Nuo šiol gydymo įstaigos bus įpareigotos e.sveikatoje skelbti ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų konsultacijų grafikus.
Pagal naują tvarką, tą iki einamojo mėnesio 25 dienos skelbti reikės nuo balandžio 15 d. Nurodoma, kad ne mažiau kaip 80 proc. skelbiamų vizitų laikų turės būti atveriami. Likusius vizitus gydymo įstaigos galės rezervuoti skubiems ir kontroliniams vizitams.
Siekia skaidresnės sistemos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad naujovės leis apsilankymą pas gydytoją planuotis patogiau, mat iki šiol daugelis įstaigų iki šiol skelbdavo tik vieno mėnesio gydytojų darbo grafiku.
Kitaip sakant, pacientai turėjo galimybę užsiregistruoti vizitui tik šį arba kitą mėnesį. Be to, manoma, kad tai padės išskaidrinti sistemą.
„Tai pirmiausia atvers pacientui daugiau laisvų vizitų laikų, suteikiant daugiau pasirinkimų, ir platesnes galimybes greičiau patekti pas gydytoją. Tai svarbu siekiant eilių skaidrumo, nes visi galėsime matyti objektyvesnius duomenis, kokios eilės yra iš tikrųjų“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Jelena Čelutkienė.
Įrašo į laukiančiųjų eilę
Pasak jos, eilės turi būti tvarkomos tiek kalbant apie tai, kiek jos yra matomos, tiek pakankamo specialistų skaičiaus užtikrinimą.
„Kalbant apie ambulatorine konsultacijas, kas didžiajai visuomenės daliai kelia didelių problemų, manome, kad įpareigojimas parodyti tikrąją eilę, kurios šiandien nematome, turės labai didelės reikšmės – tiek eilių pajudėjimui, atskaitomybei ir galimybei reguliuoti eiles“, – kiek anksčiau yra pabrėžusi viceministrė.
Vis tik ir 4 mėnesių laikotarpiu nesant laisvų vizitų pas specialistą konkrečioje įstaigoje, pacientas bus įsirašytas į laukiančiųjų eilę. Tada jis gauna paslaugą, kai atsiranda tolesnių registracijos laikų arba jau užsiregistravęs pacientas atsisako konsultacijos.
„Įstaigos, nesant laisvų registracijos laikų, sudaro sąlygas pacientams registruotis į laukiančiųjų eilę, kuri turi matytis išankstinės pacientų registracijos sistemoje“, – nurodo SAM.
Negali būti taip, kad kažkas „užlenda“
Gydymo įstaigos jau nuogąstauja, kaip reikės suderinti gydytojų darbo grafikus, mat tą padaryti būna ne taip paprasta, medikai neretai dirba per kelias gydymo įstaigas ir gali tekti pacientams nukėlinėti vizitus.
Pacientų atstovė Neringa Čiakienė sutiko, kad vadybinių nepatogumų dėl to gali kilti, o ir eilės vien dėl to tikrai nesumažės. Tačiau, jos teigimu, daug svarbiau, kad pacientai registruodamiesi pas gydytojus galės jaustis užtikrinčiau.
„Siekis yra geras – įnešti pacientui daugiau aiškumo ir galimybę greičiau žinoti, kada jis pateks pas gydytoją. Nes ką matome ir klausdami pacientų, kas yra sveikatos paslaugų kokybė jų akimis, į pirmą vietą jie stato ne išspręstą sveikatos problemą, bet būtent aiškumą dėl kitų vizitų. Matyt, tai ir atspindi tą ilgametę situaciją, kad žmogaus nerimo lygis, kai jam reikia pakliūti į gydymo įstaigą, trunka ilgai“, – pastebėjo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė.
Pasak jos, pagirtinas dalykas ne tik siekis paskatinti gydymo įstaigas atverti daugiau vizitų laikų, bet ir galimybė registruotis eilėje į eilę per išankstinę pacientų registracijos sistemą.
„Dabar dažna situacija, kad paskambinęs užsiregistruoti pacientas sužino, kad laiko nėra, tačiau informuoja, kad pas vieną specialistą registruos vieną dieną, o pas kitus užrašė į eilę talonėliui gauti. Tai teigiamas dalykas, kad sudaroma galimybė registruotis per IPR – tą galėtų daryti tiek patys pacientai, tiek įstaigos.
Labai svarbu, kad matytųsi judėjimas ir tai turi būti kaip eilė į darželius – negali būti taip, kad kažkas „užlenda“. Nesant skubesnei būklei ir prioritetui, kad pacientas turi patekti greičiau, bet esant įprastinėms aplinkybėms eilė neturėtų būti pažįstamiems ar kitiems paskubinama“, – komentavo ji.
Idealu būsimo vizito laiką žinoti iš anksto
Ji sutiko, kad iššūkių su valdymu bus, nes ir medikai serga, yra atostogų sezonas, taigi gali kilti nepatogumų ir pacientams, gali persikelti vizitai.
„Bet, manau, kai gydymo įstaigos jau atvėrinėjo laikus 2 mėnesiams į priekį, jau su tuo susidūrė.
Žmogus neturėtų išeiti iš gydymo įstaigos su išrašytu pasakymu, kad pasidarytų tyrimus ir ateitų po 3 mėnesių, bet konkretus laikas nepaskirtas. Idealu, kai jis jau tą žino“, – pabrėžė N. Čiakienė.
Savo ruožtu Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė svarstė, kiek ši 4 mėnesių gydytojų darbo grafiko skelbimo tvarka duos didelį efektą.
„Manau, tai papildomas krūvis administracijai, jei kažkas neatitiks po 3 mėnesių, reikės keisti, tai registratūra turės darbo. Ar tai gerai? Keik tai duos efektą, nežinau. Patys gydytojai diskutuoja, kad paliktų seną tvarką, nes 3 mėnesių grafiko pakanka“, – neseniai pastebėjo ji „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“.
Registruos ne pas gydytoją, o į kabinetą
Portalas tv3.lt primena, kad SAM kartu paskelbė apie išbandomą naują tvarką – pacientai bus registruojami pas reikiamos specialybės gydytoją, bet ne pas konkretų mediką.
„Gydytojo pavardės nuėmimas registruojantis yra tikrai veiksminga priemonė mažinant eiles. Todėl įgyvendiname pilotinį projektą, savanoriškai norinčiose dalyvauti gydymo įstaigose bus registruojama ne pas konkretų gydytoją, o į gydytojo specialybės tam tikrą kabinetą“, – komentuoja sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.
Ji tvirtino, kad kiekvienas medicinos studijas baigęs gydytojas turi kvalifikaciją ir tikrai yra profesionalus medikas, kuriais valstybė pasitiki.
Pasak ministrės, tai leis pacientui matyti, ar jam verta laukti vizito konkrečioje įstaigoje, ar pasiieškoti paslaugos kitur.
„Jeigu mes jas, tas eiles suvienodintume, paslaugų prieinamumas gerokai padidėtų ir eilių laukimo laikas sumažėtų“, – teigė M. Jakubauskienė.
SAM primena, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamas paslaugas teikiančios įstaigos privalo naudotis e.sveikatos registracijos sistema ir laikytis teisės aktais nustatytų registracijos taisyklių.
Jų nesilaikančioms įstaigoms nuo 2026 m. sausio 1 d. gali būti stabdomas licencijos galiojimas, tai numato Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!