Jungtinėse Valstijose gaminami šarvuoti visureigiai, anglišku trumpiniu vadinami JLTV, jau kitų metų pabaigoje turėtų pasiekti Lietuvą ir smarkiai kilstelti šalies ginkluotės lygį. Dvišaliu susitarimu Vašingtonas leido Lietuvai nusipirkti net 500 tokių mašinų, tačiau Krašto apsaugos ministerija kol kas planuoja įsigyti mažiau – 200.
„Pirmo etapo finansinė vertė yra apie 140 mln. eurų, kaina nėra išaugusi, tokia ji buvo visą laiką. Vidutinė kaina yra tokia, kokia yra 200 vienetų. Aišku, kiekvienas vienetas yra skirtingas, priklausomai nuo komplektacijų, turime 4-5 rūšis, kokių tipų visureigių gausime“, – teigia viceministras Giedrimas Jeglinskas.
Brangiausias iki šiol Lietuvos kariuomenės pirkinys buvo vokiečių kovos mašinos „Boxer“, jos kainavo arti 400 mln. eurų. Pirmieji „Boxer‘iai“ Lietuvą pasiekė liepos pradžioje.
Kaip aiškina krašto apsaugos viceministras, tikėtina, kad vėliau bus nuspręsta įsigyti ir dar 300 šių kovos mašinų. Pirkinys esą svarbus ne tik kariniu, bet ir strateginiu aspektu.
„Prie šios platformos pereina visa JAV kariuomenė ir jūrų pėstininkai. Bendras gaminamų platformų skaičius yra apie 55 tūkst. Tai susidaro didžiulė masto ekonomika, kuri labai teigiamai daro įtaką vieneto kainai“, – sako G. Jeglinskas.
Derybos su Jungtinėmis Valstijomis dėl šarvuočių įsigijimo truko porą metų. Ginkluotės ekspertų teigimu, šarvuotų visureigių kariuomenei šiuo metu trūksta tiek krašto gynybos užduotims vykdyti, tiek dalyvauti tarptautinėse operacijose.
„Šie visureigiai užpildytų atsiveriančią didelę spragą, kai seni visureigiai „Hammer“ ir morališkai, ir technologiškai pasenę. Mums reikia aprūpinti karius šiuolaikiška ginkluote“, – mano ginkluotės ekspertas Darius Antanaitis.
Teigiama, kad naujosios kovos mašinos geba atlikti daugybę funkcijų.
„Turi labai unikalią važiuoklę, dėl jos gali būti pasiektas labai didelis greitis raižytoje vietovėje, o tai leistų mūsų kariams atidengti ugnį į taikinį judant dideliu greičiu. Kitaip kalbant, priešas negalėtų mūsų karių pažeisti, tačiau mūsų kariai galėtų sunaikinti jį“, – priduria D. Antanaitis.
Šiais metais Lietuvos gynybos finansavimas pasiekė maždaug du procentus bendrojo vidaus produkto, t.y., jau viršija 900 milijonų eurų.