią problemą pernai davė didelių rezultatų.
„Tas supurtymas davė teigiamų rezultatų, bent jau žmonės surprato, kad kažkas vyksta negero“, – kalbėjo generalinis komisaras.
Kaip nurodo VRM, šalyje daugėja registruotų nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotikais. 2023 m. fiksuotas 26,3 proc. augimas (2022 m. – 2632 nusikalstamos veikos, 2023 m. – 3325). Lietuvoje nežymiai didėja nepilnamečių, įtariamų disponavimu narkotinėmis medžiagomis, skaičius – 2023 m. policijoje registruota 195 nepilnamečių asmenų, 2022 m. – 150. Pažymėtina, kad nusikaltimų skaičiaus didėjimas susijęs ir su aktyvia teisėsaugos institucijų veikla.