Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla portalui tv3.lt teigė, kad Dieveniškėse tarp protestuotojų pastebėti ir su kontrabanda susiję asmenys, kurie galimai nėra patenkinti padidėjusiu pareigūnų kiekiu regione.
„Dalis protestuotojų, kuriuos mes užfiksavome, yra mūsų klientai, susiję su kontrabanda“, – sakė R. Požėla.
„Tie žmonės, kurie užsiima kontrabanda, veikia prieš valstybės interesus jau vien dėl to, kad jie turi bendrą santykį ir ryšį su anos šalies režimo žmonėmis. Šitas verslas tarnauja tai pačiai Baltarusijos valdžiai ar režimui“, – pridūrė policijos generalinis komisaras.
Rūdninkuose protestuotojai blokavo kelią į poligoną, bet buvo patraukti jėga. Tačiau naktį buvo įsiveržta į poligono teritoriją, padegtos sunkvežimio padangos. Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius spėjo, kad tokiais veiksmais siekta arba padegti pabėgėliams ruošiamą stovyklą, arba nukreipti apsaugos pareigūnų dėmesį į gaisrą. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tai pavadino antivalstybine veikla.
Dieveniškės planuojama įkurdinti apie 500 migrantų, Viešojo saugumo tarnybos Rūdnininkų poligone – apie 1500.
Iš viso per šiuo metus Lietuvos sieną nelegaliai kirto 2839 migrantai.
Kas yra antivalstybinė veikla?
Baudžiamajame kodekse yra atskiras skyrius, kuriame kalbama apie nusikaltimus Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai.
Šiuo atveju kalbama apie tokius nusikaltimus kaip valstybės perversmas, kėsinimasis į prezidento, kitos valstybės ar tarptautinės organizacijos atstovo gyvybę, išdavystę, padėjimą kitai valstybei veikti prieš Lietuvą, šnipinėjimą, antikonstitucinių grupių ar organizacijų kūrimą ir veikimą, raginimus smurtu pažeisti valstybės suverenitetą ir panašiai.
Valstybės saugumo departamentas teigia kol kas nefiksuojantis antivalstybinių organizacijų ar antivalstybinių ginkluotų grupių veiklos arba sąmoningo kurios nors užsienio valstybės užduočių vykdymo prieš Lietuvos interesus.
„Tačiau vartojant platesnį, politikams būdingą žodyną, galima būtų sutikti, kad agresyvus protestuotojų pasipriešinimas teisėtiems teisėsaugos pareigūnų veiksmams kelia potencialią grėsmę žmonių saugumui ir nepasitarnauja visuomenės ir valstybės interesams. Taip pat pažymėtina, kad nuotaikų radikalizavimu Lietuvos visuomenėje, priešpriešos eskalavimu gali būti suinteresuotos Lietuvai priešiškos užsienio valstybės, nepatenkintos demokratiją regione remiančios Lietuvos užsienio politika, o neramumai visuomenėje ir jos grupių susidūrimai su teisėsauga gali būti išnaudojami, siekiant susilpninti Lietuvos gebėjimus įgyvendinti paramą demokratiniams procesams kaimynystėje“, – teigia departamento pareigūnai.
Taigi tiesioginio Rusijos ar Baltarusijos pėdsako protestuose nėra, bet susipriešinimas Lietuvos visuomenėje gali būti naudingas priešiškoms valstybėms, siekiančioms atgrasinti Lietuvą nuo pagalbos Baltarusijos opozicijai.
Mato norą susikrauti politinius dividendus
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas pasakoja, kad antivalstybinė veikla ar veikimas prieš valstybę paprastai kyla arba iš Lietuvai priešiškų užsienio valstybių, arba iš nusikalstamo pasaulio organizacijų. Šiuo atveju jis teigė daugiau įžvelgiantis tam tikrų grupių siekį susikrauti politinius dividendus su tam tikromis nusikalstamo pasaulio priemaišomis.
„Antivalstybinė veikla būtų, jeigu tai yra išorinės įtakos atstovavimas arba veikimas koordinuojant išorinei įtakai – tai čia vienas kriterijus. Ir tai turėtų kilti ne iš mūsų sąjungininkių, o iš grėsmę mums keliančių valstybių. Arba grėsmė gali kilti iš organizuotų susibūrimų, nusikalstamos veiklos. Tai čia galėtų būti karteliai, nusikalstamos grupuotės, kurie siekia daryti įtaką politiniam procesui ar vidiniams šalies procesams. Aišku, labai svarbu atskirti antivalstybinę veiklą nuo oponavimo politiniam procesui ar veiklos, kai tiesiog bandoma susikrauti politinius dividendus“, – skirtį tarp antivalstybinės veiklos ir siekio įgyti politinių taškų apibūdino L. Kasčiūnas.
„Tai, ką aš mačiau, buvo daugiau noras kurtis politinius dividendus, išsaugoti politinį arealą, su tam tikromis apraiškomis iš nusikalstamo pasaulio. Aišku, tas chaoso kėlimas naudingas priešiškoms valstybėms, bet tai tikriausiai yra interesų sutapimas“, – pridūrė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.
Dieveniškėse protestuose dalyvavo Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovai, tai patvirtino šio sąjūdžio atstovas Alvydas Daunys. Taip pat buvo matyti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos narė Beata Petkevič bei nusikalstama praeitimi garsėjantis Antanas Kandrotas-Celofanas.
Rūdninkuose į protestą rinkosi panaši publika. Pavyzdžiui, į protestą socialiniuose tinkluose kvietė dainininkas Romas Dambrauskas, kuris yra aktyvus Lietuvos šeimų sąjūdžio palaikytojas.
L. Kasčiūnas sako galintis suprasti gyventojų protestą dėl migrantų miestelio kūrimo Dieveniškėse, bet ne veiksmus prie Rūdninkų poligono, nes ten nėra arti jokios gyvenvietės. Kaip žinoma, protestuotojai blokavo įvažiavimą į poligoną, tarp pareigūnų ir protestuotojų kilo susirėmimai, o naktį buvo įsiveržta į teritoriją, padegtos sunkvežimio padangos.
Politikas mano, kad Vidaus reikalų ministerija ir ministrė A. Bilotaitė su Dieveniškių bendruomene bei jos atstovais turėjo kalbėtis apie tam tikras paskatas, bet protestą prie poligono jis laikė visišku nesusipratimu.
„Dėl Rūdninkų poligono tai visiškas nesusipratimas, nelegitimus ir nelogiškas protestas, nes šitas poligonas Lietuvos mastu yra pakankamai nutolęs nuo gyvenviečių, visiškai apsaugotas. Tai pavyzdinis sprendinys, kaip turėtų būti kuriami tokie didesni centrai“, – teigia politikas, pridurdamas, kad perkėlus migrantus į poligoną lengviau galėtų atsikvėpti aplinkinės gyvenvietės.
Panašiai mano ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius, kuris atkreipė dėmesį, kad protestuotojai prie Rūdninkų poligono nepakluso teisėtiems Lietuvos pareigūnų, užtikrinusių poligono apsaugą, reikalavimams.
„Taip elgtis tikrai negalima. Žmonės gali ateiti su plakatais, atsistoti, protestuoti, bet tokių dalykų kaip Rūdninkuose daryti negalima. Tokius žmones reikia patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – mano A. Pocius.
Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad Baltarusijos režimas akivaizdžiai siekia atitraukti Lietuvą nuo paramos opozicijai. Be to, Baltarusijoje jau prasidėjo pasiruošimas rugsėjo mėnesį vyksiančioms karinėms pratyboms „Zapad“, o Lietuvos užtvindymas migrantais gali būti šių pratybų dalis.
Tuo metu opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Dainius Gaižauskas kalbas apie antivalstybinę veiklą vadina visišku vidaus reikalų ministrės pasimetimu ir išgąsčiu. Politikas teigia manantis, kad visuomenė protestais reaguoja į Vyriausybės neveiklumą valdant migracijos krizę.
„Iš kur antivalstybinė veikla, jeigu žmonės yra išsigandę, neturi tikros informacijos. Žmonės mato viena, per televizorių girdi antra, o politikai sako trečia. Tai verčia žmones vienaip ar kitaip eiti į gatves. Kai išeina į gatves, kyla kitos problemos. Kiekvienas reaguoja labai emociškai. Ir kai tie žmonės apkaltinami antivalstybine veikla, tai dar didesnė klaida, iš tų klaidų, kurias daro ši Vyriausybė. Situacija yra neeilinė. Reikia taisyti klaidas, o ne apšaukti žmones antivalstybininkais“, – mano D. Gaižauskas.