• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertų teigimu, pastato griūties atveju kaltininkai gali būti įvairūs, o ir gyventojams žala gali būti (ne)atlyginta įvairiai – vieni kompensacijas gautų iš karto, kitiems tektų suktis teisiniuose verpetuose. Skirtingi scenarijai dėliotųsi ir ieškant stogo virš galvos – vieniems tai parūpintų valdžia, kiti turėtų suktis kaip išmano.

26

Ekspertų teigimu, pastato griūties atveju kaltininkai gali būti įvairūs, o ir gyventojams žala gali būti (ne)atlyginta įvairiai – vieni kompensacijas gautų iš karto, kitiems tektų suktis teisiniuose verpetuose. Skirtingi scenarijai dėliotųsi ir ieškant stogo virš galvos – vieniems tai parūpintų valdžia, kiti turėtų suktis kaip išmano.

REKLAMA

Pirmadienį sostinėje Gabijos gatvėje įsikūrusiame daugiabutyje buvo pastebėti įskilimai, gyventojai evakuoti iš namų. Naujienų portalas tv3.lt domisi, kas lauktų gyventojų, jei sugriūtų daugiabutis – kas tikėtina būtų to kaltininkai ir kas lauktų be pastogės likusių žmonių.

Kaltininkai gali būti įvairūs

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius teigė, kad kiekvienu atveju turėtų būti atliekamas išsamus ir detalus tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokių nelaimių pavyzdžiai, kaip įvyko Latvijoje prieš nemažai metų ir Vilniuje yra buvęs toks incidentas, tai tokie tyrimai užtrunka tikrai ilgai. Atsakomybė gali būti labai įvairi – nuo pačio konstruktoriaus, architekto, statytojo, rangovo, priežiūros įmonės ir panašiai“, – naujienų portalui tv3.lt sakė M. Statulevičius.

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, kiekvienu konkrečiu atveju tyrimas nustatytų, ar dėl griūties kalta viena ar kelios prie pastato statybos ar priežiūros prisidėjusios įmonės.

Gabijos gatvėje esantis daugiabutis, iš kurio pirmadienį evakuoti gyventojai, statytas 2004 metais. M. Statulevičiaus teigimu, pagal teisės aktus yra numatyti tam tikri garantiniai terminai – iki 5 metų visiems matomiems darbams, iki 10 metų paslėptiems darbams ir iki 20 metų garantija, jei nustatomi tyčia padaryti pažeidimai.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmoji ir antroji garantijos nebegaliotų, trečioji garantija, jei bus nustatyta, kad tai tyčia padaryti pažeidimai ir dėl jų atsirado kažkokios deformacijos, kurios sukėlė griūtį, tada ir būtų aiškinamasi, kieno atsakomybė ir kas turėtų kompensuoti. Nežinau, ar tos kompanijos, kurios projektavo ir statė tą pastatą, dar šiuo metu yra rinkoje ir būtų iš ko išsxieškoti“, – sakė M. Statulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, jei nelaimės atveju būtų nustatyta, kas buvo kaltas dėl pažeidimų, į kaltininkus dėl patirtų nuostolių galėtų kreiptis ir gyventojai.

Teigia, kad padėtų privalomas turto draudimas

M. Statulevičiaus tvirtinimu, jei nutiktų blogiausias scenarijus – daugiabučio griūtis – gyventojams žala būtų atlyginama skirtingai.

Kaip teigė LNTPA prezidentas, dalis gyventojų, kurie pasiėmę būsto paskolą, privalomai draudžiasi būstą nuo sunaikinimo, tad jiems patirtą žalą kompensuotų draudimo kompanija. Neapsidraudusiems būsto nuo sunaikinimo, anot pašnekovo, turėtų kompensuoti nelaimės kaltininkai.

REKLAMA

„Jeigu nėra kaltininkų, nėra juridinio asmens, kuris už tai atsakingas, tuomet teisiniai niuansai. Arba būtų nukreipiama į fizinius asmenius, arba nebūtų, matot, čia labai specifiniai dalykai“, – kalbėjo M. Statulevičius,

Jo teigimu, saugiausia būtų draustis turtą, kas nekainuoja itin daug, o apsaugo nuo netikėtumų.

„Privalomas nekilnojamojo turto draudimas pas mus nėra įteisintas, skirtingai nei transporto priemonių, tai galbūt apie tai vertą pagalvoti, nes tai suteiktų daugiau saugumo ypač tiems pastatams, kurie yra jau tam tikrą gyvenimo ciklą pragyvenę“, – pasakojo pašnekovas.

REKLAMA

Nelaimės atveju – būstai socialiai remtiniems

Vilniaus miesto savivaldybės Civilio saugos skyriaus vedėjo pareigas laikinai einantis Modestas Rudys teigė, kad daugiabučių gyventojai, kartu su namo administratoriumi ar bendrija, turėtų nuolat stebėti pastato būklę ir pastebėję net ir mažiausias problemas ar deformacijas, kreiptis į namo administratorių.

„Savo ruožtu, kilus ekstremaliai situacijai daugiabutyje, savivaldybė pirmiausiai deda pastangas apsaugoti namo gyventojus. Iškart pasirūpinama, kad žmonės neliktų be pastogės per naktį ir turėtų laiko susitvarkyti buitį“, – teigia savivaldybės atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, pirminėje stadijoje, kaip nutiko ir antradienį su Gabijos gatvėje esančiu daugiabučiu, gyventojams nedelsiant suteikiamas apgyvendinimas viešbutyje ar kitoje savivaldybės numatytoje vietoje, jei jie neturi galimybės laikinai apsistoti pas giminaičius. M. Rudžio tvirtinimu, gavus išvadas dėl pastato saugos, reaguojama atitinkamai.

„Jei ekspertų išvados rodo, kad pastatas tinkamas naudoti, gyventojai informuojami apie galimybę grįžti namo. Jei, vis dėlto, gyventojų saugumo pastate užtikrinti neįmanoma, socialiai remtinų asmenų atveju, būtų suteikiamas laisvas socialinis būstas. Kitų gyventojų prašoma pasirūpinti gyvenamojo būsto nuoma savarankiškai arba apsistoti pas artimuosius“, – komentavo savivaldybės atstovas.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad pirmadienio vakarą Vilniuje ant kojų sukeltos specialiosios tarnybos – joms buvo pranešta apie pavojingai atrodantį įtrūkimą daugiaaukščio namo sienoje. 

Pastatas yra Gabijos gatvėje, pažymėtas 30-uoju numeriu – šio namo viršutiniuose aukštuose įsikūrę butai, o pirmuose aukštuose – biurai, įvairios parduotuvės, tarp kurių ir prekybos centras „Maxima“.

REKLAMA

„Reikia daryti išsamų vertinimą ir tą inicijuos Vilniaus savivaldybė per daugiabučių administratorių, kad būtų išsami statinio ekspertizė padaryta. Po jos bus aišku, ar yra esminių pažeidimų, ar yra avarijos tikimybė, ar yra tiesiog kosmetiniai pažeidimai“, – antradienį teigė S. Gentvilas, apsilankęs prie Gabijos g. 30 esančio daugiabučio.

Ministro tvirtinimu, brokas name yra akivaizdus, gyventojai jau yra patyrę žalą – pirmiausiai emocinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienas yra turto savininkas, nė vienas iš čia esančių nenorėtų prie savo namo tiek kamerų pamatyti ir plačiai nušviesta, kad pastatas su broku. Žala jau padaryta, ir emocinė, ir turtui žala. Dabar klausimas, ar yra techninės prielaidos, ar yra blogai“, – sakė ministras.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) vyriausiasis patarėjas Aidas Valys teigė, kad pastatas buvo užbaigiamas statybų bumo metu, o tuomet daugelis statytojų piktnaudžiaudavo ir norėdavo kuo greičiau statyti, kuo mažesnėmis sąnaudomis.

REKLAMA

Pasak A. Valio, turėtų būti keliamas klausimas dėl ekspertų didesnės atsakomybės, nes pastatas Gabijos g. 30 buvo tikrintas 2014 metais ir jokių pažeidimų jame nerasta. VTPSI atstovo teigimu, pastato ekspertizė gali užtrukti nuo 1 iki 3–4 mėnesių.

A. Valys pirmadienio vakarą jau lankėsi daugiabutyje ir teigė, kad gali būti, kad dėl namo defektų kalti yra statytojai.

Antradienį savivaldybė pranešė, kad gyventojai galės sugrįžti į namą, nes nustatyta, kad jis yra saugus eksploatuoti

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų