• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas apsilankė sostinėje esančiame daugiabutyje, iš kurio pirmadienį evakuoti gyventojai. Ministro teigimu, namo brokas yra akivaizdus, o žala gyventojams jau padaryta. Visgi, anot S. Gentvilo, žmonės turėtų grįžti į savo namus, o ar galimos avarijos ateityje, parodys specialistų atliekama ekspertizė.

49

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas apsilankė sostinėje esančiame daugiabutyje, iš kurio pirmadienį evakuoti gyventojai. Ministro teigimu, namo brokas yra akivaizdus, o žala gyventojams jau padaryta. Visgi, anot S. Gentvilo, žmonės turėtų grįžti į savo namus, o ar galimos avarijos ateityje, parodys specialistų atliekama ekspertizė.

REKLAMA

„Reikia daryti išsamų vertinimą ir tą inicijuos Vilniaus savivaldybė per daugiabučių administratorių, kad būtų išsami statinio ekspertizė padaryta. Po jos bus aišku, ar yra esminių pažeidimų, ar yra avarijos tikimybė, ar yra tiesiog kosmetiniai pažeidimai“, – antradienį teigė S. Gentvilas, apsilankęs prie Gabijos g. 30 esančio daugiabučio.

Ministro tvirtinimu, brokas name yra akivaizdus, gyventojai jau yra patyrę žalą – pirmiausiai emocinę.

„Kiekvienas yra turto savininkas, nė vienas iš čia esančių nenorėtų prie savo namo tiek kamerų pamatyti ir plačiai nušviesta, kad pastatas su broku. Žala jau padaryta, ir emocinė, ir turtui žala. Dabar klausimas, ar yra techninės prielaidos, ar yra blogai“, – sakė ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie žalos atlyginimą, anot S. Gentvilo, yra numatyta atsakomybė rangovui už paslėptus nematomus pažeidimus ir defektus. Ši atsakomybė galioja 20 metų.

REKLAMA

„Tam yra ir statinio draudimai, ir užšaldytos lėšos, kurių pagalba būtų galima kompensuoti šitus dalykus“, – kalbėjo S. Gentvilas.

Kalbėdamas apie galimybę gyventojams jau grįžti į namą, S. Gentvilas sakė, kad nėra jauku, kai naujam pastate apsigyvenus pradeda skeldėti sienos, tačiau, ministro žodžiais, „žemės drebėjimas Lietuvoje neįvyko“.

„Mes Aplinkos ministerija tikrai stovin gyventojų pusėje, suprantame ir turto savininkus, ir emocinę būklę gyventojų. <...> Šiandien gyventojai turi galimybę grįžti, yra tos preliminarios išvados, kad gali funkcionuoti pastatas. Klausimas, ar pažeidimai yra ilgalaikiai ir ar bus avarijų toliau“, – sakė ministras.

REKLAMA
REKLAMA

S. Gentvilas pažymėjo, kad Vilniaus savivaldybė yra atsakinga už namų priežiūrą, ji inicijuos statinio ekspertizę, kuri ir turėtų parodyti, ar galimas avarijų pavojus ateityje. Tada, anot ministro, bus galima diskutuoti, kokio remonto reikės namui.

„Šiandien gal gyventojams reikėtų grįžti į namą. Negaliu sakyti, kad saugiai, bet iš tikrųjų kol kas ta išvada, kad saugus eksploatuoti namas“, – teigė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras tikino, kad jis kaip vartotojas būtų nepatenkintas tokiu produktu, kuris po 7–10 metų pradeda skeldėti.

„Tai nėra eilinis pirkinys. Valstybė turi stovėti už tokio pirkėjo nugaros ir užtikrinti, kad toks brokas būtų pašalintas. Mes, gyventojai, nesam ekspertai, pirkdami negalim įvertinti, būna paslėptų brokų.

<...> Mes turime būti garantuoti, kad statinys suprojektuotas kokybiškai, statomas kokybiškai ir jis gali būti eksploatuojamas kokybiškai. Mes kaip valstybė turim sudėlioti visą mechanizmą, kad pirkėjas būtų saugus“, – teigė S. Gentvilas.

REKLAMA

Visgi ministras pažymėjo, kad kartais dėl avarinės pastatų būklės kalti ir patys gyventojai, primindamas pernai nukritusį balkoną Lazdynuose. S. Gentvilo teigimu, valdžios planuose – leidimas savivaldybėms priversti gyventojus remontuoti savo turtą, jei dvejus metus iš eilės jis pripažįstamas kaip avarinės būklės. Taip pat, anot S. Gentvilo, planuojama griežtinti projektuotojų ir statinių ekspertų atsakomybę.

REKLAMA

Gali būti kalti statytojai

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) vyriausiasis patarėjas Aidas Valys teigė, kad pastatas buvo užbaigiamas statybų bumo metu, o tuomet daugelis statytojų piktnaudžiaudavo ir norėdavo kuo greičiau statyti, kuo mažesnėmis sąnaudomis.

Pasak A. Valio, turėtų būti keliamas klausimas dėl ekspertų didesnės atsakomybės, nes pastatas Gabijos g. 30 buvo tikrintas 2014 metais ir jokių pažeidimų jame nerasta. VTPSI atstovo teigimu, pastato ekspertizė gali užtrukti nuo 1 iki 3–4 mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Valys pirmadienio vakarą jau lankėsi daugiabutyje ir teigė, kad gali būti, kad dėl namo defektų kalti yra statytojai.

„Kalbėjau ir su patikrinimo metu dalyvavusiais ekspertais. Jų nuomone, gali būti kalta ir statybos darbų kokybė. <...> Pažeidimai yra tokie ganėtinai lokalūs, atskirose patalpėlėse, vienoje gal truputį daugiau, įtrūkimai 3–4 milimetrai, kitur iš viso vos įžiūrimi. Priežastis pasakys ekspertizė labiau. Mes matome tą pačią riziką dėl tokių pastatų pardavinėjimo nepilnai įrengtų, nes tada atsiranda klausimas dėl atsakomybės“, – kalbėjo A. Valys.

REKLAMA

VTPSI atstovo teigimu, neplaniniai pastatų patikrinimai vyksta nuolat, o Aplinkos ministerijai jau yra pateikti teisės aktų patobulinimai, nes, A. Valio teigimu, inspekcija turėtų daugiau dėmesio skirti tokiems rizikingiems pastatams, o ne „ginčams soduose tarp kaimyno ir kaimyno dėl tvoros pastatymo“.

Paklaustas, ar pats pirktų butą tokiame name, A. Valys teigė, kad atsargiai žiūrėtų į tokių metų statybos namus.

REKLAMA

„Dabar kokybė ženkliai geresnė. <...> Dabar rangovai visiškai žiūri į šitas situacijas. Mano asmenine nuomone, patys rizikingiausi namai yra 93–96 metų, kai kontrolės praktiškai jokios nebuvo, visi statė kaip kas norėjo. Ir tada, kai buvo didysis bumas statybų“, – sakė A. Valys.

Evakuacija iš daugiabučio bus atšaukta

Pirmadienį vakare iš sostinės Gabijos gatvėje esančio daugiabučio evakuoti gyventojai galės į jį sugrįžti, nustatyta, kad namas yra saugus eksploatuoti, antradienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vakar vakarą atvykęs ekspertas atliko nuodugnią apžiūrą ir šįryt pristatė pastato apžiūros išvadą, kurioje nurodoma, jog namas yra saugus, o gyventojams rekomenduojama grįžti į savo butus. Kitaip tariant, evakuacija artimiausiu metu bus atšaukta“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Jis taip pat padėkojo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD) „už ryžtingą sprendimą – iki apžiūros išvadų pateikimo gyventojų saugumą buvo būtina užtikrinti gyventojus išvedus iš pastato“.

REKLAMA

Anot savivaldybės, 2004 metais pastatytas namas susideda iš pilno gelžbetoninio karkaso ir lygių monolitinių perdangų, o išilginis rėmas su po perdanga išsikišančiais rygeliais užtikrina pastato išilginį pastovumą.

Tačiau, namo vidaus ir laiptinių sienos yra sumūrytos iš silikatinių plytų mūro, o pertvaros įrengtos iš 10 cm storio gipsinių plokščių mūro bei gipskartonio.

„Ypatingo statinio ir projekto ekspertas Vytautas Elenbergas apžiūros metu nustatė, kad namą laikančios konstrukcijos nepažeistos, o užfiksuotos deformacijos yra lokalaus pobūdžio“, – teigiama savivaldybės pranešime.

REKLAMA

Anot V. Elenbergo, deformacijos yra susijusios su nekokybiškai įrengta grindų danga ir tuo, kad pertvarose buvo neįrengtos privalomosios deformacinės siūlės bei nesiimta kitų priemonių. 

Eksperto teigimu, akmens masės plytelės, kurių atšokimas išgąsdino gyventojus, buvo priklijuotos nekokybiškai, tačiau tai nesusiję su karkaso deformacija. Taip pat su bendra konstrukcijų deformacija nesusiję yra ir pertvarinėse sienose atsiradę įtrūkimai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Apie galimybę grįžti į savo namus būsto administratorius jau artimiausią valandą gyventojus informuos telefonu, elektroniniu paštu bei būsto administratoriaus sistemoje“, – rašoma savivaldybės pranešime. 

PAGD duomenimis, pirmadienį apie septintą vakaro buvo gautas pranešimas, kad devynių aukštų daugiabučio laiptinėje, nuo septinto aukšto į viršų plečiasi plyšiai laiptinėje ir butuose. 

Atvykus ugniagesiams viršutiniuose trijuose pastato aukštuose pastebėtos pastato deformacijos, įtrūkimai sienose ir grindyse. 

Anot gelbėtojų, iš namo buvo evakuoti visi jame buvę gyventojai – 24 žmonės nuvežti į viešbutį Rodūnios kelyje, viena moteris išvežta į ligoninę. Likę gyventojai naktį praleido pas giminaičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų