Konservatoriai rėžia, kad jokių pavėžėjimų į Seinus, Lenkijoje, savaitgalį neorganizuoja, tačiau užsimena, kad dalis partiečių kaip tyčia savaitgalį ketina balsuoti Lenkijoje. Savo ruožtu Vyriausioji rinkimų komisija svarsto pradėti tyrimą ir kreiptis į teisėsaugą.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Paskutinė išankstinio balsavimo diena, o sostinėje, Lukiškių aikštėje, ryte balsuoja vos vienas kitas.
Pats Skvernelis antrajame ture rungiasi su krašto apsaugos ministru, konservatoriumi Laurynu Kasčiūnu, su kuriuo tarpusavio santykiai, kaip pats įvardija, puikūs.
„Su kuriuo galima diskutuoti, kuris neklijuoja etikečių, neieško sąmokslo teorijų“, – sakė demokratų „Vardan Lietuvos“ lyderis.
Skvernelis juokais viliasi, kad Kasčiūnas, vardan gerų santykių sekmadienį prabalsuos už jį, mat teoriškai turės tokią galimybę.
Tačiau Skvernelis už Kasčiūną balsuoti nebegali. Mat registruotas visai kitoje apygardoje, kur rinkiminė kova dar įdomesnė.
Partijos renkasi, ką palaikyti antrajame ture
Riešės rinkimų apygardoje varžosi du kandidatai – su konservatoriais einanti Daiva Ulbinaitė ir lenkų rinkimų akcijos atstovas Waldemar Urban. Tas pats, prieš kurį balsuoti per savivaldybių rinkimus 2023 metais agitavo visos partijos siekusios, kad Vilniaus rajono mero rinkimų nelaimėtų Tomaševskininkai. Dabar visos centro kairės partijos ten remia Tomaševskininką, nes susivienijo prieš konservatorius.
„Vertybiškai, kaip mus moko Tėvynės Sąjunga, negaliu balsuoti už žmogų, kuris kažkada turėjo problemų su teisėsauga. Ir išvengė jų vien todėl, kad prezidentė neliudijo baudžiamojoje byloje. – Tai už Waldemar Urban? – Be abejo“, – savo poziciją išreiškė „demokratų“ partijos lyderis.
Skvernelis kalba apie Daiva Ulbinaitę, kuri buvo prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja. Rinkimų naktį Skvernelis atvyko pasveikinti Blinkevičiūtės su pergale pirmajame ture. Tuomet ir prasidėjo pirmos koalicijos formavimo užuomazgos.
„Nutarėm kartu, su „Vardan Lietuvos“ partija, kuri puikiai pasirodė rinkimuose, kartu formuoti valdančiąją daugumą“, – kalbėjo socdemė Vilija Blinkevičiūtė.
Tačiau vien tik su Skvernelio partija, socialdemokratai koalicijos nesudarys, tad teko socdemams susitikti ir su valstiečiais. Jų lyderis Karbauskis apie Skvernelį ir jo partiečius, kurie pabėgo iš Karbauskio partijos, atsiliepia taip.
„Šiuo atveju pasirinkimo mes neturime, mums nėra džiugu dirbti su žmonėmis, kurie mus išdavė“, – spalio 15 d. minėjo R. Karbauskis.
Tuo metu Skvernelis apie Karbauskį turi daugiau ką pasakyti, esą Karbauskio šeima kenkia nacionaliniam saugumui. Tvirtina, kad turi apie tai informacijos.
„Galimai gali kenkti arba kenkė. Tiesiog tokias išvadas darau iš visos medžiagos ir tos informacijos, ką turiu“, – tikino S. Skvernelis.
Žiežirbos tarp koalicijos partnerių
Kol į Seimą naujai išrinkti politikai riejasi dėl vietos būsimoje valdžioje, rinkimams dar nepasibaigus rietis pradėjo ranka rankon ketverius metus dirbę koalicijos partneriai. Pasaulio lietuvių apygardoje varžosi konservatorių kandidatė Dalia Asanavičiūtė ir laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė. Pastarieji apkaltino konservatorius, kad šie planuoja vežti savo partiečius ar jiems prijaučiančius balsuoti į Lenkiją, Seinus.
„Užsiregistravusių balsų skaičius yra augantis kaip ant mielių. Mūsų atstovui kilo klausimas, ar čia tik nėra konservatorių draugai ir palaikytojai. Tarp tų žmonių mes pamatėm, kad ten yra ir Seimo narys, ir jo žmona, ir jo patarėjai“, – suabejojo „laisvietis“ Vytautas Mitalas.
Pasirodo, kad bet kas gali balsuoti Pasaulio lietuvių apygardoje, užtenka ne tik gyventi užsienyje, o paprasčiausiai važiuoti pro šalį. Kitaip tariant – bet kas gali nuvažiuoti ir balsuoti kitoje valstybėje, kur vykdomas balsavimas. Tuo metu jų balsas užsiskaitys Pasaulio lietuvių apygardoje.
„Jeigu tai kvaksi kaip antis, yra panašu į antį, plaukia kaip antis. Tai tikriausiai yra antis. Nenoriu sakyti, kad aukštu lygiu buvo organizuojami tie dalykai, bet kažkokiu lygiu buvo“, – sakė V. Mitalas.
Neįprasti manevrai rinkimuose
„Laisvės partijos“ skaičiavimu, atiduoti savo balsą Seinuose ketina mažiausiai 20 su konservatorių partija susijusių žmonių. Tokius kaltinimus išgirdusi konservatorių atstovė kaltės kratosi. Iš pradžių aiškina, kad nieko neorganizavo.
„Tai mane išvis nustebino, kad aš esu tuo kaltinama, dar organizuojant pavėžėjimą. – Tai jūs neorganizuojate? – Ne. Aš pati Dubline būsiu, ką aš galiu organizuoti“, – prieštaravo V. Mitalui konservatorė Dalia Asanavičiūtė.
Paskui sako, kad apie balsuoti planuojančius kolegas Seinuose girdėjo. Tačiau jų kelionės neorganizavo. Mat patys jai pasipasakojo, kad turi tokių ketinimų. Vienas tokių, Vilius Semeška, kuris neva savaitgalį į Lenkiją laivu paplaukioti važiuoja.
„Jūs sakote šaunuolis? – Na tavo valia, tavo valia. Buvo 60, dabar 80, teisingai. 20 žmonių daugiau užsiregistravo ir iš to daroma išvada. Tai gal ten „Laisvės partijos“ žmonės užsiregistravo? Juolab aš irgi gaunu žinučių, kad „Laisvės partija“ organizuoja Rygoje balsavimus“, – kalbėjo D. Asanavičiūtė.
„Ne, aš neplanuoju važiuoti į Rygą“, – teigė „laisvietis“
Laisviečiai prisipažįsta, kad tokių gudručių atsirado ir jų partijoje, tačiau partijos valdyba savo narius įspėjo to nedaryti.
„Radom vieną buvusį kandidatą, kuris leis savaitgalį laiką su šeima Rygoje ir jam rekomendavome visgi gal...“, – rekomendavo V. Mitalas.
Tokiais konservatorių manevrais jau susidomėjo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). Žada situaciją išsiaiškinti ir jei prireiks – kreiptis į teisėsaugą. Tačiau priduria, kad reiškinys nėra masinis.
„Tikrai matome, kad tarp jų yra abiejų kandidačių kolegų, buvusių kandidatų su šeimos nariais, ir tai leidžia mums spėti, kad galbūt jie nori balsuoti užsienyje ne todėl, kad negali balsuoti Lietuvoje, o todėl, kad nori paremti vieną iš kandidačių“, – svarstė VRK pirmininkė Lina Petronienė.
Komisijos duomenimis, tiek Rygoje, tiek Seinuose užsiregistravo po 14 rinkėjų, kurie niekada tose apygardose nėra balsavę. Esant reikalui, komisija apygardos balsus gali anuliuoti, jei nebus galima nustatyti tikrų rezultatų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.