Apie tai, kokia bus D. Trumpo kadencija ir JAV ateitis, naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ – pokalbis su M. Šešelgyte.
M. Šešelgytės teigimu, šiuo metu yra sunku vertinti, ar Donaldas Trumpas bus geresnis prezidentas už nuėjusį 46-ąjį JAV prezidentą Joe Bideną. Visgi, politologė pabrėžia, kad tai, kaip elgiasi D. Trumpas, yra pavojinga. Nors prezidentas turi ir stipriųjų pusių, kartais jo elgesys tarptautinėje politikoje ekspertams ir gyventojams kelia nerimą.
„Jis elgiasi destruktyviai ir jis sukrečia pasaulį savo visiškai kitokia elgsena, savo retorika. Jo elgsena nukreipta prieš pagrindinius, pamatinius šiandieninės tarptautinės tvarkos principus, kaip, pavyzdžiui, valstybių suverenitetas. Tą matome, kai jis grasina prisijungti Grenlandiją, Kanadą, kalba apie Panamos kanalą, apie Gazos ruožą“, – komentuoja M. Šešelgytė.
Pasak politologės, tokia retorika prieštarauja pagrindiniam valstybių suvereniteto principui. Pasaulį taip pat šiuo metu neramina vykstantis galios disbalansas ir tarptautinėje sistemoje vykstančios turbulencijos.
„Joe Bideno politika yra vertinama kaip to senojo pasaulio politikos tąsa – rami, užtikrinta. Ką jis padarė, tai labai gerai atstatė ryšius su partneriais, kurie buvo šiek tiek suardyti pirmo Trumpo prezidentavimo metu. Bet, vykstant konfliktams, tokia politika galbūt buvo šiek tiek per atsargi.
Galbūt tarptautinei sistemai reikia supurtymo ir Trumpas galbūt gali tai padaryti. Bet tokia politika negali tęstis labai ilgai, nes, kai labai supurtysi tą pasaulį, tai gali viskas sugriūti ir nauja tvarka, deja, gali būti jau ne amerikiečių tvarka“, – teigia politologė.
Galių disbalansas ir JAV ateitis
Tokį Trumpo požiūrį į tarptautinius konfliktus dalis ekspertų vadina izoliacionistine politika, kiti – imperialistine politika, dar kiti sako, kad tai yra „bepročio strategija“.
„Man atrodo, Trumpas pats to nežino, kaip jį aplinka vertina. Dar klausimas, ar iš viso strategiją kažkokią turi. Jo elgsena yra paremta tam tikrais instinktais, jis yra verslininkas, kuris nori padaryti tam tikrus susitarimus ir jis bando juos gauti iš tam tikrų partnerių, iš šalių, bandydamas pagrasinti, kažką pasiūlyti, pakelti kainą“, – pasakoja M. Šešelgytė.
Paskutiniu metu pasaulyje yra matomi pokyčiai tarp galių disbalanso. Pasak M. Šešelgytės, kol JAV vis dar išlieka pagrindine karine galia – dabar ekonominė galia daugiau auga Azijos regione. Vakarai nebėra pagrindiniai pasaulio žaidėjai pagal visus galios parametrus, sako VU TSPMI direktorė, ir Jungtinės Amerikos Valstijos arba gali perleisti pasaulio lyderio poziciją, arba gali bandyti atsikovoti šią poziciją, kuri paskutiniu metu menko.
„Ši pasaulio tvarka yra pastatyta ant Jungtinių Amerikos Valstijų lyderystės – tiek vertybinės, tiek karinės, tiek ir ekonominės. Jeigu Trumpas pabandytų sugrąžinti JAV į pasaulio žaidimą kaip stipresnį veikėją, tai, sakyčiau, mes matytumėm ir pozityvių pokyčių visam Vakarų pasauliui, – teigia M. Šešelgytė ir prideda, – tokia destruktyvi strategija, ką jis pasirinko, plius Amerikos ekonominės galios auginimas esant disbalansui, slenkantis link Azijos valstybių, sakyčiau, būtų neblogas dalykas trumpuoju periodu“.
Tačiau ilguoju laikotarpiu, anot politologės, JAV savo šalininkus ir partnerius stums nuo savęs ir tada Amerikai atsiras pavojus, kad dalis valstybių galės pradėti balansuoti ir ieškoti lyderio kitur. Tada pasaulyje iškils naujas potencialus lyderis – Kinija.
Visą pokalbį su M. Šešelgyte išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
1 val. ·
VELNIAS SLYPI DETALĖSE
Prisipažinsiu, kad mano, kaip išsipildančių sąmokslo teorijų kūrėjos, galvoje jau sukasi nauja sąmokslo teorija:
„72 lytys buvo reikalingos tik tam, kad pasauliniu mastu plauti pinigus“. Kodėl taip teigiu? Ogi stebiu Ameriką.
Fox News praneša, kad per vieną dieną Elonas Muskas Amerikai sutaupė 1 milijardą dolerių. Tiesiog švietimo sistemoje panaikino 89 „genderizmo“ kontraktus ir dar 29 projektus, kur pinigai buvo skirti kažkokioms tai „įtraukties“ studijoms.
(Video – mano Telegram)
JAV Prezidentas D. Trumpas sako, kad žiūrint į tas nesąmones, kurioms buvo skiriami JAV mokesčių mokėtojų pinigai, galima spėti, kad biurokratai kasmet „išplaudavo“ apie 1 trilijoną dolerių.
Ir tai tik pradžia. Elonas netrukus „įsisuks“ ir į „žaliosios darbotvarkės“ džiungles ir į paties Pentagono „slava“ srautus. Amerika laukia „bombikių“.
Įdomu, ar sužinosime, kiek USAID „babkių“ įsisavino visi tie lietuviškieji „įtraukties“ guru, bandę Lietuvoje daryti „sodoma ir gomora“ perversmus, ar vis tik juos slėpsime po kažkokiais tai „valstybės įsipareigojimais“, kaip ir šiuo metu slepiame KGB agentus?