„Lietuvos užsienio reikalų ministerija praneša, kad viešoje erdvėje užsienio reikalų ministro vardu yra platinama suklastota informacija, susijusi su Lietuvos dalyvavimu Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse. Vertiname tai kaip informacinę ataką“, – rašoma URM išplatintame pranešime žiniasklaidai.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad keliolika valdančiajai koalicijai priklausančių Lietuvos Seimo narių lapkritį kreipėsi į politikus, Tautinį olimpinį komitetą ir sportininkus, ragindami boikotuoti vasarį Pekine vyksiančias žiemos olimpines žaidynes.
Kreipimosi autorių teigimu, prestižiniai sporto renginiai negali vykti autoritarinėse valstybėse, kur nepaisoma žmogaus teisių, o sportas bandomas panaudoti savo įvaizdžiui gerinti.
„Kreipiamės į prezidentą, Vyriausybę, visus Lietuvos politikus, ragindami boikotuoti Kinijos olimpines žaidynes, nedalyvauti jos atidarymo ir uždarymo renginiuose, nesiųsti jokios oficialios valstybinės delegacijos“, – teigiama laiške.
Septyniolika parlamentarų taip pat siūlo sportininkams, išsikovojusiems kvietimus į Pekino žaidynes, „pademonstruoti pilietišką poziciją, nedalyvauti ten, kur bus bandoma juos paversti autoritarinio režimo režisuojamo spektaklio marionetėmis“.
„Būtent principinga pozicija šiandien gali padėti apginti sportą nuo pagundos jį paversti politikos įrankiu“, – teigiama kreipimesi.
Kreipimąsi pasirašė 13 valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime narių, trys – Laisvės partijos nariai, vienas – Liberalų sąjūdžio ir viena opozicinių socialdemokratų atstovė. Tarp pasirašiusiųjų – dviejų parlamentinių komitetų pirmininkai – Užsienio reikalų komiteto vadovas Žygimantas Pavilionis ir Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius.
LTOK atsakas – nesąžininga to prašyti sportininkų
Į politikų raginimus boikotuoti Pekino žiemos olimpines žaidynes sureagavo ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK).
„Olimpinės žaidynės yra viso pasaulio, viso olimpinio judėjimo renginys, o ne šalies, kurioje yra organizuojamos.
Vienas pagrindinių principų, kurių laikosi Tarptautinis olimpinis komitetas – politinis neutralumas. Be šio principo, tiek olimpinės žaidynės, tiek bet kokios kitos sporto varžybos taptų politiniu instrumentu, kuris labiausiai neigiamai paveiktų sportininkus.
Be to, Olimpinė chartija įpareigoja kiekvieną nacionalinį olimpinį komitetą dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Nedalyvaujant LTOK lauktų Tarptautinio olimpinio komiteto sankcijos.
Istorija rodo, kad sportininkų boikotas politinių klausimų neišsprendžia. 1980-aisiais dalis šalių boikotavo Maskvos olimpines žaidynes dėl sovietų sąjungos invazijos į Afganistaną. Žaidynės įvyko, sovietų kariai liko Afganistane, tik daug sportininkų neteko galimybės vykti į olimpines žaidynes.
Sportininko karjera nėra ilga, olimpinės žaidynės – svarbiausios gyvenimo varžybos, kurioms ruošiamasi ne metus ir ne ketverius, o gerokai ilgiau. Todėl nemanome, kad prašyti sportininkų dėl politinių priežasčių šios galimybės atsisakyti, būtų sąžininga“, – rašoma LTOK išplatintame pareiškime.
Amerikiečiai boikotuos žaidynes
Boikotą Pekino olimpiadai jau paskelbė Jungtinės Amerikos Valstijos – aukšto rango šalies politikų 2022 Pekino žiemos olimpinėse žaidynės nebus.
Paskelbtas diplomatinis boikotas reiškia, kad žiemos olimpinėse žaidynėse JAV politikų nebus, tačiau tai negalioja sportininkams. Šalies atstovai dalyvaus Pekine vyksiančiose žiemos olimpinėse žaidynėse, praneša BBC.
Toks sprendimas priimtas dėl įtariamų žmogaus teisių pažeidimų Kinijoje. JAV jau kelis mėnesius svarstė galimą boikotas, protestuojant prieš Kinijos elgesį su Uigūrų mulumonų mažuma.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas trečiadienį pranešė, kad Jungtinė Karalystė jungiasi prie diplomatinio boikoto vasarį vyksiančiai Pekino žiemos olimpiadai ir savo ministrų į ją nesiųs.
„Bus veiksmingas diplomatinis žiemos olimpinių žaidynių Pekine boikotas“, – B. Johnsonas sakė parlamentarams, atsakydamas į atitinkamą klausimą parlamente.
Pasak premjero, paprastai jis nepalaiko „sporto renginių boikotų“. Tačiau jis taip pat atskleidė, kad neplanuoja siųsti vyriausybės ministrų į žaidynes dėl Kinijos vykdomų įtariamų žmogaus teisių pažeidimų.
„Nemanau, kad sporto renginių boikotai yra prasmingi – tokia išlieka vyriausybės politika“, – pridūrė jis.
JK prisijungė prie kitų Vakarų šalių, žengusių panašius žingsnius. Australija trečiadienį taip pat paskelbė, kad paseks Jungtinių Valstijų pavyzdžiu ir palaikys Pekino žiemos žaidynių diplomatinį boikotą.
Prancūzija neplanuoja jungtis prie JAV ir kitų šalių, paskelbusių diplomatinį boikotą artėjančioms Pekino žiemos olimpinėms žaidynėms, ketvirtadienį pareiškė prancūzų prezidentas Emmanuelis Macronas, pavadinęs tokį žingsnį „nesvarbiu“.
„Kad būtų aišku: arba visiškai boikotuoji [olimpiadą] ir nesiunti atletų, arba bandai pakeisti dalykus naudingais veiksmais“, – spaudos konferencijoje sakė jis ir pridūrė, kad „pasisako už veiksmus, kurie duoda naudingą rezultatą“.
Kad Prancūzija neboikotuos vasarį Pekine vyksiančių žiemos olimpinių žaidynių, ketvirtadienį pareiškė švietimo ir sporto ministras Jeanas-Michelis Blanquer.
Paklaustas apie kai kurių Vakarų šalių sprendimą boikotuoti olimpiadą, švietimo ir sporto ministras radijui RMC ir televizijai BFM sakė, kad Prancūzija „taip nesielgs“.
„Turime būti atsargūs dėl sąsajos tarp sporto ir politikos“, – sakė J.-M. Blanquer.
„Sportas yra atskiras pasaulis, kuris turi apsaugotas nuo politinio kišimosi. Kitu atveju padėtis gali tapti nevaldoma ir dėl to gali tekti atsisakyti visų varžybų“, – kalbėjo ministras.