TV3 Žinių kalbinti žmonės ir ypač senjorai sako, kad toks telefoninių numerių perrašinėjimas – grynas vargas. Tad jei dabar telefono numerį pradedame aštuonetu, ateityje jį pakeis nulis.
Atsisakyti aštuoneto norėta ir anksčiau
Lietuva atsisakyti aštuoneto bandė prieš keletą dešimtmečių, bet tada koją pakišo anksčiau galioję trumpieji pagalbos numeriai, kurie prasidėjo nuliu: 01, 02, 03.
„Tai buvo senų laikų palikimas, tai buvo tarpmiestinis telefono „prefiksas“, dabar mes jau turėsime naują <...> Kol turėjome galiojančius pagalbos numerius su priekyje skaičiumi 0, šio pokyčio nebuvo galima pritaikyti“, – sakė „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė.
Aštuonetas sovietinio „Gost“ standarto palikimas, mat, Vakarų valstybės naudoja nulį.
„Nuo mūsų nepriklausomybės, kai mes įstojome į tarptautinę telekomunikacijų sąjungą, mums buvo duoti kaip valstybei numerių resursai. Tuomet mes bandėme pakeisti savo numerius, iš karto priderinti juos prie tarptautinių, bet taip atsitiko, kad mūsų sistemos technologiškai buvo suderintos dar su Rytuose naudojamomis sistemomis“, – aiškino Ryšių reguliavimo tarnybos tarybos narė Kristina Mikoliūnienė.
„Aš taip juokauju, kad dar vienas paskutiniųjų „derusifikacijos“ etapų Lietuvoje. Kada dar vieną rusmečio palikimą keičiame tokiu europiniu pokyčiu“, – sakė „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas.
Svarbu tai, kad Lietuvai priskirtas tarptautinis kodas „+370“ lieka galioti. Telefono adresų knygelėje išsaugoti numeriai su kodu „+370“ veiks, o su aštuonetu priekyje – ne.
„Iš karto naudoti tarptautinį +370, nes juo galėsite skambinti ir Lietuvoje, ir užsienyje“, – patarė J. Špakauskas.
Operatoriai pataria ruoštis pokyčiams iš anksto
Aštuonetas dings ne iš karto. Pokyčiai įvedami etapais. Nuo šių metų kovo iki 2025-ųjų kovo veiks „+370“, aštuonetas ir nulis.
Nuo 2025-ųjų kovo aštuonetas nebeveiks, bus galima rinkti arbą nulį, arba „+370“. Dėl to ryšio operatoriai jau dabar pataria tiek gyventojams, tiek verslui planuoti pokyčius, nes tai palies ir įvairių specialių telefono linijų darbą.
„Vizitinės kortelės, plakatai, reklaminė informacija, šiuos visus dalykus jau reikėtų pradėti mąstyti į priekį, nuo kovo veikia ir nulis, ir aštuonetas, bet ilgainiui aštuoneto neliks“, – tikino „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė.
„Tiesioginės naudos gyventojams nėra. Galėsim garsinti savo šalies kodą +370, o visi pokyčiai labiau technologinio pagrindo. Po metų aštuonetą išjungsime visiems laikams“, – teigė K. Mikoliūnienė.
Gyventojai likimo valioje palikti nebus, naujos taisyklės jiems bus nuolat primenamos.
„Jeigu skambinsite pagal seną įprotį, telefono numeris prasidės aštuonetu, tada girdėsite informacinį pranešimą, kad netrukus šio senojo prefikso palaikymas bus nutraukiamas. Ir labai kviečiame persivadinti adresatus savo mobiliojo telefono adresų knygelėje <...> „Bitės“ klientai informacinius pranešimus jau girdės šių metų pabaigoje“, – sakė „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas
Nuo kitų metų kovo pirmos, jeigu žmogus rinks aštuonetą, jis bus informuojamas, kad turi rinkti jau nulį arba +370. Gyventojai, kurių adresų sąraše dominuoja aštuonetas turės paplušėti – šimtus jūsų telefone išsaugotų numerių reikės pasikeisti.
Išmaniųjų telefonų turėtojams specialistai pataria naudotis nemokamomis programėlėmis, kurios automatiškai pakeičia visų išsaugotų numerių kodus. Esą tada nereikės švaistyti valandų perrašinėjant kontaktinę informaciją.
Visą TV3 žinių reportažą žiūrėkite straipsnio viršuje.