Apie tai – portalo tv3.lt pokalbis su politikos apžvalgininku Vytautu Bruveriu.
Penktadienį, 13-ąją dieną, 13-asis Seimas pradeda savo darbą. Kaip jūs manote, kuo šis darbas skirsis nuo nueinančio Seimo? Kalbant tiek apie politikos turinį, tiek apie jos efektyvumą? Dauguma nėra tokia ir didelė – vos virš 70 mandatų.
Šiuo požiūriu būčiau linkęs sutikti valstiečių vedliui Ramūnui Karbauskiui, kuris iškart po antrojo Seimo rinkimų turo sakė, kad naujosios kadencijos Seimas bus veidrodinis atspindys praėjusios kadencijos Seimo. Jis turėjo galvoje pačią politinę struktūrą. Kaip ir šioje kadencijoje buvo aiški politinė jėga, kuri dominavo Seime, taip bus ir dabar. Ji turės porą satalitinių jėgų – abi liberaliosios partijos, kurios yra akivaizdžiai smarkiai jaunesni koalicijos broliai. Opozicija bus nusilpusi.
Nueinančio Seimo nesutarimai, vargu, ar buvo ideologinio pobūdžio. Jie daugiau asmeniniai. Tai dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, dėl Gretos Kildišienės. Šiame Seime gali būti ideologinių skirtumų tarp labai liberalių Laisvės partijos, Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų. Ar dėl tokių ideologinių skirčių nebus nubyrėjimų, frakcijos skilimų?
Galima prognozuoti, bet ne tiek ideologinių savybių, o dėl to, kad tai labai jauna ir panašu, kad iš atsitiktinių žmonių sulipdyta partija. Atsitiktinių ta prasme, kad didžiojoje politikoje neturi absoliučiai jokios patirties. Neveltui ji daugeliui primena „Tautos prisikėlimo“ partijos frakciją. Šiaip, ideologinių nesutarimų tarp liberalų ir konservatorių aišku, kad bus. Jie atsispindi ir koalicijos sutartyje, kur atskiru punktu yra fiksuoti dalykai.
Gali būti taip, kad TS-LKD kažkuriuo momentu ims ir trenks durimis, pasitrauks iš partijos ar frakcijos, nes jiems netinka vienos lyties asmenų partnerystė, o Laisvės partija nuspręs, kad jai geriau pabūti opozicijoje, dėl tų pačių priežasčių, kad TS-LKD per daug nejautri žmogaus teisių klausimu.
Teoriškai tokius dalykus galime įsivaizduoti, bet praktiškai tai sunku. Ką laimėtų ir kur išeitų TS-LKD sparnas, jei sugriautų frakciją ir, greičiausiai, visą valdančiąją koaliciją. Kas tada atsitiktų? Visi atsidurtų basi gatvėje be aiškios perspektyvos. Laisvės partijos atveju aš dar mažiau prognozuočiau kažkokį jų destruktyvų veikimą. Šioji kadencija yra turbūt vienintelis šansas pabūti valdžioje.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže, kuris – straipsnio pradžioje.