Savaitgaliais pasivaikščiojus J. Basanavičiaus gatvėje galima sutikti daugybę įvairių muzikantų ar šokėjų. Jie čia vasarą atvyksta palinksminti poilsiautojų ir užsidirbti.
„Mes, lietuviai, skonio neturime“
Visai netoli Birutės alėjos J. Basanavičiaus gatvėje lietuviškus estrados kūrinius melodika arba smuiku atlieka Regimantas. Groti jis čia norėtų visai kitokio stiliaus muziką, tačiau pripažįsta, kad lietuvių muzikos skoniui tinka tik tokie.
Dabar Regimantas yra pensininkas, o anksčiau grodavo kur kas daugiau. Fortepijonu koncertuodavo restoranuose ir įvairiuose renginiuose. Visas Regimanto gyvenimas buvo surištas su muzika – jis grojo kapelose, įvairiuose ansambliuose.
Anksčiau Regimantas yra kurį laiką gyvenęs Amerikoje. Ten jam būti nepatiko, o tikrą laimę atrado atvykęs į Palangą. Čia gyvena jau trejus metus.
„Skaitau, kad Palanga yra pensininkų rojus“, – juokiasi Regimantas.
Paklaustas, ar jo negasdina Palangos kainos, Regimantas atsako gyvenantis truputį kitokį gyvenimą.
„Aš pats gaminu, esu ir iš anksčiau užsidirbęs. Pas mane poreikiai mažesni. Kaip sakau, jums reikia pradėti nuo milijono, o man milijono nereikia. Reikia tik jauniems“, – šypsosi vyras.
Palangą Regimantas vertina kaip rojų žemėje, labai džiaugiasi čia esančia gamta, pušynais, tačiau miesto valdžiai turi pastabų dėl J. Basanavičiaus gatvėje augančių kaštonų.
„Kaštonai Lietuvoje serga, ne mūsų krašto medis ir kažkodėl čia nenori gyventi“, – konstatuoja Regimantas.
Senjoras pastebi, kad Palangos poilsiautojus galima skirti į dvi grupes. Pirmoji – muzikantai. Esą jiems praeinant norisi groti rimtesnę muziką. Visi kiti poilsiautojai yra antroji grupė, o šiai labiau patinka kitokie kūriniai – „paprasta muzikėlė“.
Regimantui, sako, labiau patinka groti rimtesnę muziką, tačiau atėjus į gatvę tenka groti lengvesnius kūrinius.
„Gatvės muzikos specifika yra kitokia. Esu keliavęs po pasaulį, matęs, pavyzdžiui, Prahoje groja etnofolką. Ta muzika, kurią čia groju, nėra gatvės muzika. Ji gali būti kavinei, bet mes, lietuviai, skonio neturime“, – sako Regimantas.
Vyrui norėtųsi čia groti ne estrados kūrinius, o lietuvių tautinę muziką.
„Turi būti kažkokia aura, ne tik kiniškos prekės, kurios kelia košmarą, aš esu už liaudiškumą. Yra kolektyvų, bet nežinau, kodėl jie čia nelabai rodosi“, – pastebi Regimantas.
Galima sutikti ir imigrantų
Ant Palangos tilto skamba klasikinės gitaros akordai. Romantiškos muzikos ant suoliukų susėdę klausosi žmonės. Melodija sklinda iš visai šalia tilto prisėdusio vaikino gitaros.
Priėjus pasisveikinti vaikinas nusišypso ir nustoja groti. Pakalbintas prisistato Luko vardu. Pasakoja esantis iš Vokietijos į Lietuvą gyventi atvykęs studentas. Klaipėdoje jis studijuoja klasikinę gitarą, o į Palangą groti atvyksta tam, kad pasipraktikuotų.
„Groji prie žmonių, jei daug žmonių čia, vėliau būna daug lengviau koncertuoti“, – šypsosi Lukas.
O koncertuose Lukas jau yra grojęs. Vienas įsimintinesnių jo pasirodymų – koncertas Birštono kurhauze.
„Buvo šaltas vakaras, bet buvo labai smagu groti“, – prisimena muzikantas.
Lukas Lietuvoje gyvena jau antrus metus. Kaip pasakoja vaikinas, jo abu tėvai yra muzikantai, o mama – lietuvė. Į Lietuvą su šeima Lukas čia atvykdavo kone kiekvienais metais. Todėl ir kalbėti lietuviškai išmokti dėl to nebuvo sunku.
Palangos gatvėse Lukas groja ne savo kūrinius, tačiau muziką kurti pats irgi mėgsta. Sako, kad savo kūrinius galbūt pagros kada nors vėliau.
„Kuriu tekstus, repuoju, tai kita mano muzikos pusė. Viena yra klasikinė, o kita – repas“, – šypsosi vaikinas.
Klasikinius kūrinius Lukas groja kiekvieną dieną, mat reikia daug repetuoti. Repui laiko lieka kiek mažiau ir tokią muziką vaikinas kuria kur kas rečiau.
Vis dėlto labiausiai groti Lukas mėgsta klasikinę muziką, o klauso įvairių žanrų. Palangoje vaikinui labiausiai patinka groti parke.
„Ten truputį ramiau ir atmosfera muzikai labiau tinka“, – sako Lukas.
Žmonių dosnumu vaikinas nesiskundžia. Esą poilsiautojai laikui einant aukoja vis daugiau pinigų.
„Priklauso nuo kūrinio. Populiaresniam kūriniui daugiau meta, nes žinomas kūrinys. Groju kelis neklasikinius kūrinius, tada meta daugiau nei klasikiniams. Klasikinė muzika tinka labiau parke“, – sako Lukas.
Sumos, kiek grojant Palangoje pavyksta uždirbti, vaikinas atskleisti nenori. Tik pamini, kad grojant uždirbtų pinigų pakanka mokslams ir už būstą susimokėti.
Linksmina šokiais
Kone visi J. Basanavičiaus gatvėje apsilankę poilsiautojai pastebėjo be perstojo pagal populiariausius hitus šokantį vaikiną. Jis į turistų pamėgtą gatvę atsineša kolonėlę, ją pastato vidury gatvės, šalia padeda krepšelį pinigams.
Per bevielį ryšį iš telefono vaikinas įjungia žmonių pamėgtas dainas ir pradeda šokti. Ne vieno praeivio akį patraukia išskirtiniai vaikino šokio judesiai, dažnas praeivis stoja šokantį jaunuolį nufilmuoti. Žiūrovų aplink Mindaugą netrūksta, o ir pinigų dėžutėje matyti ir ne vienas banknotas.
Priėjus pasisveikinti, vaikinas telefone išjungia muziką ir sutinka trumpai pasikalbėti. Jaunuolis prisistato Mindaugo vardu, sako esantis palangiškis.
Palangoje J. Basanavičiaus gatvėje Mindaugas šoka jau aštuonerius metus iš eilės. Šokių judesių įkvėpimo sako ieškantis internete. Ten esą yra daug įvairių vaizdo klipų ir šokio pamokų.
Paklaustas, kaip sekasi užsidirbti, Mindaugas neslepia, kad žmonės į krepšelį meta tik po truputį, daugiausia vakarais. Būtent dėl to Mindaugas šokti čia ir ateina tik dienai besibaigiant.
„Kiek sekasi, tiek duoda, aš malonumui šoku“, – šypsosi Mindaugas.
Žmonių minios J. Basanavičiaus gatvėje Mindaugas sako nebijantis ir scenos baimės nejaučiantis. Šokti jam esą yra tikras malonumas, o ir šoka vaikinas čia tol, kol išsikrauna telefono arba kolonėlės baterija.
Labiausiai Mindaugui patinka šokti pagal klubinę muziką.
Triukšmo prevencijos Palangos miesto savivaldybės viešosiose vietose taisyklėse įtvirtinta nuostata, kuri numato, kad viešosiose vietose nuo 24 val. iki 7 val. draudžiama leisti muziką, groti muzikiniais instrumentais, kai garsas sklinda į išorinę aplinką, išskyrus renginių metu, kai yra gautas Savivaldybės leidimas.