Koronaviruso pandemiją sveikatos, ekonomikos ir kituose frontuose bandanti įveikti dešiniųjų Vyriausybė gyventojams daug šYpsenų nekelia. „Lietuvos ryto“ ir „Vilmorus“ atlikta gyventojų apklausa rodo, kad ministrų kabineto veiklą teigiamai vertina ketvirtadalis šalies gyventojų, tačiau gerokai daugiau mano, kad dirbama prastai.
„Kritikos vis daugiau ir daugiau prasisunkia į viešumą, ne tik opozicija rašo, bet ir buvę lojalistai, kurie vis nuosekliai palaikydavo tą pačią premjerę, arba konservatorių partiją, kritika iš tos stovyklos pakankamai stipri“, – sako politologas Šarūnas Liekis.
Pati Šimonytė nors ir turi daugiau teigiamai ją vertinančiųjų, nei neigiamai, tačiau skirtumas nėra didelis. Tiek jai simpatizuojančių, tiek ir nepritariančiųjų yra maždaug vienodas kiekis.
Bet jos vadovaujami ministrai dideliu žmonių palaikymu pasigirti negali – vos 3 politikai surinko daugiau teigiamų, nei neigiamų vertinimų. Tuo gali džiaugtis Krašto apsaugos, Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministrai.
Net 11 iš 14-os ministrų iš tautos sulaukia daugiau neigiamų vertinimų, nei teigiamų. Jeigu kai kurie Vyriausybės nariai žmonių akyse yra beveik nematomi ir apie, pavyzdžiui Kultūros, Susisiekimo ar Socialinės apsaugos ir darbo ministrus nemažai nuomonės tiesiog neturi, tai prasčiausiai tauta vertina Laisvės partijos ministres moteris – Teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską ir partijos lyderę, Ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę.
„Iš 14-os, kiek tų ministrų, tiktai 3 su pliuso ženklo, visi kiti su minuso, nu jau čia retenybė. Vis tiek būdavo, kad vienas ar kitas, kažkaip patrauklesnių visuomenės nuomonėje būdavo, o dabar tiktai 3“, – komentuoja sociologas Vladas Gaidys.
Dalis visuomenės nusivylė prezidentu G. Nausėda. Konservatorių į galios žaidimus įtrauktas ir nemažai kritikos sulaukiantis šalies vadovas, palyginti su pernai rudeniu, gerokai sumažino savo gerbėjų gretas, padvigubėjo jį neigiamai vertinančiųjų.
„Paprastai pas mus prezidentai labai aukštą reitingą turi, ten virš 60, kaip taisyklė, o kai kuriais atvejais virš 80 yra, ir Adamkus, ir Grybauskaitė, netgi antroje kadencijoje labai aukštas buvo. Bet kita vertus, Gitanas Nausėda išlieka populiariausiu žmogumi, pagal visus rodiklius“, – sako V. Gaidys.
O partijų lenktynėse, už konservatorius savo balsą pasiryžę atiduoti 17 procentų apklaustųjų, o už antroje vietoje esančius „valstiečius“ – kiek daugiau nei 15-a. Trečioje vietoje rikiuojasi socialdemokratai, iš karto po jų – Liberalų sąjūdis. Kitos partijos, anot apklausos, neperžengtų 5 procentų barjero, nors ketvirtadalis gyventojų dar nežino už ką balsuotų apskritai.
„Reikia atkreipti dėmesį, kad tokio tipo apklausose yra 3,1 proc. paklaida. Kitaip sakant, kada šnekame apie populiarumą vienos ar kitos politinės jėgos, tai jeigu yra 3,1 paklaida, ji yra į abi puses. Pavyzdžiui, jeigu kalbame kas pirmoje ar antroje vietoje, konservatoriai, „valstiečiai“, tai realiai tiek konservatoriai, tiek „valstiečiai“ turi vienodą populiarumą“, – sako politologas Š. Liekis.
Tarp institucijų didžiausias gyventojų pasitikėjimas tradiciškai išlieka ugniagesiais gelbėtojais, antroje vietoje atsidūrė rekordines populiarumo aukštumas pasiekusi Lietuvos kariuomenė. Ja pasitiki beveik 67 proc. šalies gyventojų.