• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinėje daug karštų diskusijų kelia parengtas projektas, pagal kurį 12 miesto vaikų ir jaunimo centrų bei klubų būtų likviduoti ir prijungti prie Sostinės vaikų ir jaunimo centro – „Hobiverse“. Klubai sako, kad reforma skubota, apie ją pranešta jau prasidėjus mokslo metams, gali kilti būrelių kainos. Tuo metu reformos architektai kalba apie sutaupytus šimtus tūkstančių eurų.

Sostinėje daug karštų diskusijų kelia parengtas projektas, pagal kurį 12 miesto vaikų ir jaunimo centrų bei klubų būtų likviduoti ir prijungti prie Sostinės vaikų ir jaunimo centro – „Hobiverse“. Klubai sako, kad reforma skubota, apie ją pranešta jau prasidėjus mokslo metams, gali kilti būrelių kainos. Tuo metu reformos architektai kalba apie sutaupytus šimtus tūkstančių eurų.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt kiek anksčiau rašė apie sostinėje esančių vaikų ir jaunimo klubų bei centrų reorganizacijos projektą. 12 klubų būtų likviduoti ir prijungti prie Sostinės vaikų ir jaunimo centro – „Hobiverse“.

Vaikų ir jaunimo klubai teigia, kad reforma skubota, nepagrįsta, abejotini kriterijai, kuriais remiantis savivaldybė imasi tokio projekto. Viešai keltos abejonės, dėl reformos rezultatų – ar vaikų būreliai neišnyks, ar nepadidės jų kainos.

REKLAMA
REKLAMA

Klubų atstovai svarstė, kad reforma remiasi savivaldybės Jaunimo reikalų ir neformalaus užimtumo skyriaus vedėjo Vidmanto Mitkaus magistro darbu.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt atsiųstame Vilniaus miesto savivaldybės komentare teigiama, kad jai pavaldžių biudžetinių vaikų bei jaunimo neformaliojo švietimo ir ugdymo įstaigų optimizavimo procesas vykdomas remiantis visai ne V. Mitkaus magistro baigiamojo darbo tyrimu.

Teigiama, kad reforma vykdoma remiantis sostinės valdančiųjų pasirašyta koalicijos programa, kurioje numatoma efektyvinti jaunimo klubų veiklą, taip pat 2022-2023 metų situacijos analize, buvusių smulkių optimizacijų proceso analize, kai dvi biudžetinės įstaigos būdavo sujungiamos į vieną, klubų veiklos ir finansinėmis ataskaitomis, išorės ekspertų atlikto jaunimo situacijos identifikavimo ir jaunimo politikos kokybės vertinimo Vilniaus mieste tyrimo rekomendacijomis ir apžvalgomis, išoriniais įstaigų vertinimo rezultatais, kurie buvo atlikti 2018-2019 m.

REKLAMA
REKLAMA

Spalio pabaigoje savivaldybės taryba po pateikimo reformos projektui pritarė, galutinis sprendimas dėl klubų prijungimo prie „Hobiverse“ bus priimamas lapkričio pabaigoje.

Praėjusią savaitę socialdemokratų frakcijos taryboje iniciatyva surengtas tarybos narių susitikimas su Vilniaus miesto neformaliojo švietimo įstaigų vadovais, pedagogais ir jų bendruomenių atstovais.

„Dešiniesiems nutarus dorotis su Vilniaus neformaliojo švietimo įstaigomis, Vilniaus socialdemokratai sukvietė apie tai padiskutuoti šių bendruomenių atstovus ir Vilniaus miesto tarybos narius. Norisi tikėti, kad bendruomenės bus išgirstos, o violetinis Laisvės partijos buldozeris bus sustabdytas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė socialdemokratas Povilas Pinelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po susitikimo jis pasidalijo platesnėmis įžvalgomis. Anot jo, V. Mitkus ir Laisvės partija restruktūrizaciją argumentuoja lėšų taupymu.

„Turint omenyje, kad taryba lengvu rankos mostų investuoja į iki kokių 2030 niekam nereikalingą vandenilio gamyklą 2,5 mln, ar kokių 13 biezdorių per keturis metus gaudami gerus atlyginimus jiems priskirtos užduoties net nebando daryti, vieno milijono taupa moksleivių sąskaita atrodo keista. Na, bet kai kuriuos tarybos narius tai įtikina.

REKLAMA

Visgi, taupymas ir efektyvinimas yra pretekstas. Patys reformos stūmėjai aiškina, kad, girdit, niekas nesikeis. Bet jeigu nesikeis – tai ir išlaidos liks tokios pat. Direktoriai tiesiog taps padalinių vadovais, klubams tęsiant veiklą ten pat, kur dabar – reikės ir budėtojų, ir sargų, ir valytojų. Ir elektrą deginti teks ir patalpas šildyti. Elementaru, Vatsonai“, – tęsę tarybos narys.

P. Pinelio nuomone, dabartinių sostinės valdančiųjų tikslas – sunaikinti valstybinių (savivaldybės) būrelių tinklą ir šią sritį pilnai atiduoti privačiam verslui.

REKLAMA

„Čia daug spėlioti net nereikia. Tiesiog Laisvės partijos tikslas yra sunaikinti valstybinių formalaus, ne formalaus ugdymo tinklą, visą tai perduodant privačiam verslui, kuris „on top“ dar ir iš valstybės subsidijų įvairiomis formomis gautų.

Tai jūsų neturi stebinti ir nėra ko ant laisviečių dėl to pykti. Deja, bet balsuodami už Laisvės partiją žmonės dažnai balsuoja už jaunatviškumą ir visokį kokį ten fainumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet pamiršta, o gal nežino pačios liberalizmo esmės – etapas po etapo dekonstruoti valstybę, palaipsniui atiduodant kuo daugiau sričių privačiam verslui, kur viską sureguliuoja auksinė paklausa ir pasiūla bei perkamoji galia. Tiesa, Lietuvos liberalizmas yra unikalus tuo, kad mūsuose liberalai privataus verslo ir laisvos rinkos kažkaip negali įsivaizduoti be valstybinės paramos – ar mokestinių lengvatų, ar „krepšelių“ ar elementarių subsidijų.

REKLAMA

Kaip ten bebūtų, ant rožinukų pykti negali už tai, kad gavę balsų jie bando stumti savo ideologines nuostatas. Čia gali tik gūžčioti pečiais, kaip ant tokių dalykų „pasirašo“ konservatoriai“, – teigė socialdemokratas.

Po susitikimo su tėvais, įstaigų vadovais ir pedagogais buvęs sostinės meras Artūras Zuokas rašė, kad nuo reorganizacijos pradžios „buvo einama elementariu buldozeriu: „kaip mes pasakėme, taip ir bus“.

REKLAMA

„Jokių diskusijų su bendruomenėmis, jokių paaiškinimų. Tik, dabar miesto atstovai planuoja susitikti su būrelių atstovais ir bandys paaiškinti reorganizacijos poreikį“, – teigė A. Zuokas.

Pasak jo, nei meras, nei administracija, nei taryba negali garantuoti, kad po reorganizacijos niekas nepasikeis, tai gali garantuoti tik „Hobiverse“, tačiau, pasak A. Zuoko, įstaigos vadovė Vilma Smaliukienė susitikime negalėjo pasakyti, kaip po reorganizacijos atrodys įstaigų likvidavimo ir prijungimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nustebino ir kuruojanti vicemerė Donalda Meiželytė, kuri net nesiteikė atsakyti į susirinkusiųjų klausimus, kuri specialiai išėjo iš Tarybos posėdžių salės ir stovėjo už durų. Matyt, taip pat nežino, ką atsakyti?“ – įspūdžiais iš susitikimo dalijosi A. Zuokas.

„Vilniaus miesto savivaldybėje su tarybos ir administracijos atstovais susitikę tėvų ir pedagogų atstovai, manau, buvo apie 100 žmonių, sakė, kad nepasitiki savivaldybėje inicijuojama 12 neformalaus ugdymo įstaigų pertvarka. Anot dalies pedagogų, inicijuota reorganizacija neišvengiamai neigiamai paveiks vaikų galimybes tęsti veiklą jau pamėgtuose užsiėmimuose, o tėvams užkraus didesnę finansinę naštą.

REKLAMA

Vakar supratome, kad reforma paruošta skubotai ir tėra tik vieno 25 metų amžiaus žmogaus (Jaunimo skyriaus vadovo Vidmanto Mitkaus) galvoje“, – feisbuke rašė tarybos narys Aleksandras Nemunaitis.

„Reorganizavimo“ pateikimas, kaip ir Mitkaus magistrinis darbas ta pačia tema, yra netinkamai paruoštas ir skubotas. Skirtumas tik toks, kad magistrinio nereikėjo derinti su bendruomenėmis“, – pridūrė jis.

Sako, kad iš etatų mažinimo sutaupys pusę milijono

Klausimas aptartas ir savivaldybės Švietimo reikalų komitete. V. Mitkus pristatė finansinį restruktūrizacijos aspektą. Jis tarybos nariams pateikė skaičius, kiek dabar uždirba 12 klubų vadovai, sumos varijuoja nuo 3 iki daugiau nei 4 tūkst. eurų per mėnesį „ant popieriaus“, kai kurie įstaigų direktoriai taip pat turi kintamą atlyginimo dalį ir priedus.

REKLAMA

Šių klubų administracijos darbuotojų, direktorių ir jų pavaduotojų atlyginimams savivaldybė šiemet išleido daugiau nei 1,5 mln. eurų. Į šią sumą neįeina pedagogų atlyginimai.

Anot V. Mitkaus, dabartinė „Hobiverse“ vadovė, kurios įstaigoje būrelius ir įvairiais veiklas lanko daugiau nei 6 tūkst. vaikų, gauna mažiau, nei kai kurių mažesnių klubų vadovai.

Klubai taptų „Hobiverse“ filialais, tačiau nors filialų liktų 12, vadovų etatai būtų skirstomi 6 vienetams. Kitaip tariant, vienas vadovas kuruos kartais du, o vienu atveju ir tris filialus. Tik Naujosios Vilnios filialas turės tik jam vienam priskirtą vadovą. Filialų vadovams numatytas atlyginimas „į rankas“ – nuo 1,8 iki 2 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Nors dauguma filialų turės dalintis tuo pačiu vadovu, kiekvienas filialas turės atskirą jam priskirtą projektų vadovą ir administratorių. Anot V. Mitkaus, daugeliui dabartinių klubų direktoriaus pavaduotojų ugdymui naujose struktūroje tiesiog bus pasiūlyta tapti projektų vadovais su kitokiu atlyginimu.

Taip pat bus kuriami nauji etatai „Hobiverse“. Vienas jų yra ūkio dalies projektų vadovas, kuris, anot V. Mitkaus, vienas pakeis visus iki šiol dirbusius 12 klubų direktorių pavaduotojus ūkiui.

Bendra numatoma atlyginimų suma po reformas turėtų būti tarp 957 tūkst. ir 1,150 mln. eurų, tad būtų sutaupoma tarp 399 ir 599 tūkst. eurų. Visgi suma mažėja labiausiai dėl to, kad 30-40 proc. mažėja pačių etatų skaičius – vietoje 61,2 po reformos liktų 39 etatai, kurie, anot V. Mitkaus, užtikrintų visus reikiamus procesus. Likvidacijos procesui numatyta skirti 412 tūkst. eurų, kitaip tariant, ši suma bus skirta dabartinių darbuotojų, kurie yra arba atleidžiami, arba palieka darbo vietą šalių susitarimu, išeitinėms.

V. Mitkaus teigimu, nors etatų skaičius optimizuojamas, į naujoje struktūroje esančias darbo vietas pirmiausia bus pasiūlyta kandidatuoti dabar panašias pareigas einantiems 12 klubų darbuotojams. Taip pat, anot jo, iškart po tarybos sprendimo bus bendraujama su visais pedagogais, kad norima, kad jie toliau dirbtų, tik jau „Hobiverse“ struktūroje.

REKLAMA

Savivaldybės atstovas patikino, kad šiuo metu nė vienas klubas nėra likviduotas, o likvidacijos procesas bus pradėtas tik miesto tarybai uždegus žalią šviesą.

Pateikti skaičiai pro akis nepraslydo A. Nemunaičiui, kuris savo įžvalgomis pasidalijo „Facebook“.

„Atleidžiant senus vadovus ir dalį administracijos klubuose ir pasamdžius 6 filialo vadovus ir modernius, įtraukius projektų vadovus tikimasi per metus sutaupyti (dėmesio, būgnai!!!!) max 600 tūkst. Priklausys nuo to už kiek samdys žmones. Realesnis variantas (paskaičiuoti du variantai) ~400 tūkst. (Aš net šiuo skaičiumi netikiu).

12 neformalaus švietimo/ugdymo įstaigų likvidavimui numatyta.... 412 tūkst. eurų.! Studentavimo laikais sakydavome „ne biznis“, – rašė tarybos narys.

Vaikų nepalies?

„Aš labai daug girdžiu apie vadovus, pavaduotojus, pinigus, išeitines, atleidimus. Mano klausimas esminis, nes mes esame švietimas, <...> ar nukentės vaikai? Apie vaikų interesus aš praktiškai negirdėjau, išskyrus vieną tėvelį vakar, kuris buvo suinteresuotas, kad jo vaikas eitų į tą pačią baleto mokyklą, kuri ten buvo“, – komiteto posėdyje kalbėjo Vilniaus vicemeras Arūnas Šileris.

Vicemeras sakė, kad jei vaikai visiškai nenukentės dėl šio restruktūrizacijos projekto, jis pilnai jį palaiko.

REKLAMA

„Mes optimizuojame administracijas, juridinius vienetus, mes vaikų neliečiame, tėveliams niekas nesikeičia, mokytojai persikelia“, – tikino V. Mitkus.

A. Šilerio teigimu, reikia optimizuoti administracijos kaštus, tad jis kėlė klausimą, ar tikrai reikia ir šešių siūlomų filialų vadovų.

„Kai aš pasižiūriu į skaičius, kiek mums Vilniaus mieste trūksta mokytojų... Mums trūksta ne vadovų, mums trūksta mokytojų. 17 lituanistų, 20 matematikų, pradinių klasių 6 mokytojų trūksta“, – dėstė A. Šileris.

Savivaldybė atsakė į klausimus

Kilus diskusijų bangai, Vilniaus miesto savivaldybė išplatino atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus dėl vaikų ir jaunimo centrų reformos:

„Vilniaus miesto savivaldybei ėmusis reorganizuoti vaikų bei jaunimo neformaliojo švietimo ir ugdymo įstaigas, atsirado nuogąstaujančiųjų, kad jų vaikams netrukus nebus vykdomi užsiėmimai ar kad jų kaina smarkiai išaugs. Reaguojant į sostinės gyventojų susirūpinimą, pateikiame atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus šia tema.

Primename, kad 12-os šiuo metu veikiančių sostinės savivaldybei pavaldžių neformaliojo švietimo ir ugdymo įstaigų valdymo struktūra nebuvo peržiūrėta ir tobulinta ilgą laiką, nors poreikis tam yra – dėl perteklinių administracinių procesų dalis iš savivaldybės biudžeto skiriamų lėšų yra naudojamos neefektyviai, tarp skirtingų savivaldybės valdomų įstaigų ryškėja dideli paslaugų kokybės skirtumai.

REKLAMA

Optimizavimas bus vykdomas vaikų ir jaunimo klubuose „Kregždutė“, „Lakštingala“, „Jaunystė“, „Klevas“, „Šatrija“, „Verdenė“, „Meteoras“, Žirmūnų vaikų ir jaunimo klube, Naujosios Vilnios moksleivių kūrybos namuose, Vilniaus moksleivių kūrybos ir mokymo, Jaunųjų turistų bei Saugaus miesto centruose.

Koks yra įstaigų reorganizacijos ir optimizacijos tikslas?

Pagrindinis planuojamų pokyčių tikslas – sudaryti galimybes gauti vienodai kokybiškas ir prieinamas neformaliojo švietimo ir ugdymo paslaugas nepriklausomai nuo vietos, kurioje vilniečiai gyvena. Pokyčių dėka bus sutaupoma ne mažiau kaip po 1 mln. eurų per metus – šios lėšos bus nukreiptos į neformaliojo vaikų švietimo krepšelio didinimą ir darbo su jaunimu tobulinimą.

Ką būtina žinoti apie planuojamus pokyčius? Kokie jie?

Planuojami pokyčiai neigiamos įtakos vaikams, jų tėvams ir mokytojams neturės. Vykdant reorganizaciją, ugdymo procesas ir toliau vyks nepertraukiamai, paslaugos bus teikiamos tomis pačiomis sąlygomis kaip ir anksčiau: kaina, programų apimtys ir užsiėmimų vietos nėra koreguojamos. Visi savivaldybei pavaldžiose neformalaus švietimo ir ugdymo biudžetinėse įstaigose dirbantys mokytojai (pedagogai), jiems sutikus, bus perkelti į naująją struktūrą tokiomis pačiomis sąlygomis.

REKLAMA

Ar bus uždaromi Vilniaus vaikų ir jaunimo klubai?

Anksčiau kaip biudžetinės įstaigos veikę klubai ir centrai taps VšĮ „Sostinės vaikų ir jaunimo centro“ filialais – t. y. nebus uždaromi ir toliau teiks paslaugas vilniečiams. Likvidacijos procedūra vykdoma dėl to, jog biudžetinės įstaigos pagal galiojančius teisės aktus negalima prijungti prie viešosios įstaigos struktūros. Reorganizuojant esamus klubus, keičiasi tik įstaigos pavadinimas, juridinė forma ir administracinė struktūra.

Mero potvarkiu Nr. 22-189/23 įsteigta 12 filialų, kurių kiekvienas turi savo identifikaciją pagal konkretų miesto mikrorajoną: Žvėryno, Viršuliškių, Senamiesčio, Justiniškių, Karoliniškių, Šeškinės, Šnipiškių, Žirmūnų, Centro, Piromonto, Naujosios Vilnios ir Naujamiesčio filialai.

Vilniaus miesto savivaldybės Tarybai pritarus šiam optimizacijos procesui, bus tvirtinama nauja VšĮ „Sostinės vaikų ir jaunimo centro“ struktūra.

Ar bus uždaroma choreografijos mokykla „Nuotaika“?

Ši reorganizacija choreografijos mokyklos „Nuotaika“ nepaveiks, keičiama tik biudžetinės įstaigos Vilniaus moksleivių kūrybos ir mokymo centras, kuriai priklauso choreografijos mokykla „Nuotaika“, administracinė struktūra bei juridinis statusas. Choreografijos mokykla „Nuotaika“ ir toliau veiks tomis pačiomis sąlygomis ir toje pačioje vietoje, vykdys tuos pačius užsiėmimus, jų kainos nebus keičiamos.

REKLAMA

Ką reiškia, kad įstaiga yra likviduojama?

Likviduojama įstaiga reiškia, kad esamas įstaigos juridinis statusas bus nutraukiamas. Paskirtas likvidatorius pasirūpins įstaigos darbuotojų perėjimu iš likviduojamos įstaigos į naujai įsteigtą filialą ne prastesnėmis sąlygomis, turto perkėlimu ir kitais juridiniais bei teisiniais dalykais.

Ar bus atleidžiami įstaigų darbuotojai?

Optimizacijos metu bus peržiūrėti ir pagal realų poreikį sumažinti tik pertekliniai administraciniai etatai. Skaičiuojama, kad reorganizavimo metu bus atsisakyta apie 30 proc. esamų administracinių etatų. Reorganizacija nepaveiks vaikų užsiėmimų lokacijų, dažnio ir kainų, visi savivaldybei pavaldžiose neformalaus švietimo ir ugdymo biudžetinėse įstaigose dirbantys mokytojai (pedagogai) bus perkelti į naująją struktūrą jiems sutikus su tokio pat dydžio etatais ir galimybę didinti savo darbo krūvį pagal jų poreikį. Ugdymo procesas visu reorganizacijos ir optimizacijos proceso metu ir jam pasibaigus vyks nepertraukiamai.

Kas garantuos sklandų perėjimą iš biudžetinės įstaigos į viešąją įstaigą?

Savivaldybė yra suinteresuota užtikrinti nepertraukiamą neformalųjį ugdymą vaikams, todėl iš anksto ruošiamasi sklandžiam perėjimui. Ruošiantis perėjimui 2023 m. spalio 23 d. Mero potvarkiu Nr. 22-189/23 buvo įsteigti filialai.

REKLAMA

Ar įstaigos bus perkeliamos į VšĮ „Sostinės vaikų ir jaunimo centrą“ – Hobiverse (Konstitucijos pr. 25)?

Ne, įstaigos veiks tose pačiose patalpose kaip ir veikia iki šiol.

Ar po įstaigų reorganizacijos didės paslaugų įkainiai?

Mokesčiai už neformalųjį vaikų švietimą ir ugdymą nebus keičiami, juos savivaldybės įstaigose tvirtina Vilniaus miesto savivaldybės Taryba. Šiuo metu galioja įkainiai, kurie buvo patvirtinti 2022 m. Tarybos sprendimu Nr. 1-1596 „Dėl mokėjimo už ugdymą ir paslaugas Vilniaus miesto savivaldybės vaikų ir jaunimo klubuose, moksleivių kūrybos ir mokymo, jaunųjų turistų, sostinės vaikų ir jaunimo, saugaus miesto centruose bei atviruose jaunimo centruose tvarkos aprašo ir įkainių sąrašų patvirtinimo“.

Kodėl optimizacija vykdoma prasidėjus mokslo metams?

Numatyta, kad optimizacijos procesas turėtų tęstis 9 mėn. – tiek užtrunka įstaigos likvidavimo procesas, kuriam ruošiamasi iš anksto. Perėjimo laikotarpis neturės įtakos ugdymo procesui, sutarčių su mokiniais perrašinėti nereikės.“

tv3.lt

Čia tau taip blogai su galva nuo tikėjimo mokslu?
Kitaip ir negali būti
Oho vien pavadinimas oho
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų