Dar savaitgalį dėl karščiavimo, skausmo krūtinėje ir dusulio paauglys buvo priverstas ieškoti gydytojų pagalbos, skelbia kaunodiena.lt.
Kauno klinikos portalui tv3.lt patvirtino, kad pacientas į Kauno klinikų Skubios pagalbos skyrių atvyko birželio 28 dieną dėl karščiavimo ir skausmo krūtinės srityje.
„Atlikus pirminius tyrimus, 16-mečiui nustatytas perikarditas (širdies maišelio uždegimas), todėl paauglys stacionarizuotas Vaikų ligų klinikoje. Šiuo metu paciento būklė yra gera, todėl artimiausiu metu jis bus išleistas namo tolesniam stebėjimui“, – teigia gydymo įstaiga.
Tiria ryšį su skiepu
Kaip nurodoma, pacientas birželio 25 dieną buvo paskiepytas antrąja „Pfizer-BioNTech“ gamintojo vakcinos doze, tačiau kol kas nei patvirtinti, nei paneigti ryšio tarp vakcinavimo ir paciento susirgimo (perikardito) ligoninė teigė negalinti.
„Vis dar vyksta išsamūs paciento tyrimai. Jeigu ryšys tarp vakcinos ir susirgimo bus įrodytas, apie tai nedelsiant bus informuota Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT)“, – teigiama klinikų atsakyme.
Kaip nurodė VVKT atstovė Aistė Tautvydienė, iki šiol gautas tik vienas pranešimas apie paauglio patirtą įtariamą nepageidaujamą reakciją.
„Ji buvo nesunki“, – pridūrė ji.
Vaikų kardiologė: būklė gyvybei grėsmės nekelia
Kaip aiškino Kauno klinikų gydytoja vaikų kardiologė ir vaikų reumatologė Aušra Šnipaitienė, perikarditas dažniausiai grėsmes gyvybei nekelia, o jo eiga ir sunkumas priklauso nuo aplink širdį susikaupusio skysčio kiekio.
„Būklė dažnai būna ir visai besimptomė. Europoje šia liga suserga nuo 1 iki 10 iš 100 tūkst. žmonių per metus, tuo tarpu vaikams ši patologija nustatoma itin retai (Amerikos kardiologijos koledžo duomenimis, perikarditas nustatomas tik apie 0,2 proc. sveikų vaikų, besikreipiančių į skubios pagalbos skyrius dėl krūtinės skausmo). Mokslinės literatūros duomenimis, ši būklė dažniausiai pasireiškia paaugliams berniukams“, – aiškino specialistė.
Gydytojos pastebėjimu, ši liga visiems pacientams pasireiškia skirtingai, o gydymo taktika yra individuali.
„Dažniausiai vaikams liga praeina savaime per 2–4 savaites, užtenka poilsio režimo, vaistų nuo skausmo (jei skauda) ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofeno).
„Kartais, net ir atlikus išsamius tyrimus, perikardito priežastis išlieka neaiški. Vaikams ši būklė dažniausiai pasireiškia po širdies operacijų, taip pat – sergant įvairiomis infekcinėmis ligomis (bakterinėmis ar virusinėmis, pavyzdžiui, COVID-19), po krūtinės ląstos traumų ar sužeidimų bei sergant sisteminėmis ligomis. Yra duomenų, kad širdies pažeidimai vaikams nustatyti ir persirgus COVID-19 liga dėl multisisteminio uždegiminio atsako sindromo“, – pastebėjo A. Šnipaitienė.
Tiria miokardito ir perikardito atvejus po skiepų
Specialistė taip pat priminė, kad Europos vaistų agentūros (EVA) Farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas (PRAC) nuo 2021 metų balandžio mėnesio registruoja ir tiria informaciją apie miokardito ir perikardito atvejus po vakcinacijos nuo SARS-CoV2 viruso.
Pirmieji pranešimai pasirodė Izraelyje po skiepijimo „Comirnaty“ vakcina, taip pat JAV, kur šiuo metu yra paskiepyta apie 3,3 mln. dozių 12-15 metų paauglių ir apie 20 mln. dozių 16-25 metų amžiaus žmonių.
„Dauguma šių susirgimų buvo lengvi ir žmonės pasveiko per kelias dienas. Širdies audinių uždegimines reakcijas daugiausia patyrė vyrai, jaunesni nei 30 metų, o simptomai dažniausiai pasireiškė per kelias dienas po vakcinacijos antrąja vakcinos „Comirnaty“ doze. Bent kol kas rekomendacijų neskiepyti antrąja vakcinos doze – nėra“, – dėstė gydytoja.
12–15 metų paaugliai Lietuvoje skiepijami nuo birželio 14 d., Europos vaistų agentūrai dar gegužės 31 d. davus leidimą tą daryti. Asmenys iki 18 m. gali būti skiepijami tik „Comirnaty“ vakcina.
Portalas tv3.lt primena, kad besimainantiems skiepų kardiologas priminė, jog tikimybė numirti nuo trombozės susirgus kartais didesnė nei po skiepo.