• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Epidemiologinė COVID-19 situacija Lietuvoje ypač sudėtinga, tačiau nėra ieškoma to esminių priežasčių, Seime valstiečių surengtoje diskusijoje teigė Sveikatos teisės instituto (STI) direktorius doc. dr. Rimas Jankūnas.

Epidemiologinė COVID-19 situacija Lietuvoje ypač sudėtinga, tačiau nėra ieškoma to esminių priežasčių, Seime valstiečių surengtoje diskusijoje teigė Sveikatos teisės instituto (STI) direktorius doc. dr. Rimas Jankūnas.

REKLAMA

Anot R. Jankūno, tikėtasi, kad problemas išspręs karantinai, kaukės, vakcinos, bet jis kėlė klausimą, ar tos priemonės padeda?

The Economist duomenimis, esame antri Europos Sąjungoje ir 7 pasaulyje pagal mirčių perviršį. Matome, kad šiemet situacija yra blogesnė nei kad buvo per pastaruosius metus. Turime pačią blogiausią epidemiologinę situacijose visoje ES, tą rodo Europos ligų ir kontrolės centras“, – konferencijoje Seime „Antrieji pandemijos metai: iššūkiai ekonomikai, teisei ir sveikatos sistemai“ konstatavo docentas.

Jis pažymėjo, kad, STI nuomone, galimybių paso nauda yra neaiški, o žala akivaizdi:

„Perskirstymas žmonių srautų į mažąsias parduotuves suteikė apgaulingą saugumo pojūtį, galimybę nesiizoliuoti po kontakto ir platinti virusą. Tai suskaldė žmones, skatimo nepasitikėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Rugsėjo 12 d. turėjome tiek pat kovido atvejų, kiek Estija. Įsivedėme galimybių pasą ir toli juos palikome. Aš nekalbu apie Lenkiją, kur situacija visiškai stabili.“

REKLAMA

Hospitalizuotų daug daugiau nei kitose regiono šalyse

Jis teigė, kad galimybių pasą turime vieninteliai regione ir hospitalizuotų COVID-19 pacientų turime maždaug tiek, kiek Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Latvijoje, Estijoje kartu paėmus. 

„Akivaizdu, kad problemos yra neatskleidžiamos, gydome simptomą, kuris yra žmonių skaičius ligoninėje, o reikia išnagrinėti priežastį, tam reikalingi duomenys“, – kalbėjo R. Jankūnas, buvęs Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininko pavaduotojas ir Lietuvos atstovas Europos Komisijos Farmacijos komitete.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešėjas pridūrė, kad pas mus ligonių, sergančių COVID-19, skaičius yra panašus kaip Lenkijoje, nors joje gyvena apie 38 mln. gyventojų.

Lygindamas perteklinių mirčių skaičių Švedijoje ir Lietuvoje R. Jankūnas konstatavo, kad šioje Skandinavijos šalyje jų yra gerokai mažiau, vertinant pastarųjų kelių metų vidurkį.

„Kas gali būti? Ignoruojamos, apleidžiamos kitos ligos, gąsdinami žmonės nesugeba elgtis racionaliai, galbūt netinkamai gydomas COVID-19, dar prisideda ir hospitalinės infekcijos“, – vardijo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kritikavo SAM

R. Jankūnas kartu kritikavo, jo teigimu, Sveikatos apsaugos ministerijos pateikiamą klaidinančią informaciją.

Koronastop programėlėje teigiama, kad COVID-19 vakcinos yra praėjusios visas klinikinių tyrimų fazes. Patikrinkime. Atsiverčiame Europos Komisijos (EK) sprendimą įregistruoti „Comirnaty“ trečią priedą ir matome, kad pagrindinio klinikinio tyrimo duomenų ataskaita „Pfizer“ turi pateikti 2023 m. gruodžio mėnesį. 

REKLAMA

Tai ar įmanoma valdyti COVID-19, jei neįmanoma pažiūrėti EK spendimų? (...) Apmaudu, kad ir Vyriausybei patarančios ekspertų tarybos nariai viešai sako ar galvoja, kad tie tyrimai pasibaigę“, – kalbėjo jis.

Dėl visuotinio kaukių dėvėjimo medikas irgi turėjo pastebėjimų: „Akivaizdu, kad turimi duomenys rodo tam tikrą ribotą poveikį, kai kaukės naudojamos tinkamai. (...) Čia vienos mano geros pažįstamos, infekcinių ligų gydytojos atsakymas galėtų būti – niekada nėra mačiusi tokio išsityčiojimo iš medicininių kaukių.

REKLAMA

Manau, kad kaukių įvedimas yra savęs maskavimas ir apgaudinėjimas, kovos su virusu imitacija. (...) Juo labiau kad mes jokių reikalavimų  kaukėms neturime, tinka bet koks veido apdangalas, tai čia yra apsimetinėjimas. Pažiūrėkime į skandinavus, jie susitvarkė visai be to.“

Ką siūlo daryti?

Kartu J. Jankūnas pristatė STI siūlomas priemones COVID-19 pandemijai valdyti.

Visų pirma raginama vakcinuoti racionaliai – jokiu būdu neskiepyti persirgusių, užsikrėtusių žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iki šiol nenustatyti ventiliacijos reikalavimai. Tai turėjo būti padaryta dar pernai, ne šiaip langų atidarymo – o ventiliacijos. Pažiūrėkime, atšalo, visi užsidarė langus, virusui puikios sąlygos“, – parėžė jis.

STI vadovas teigė, kad dabartiniai galiojantys izoliacijos reikalavimai yra „visiška nesąmonė“. Jis pabrėžė, kad šie reikalavimai turi remtis epidemiologiniais, o ne politiniais kriterijais.

REKLAMA

„Netgi Seime teko girdėti nusiskundimų, kad žmogus pajuto simptomus, pasidarė testą, atsakymą gavo, kuris teigiamas, po 12 dienų kartu su nurodymu izoliuotis. Toliau – izoliacijos reikalavimai, kai tą reikia daryti neskiepytiems, o nereikia paskiepytiems – tai jie visiškai politiniai ir susiję ne su viruso tramdymu“, – kalbėjo jis. 

Pranešėjas taip pat siūlė atsižvelgti į skandinavų priemones, ką mes darome ne taip.

„Jie iš esmės susitvarkė ir problemų neturi“, – pažymėjo R. Jankūnas.

Anot jo, STI iš esmės palaiko vyresnių nei 65 m. ir kitų rizikos grupių asmenų vakcinavimą, tačiau tam būtina gydytojo arba atitinkamo sveikatos priežiūros specialisto konsultacija.

REKLAMA

„Gydytojas negali gauti finansinių premijų, kad nebūtų suinteresuotas, žmogus turi pats laisva valia priimti sprendimą ir turi būti numatyta žalos atlyginimo sistema, jei atsirastų nepageidaujama reakcija į vakciną“, – kalbėjo jis.

Diskusijoje pranešimus taip pat skaitė teisininkas Ignas Vėgėlė. Jis kalbėjo apie pareigą vadovautis teisinės valstybės principu kuriant ir įgyvendinant teisę. Posėdyje apie Lietuvos ekonomikos iššūkius chaotiško pandemijos valdymo sąlygomis kalbėjo europarlamentaras Stasys Jakeliūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų