„Noriu „padėkoti“ Seimo Sveikatos reikalų komitete dalyvavusiems ir prieš elektroninių cigarečių prekybos draudimą kalbėjusiems medikams. Kokia likimo ironija. Prieš kelis dešimtmečius gydytojai buvo naudojami tabako reklamose. Ten taip pat buvo kalbama apie jų didelį užimtumą.
Būtent medikų argumentai nulėmė Seimo apsisprendimą ir toliau leisti šito šlamšto gamintojams bei jų gaminiais besinaudojančiais narkotikų prekeiviams nuodyti Lietuvos vaikus.
Šį kartą jūs kalbėjote tais pačiais argumentais, kaip ir tabako ir elektroninių cigarečių gamintojai.
Linas Slušnys, pats būdamas mediku, kalbėjo kaip elektroninių cigarečių lobistas ir iš esmės apgaudinėjo Seimo narius.
Komentaruose rasite nuorodą į prieš kelis dešimtmečius buvusią reklamą, kur tabaką reklamavo gydytojai. Šį kartą gydytojai apgynė elektronines cigaretes“, – socialiniame tinkle išsakė nuomonę parlamentaras.
Grasino, kad tik išaugs eilės
Portalas tv3.lt primena, kad Seimas antradienį po svarstymo atmetė tokias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas: už balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 30, o susilaikė 21.
Pataisas teikė kelios dešimtys parlamentarų, kuriuos įkvėpė Australijos pavyzdys, kur siekiant padėti žmonėms išsigydyti nuo priklausomybės tabakui leista e. cigaretėmis prekiauti tik vaistinėse ir paskyrus gydytojui.
Sveikatos reikalų komitete dirbantis Linas Slušnys tikino, kad priėmus tokią tvarką padidėtų šeimos gydytojų, kuriems reikėtų išrašinėti receptus, darbo krūvis: „Eiles padidinsime pas šeimos gydytojus“.
L. Slušnys pabrėžė, kad siekiant mažesnio tokių cigarečių prieinamumo būtų galima drausti jas rūkyti „patraukliose lankytojams vietose“.
Vienas pakeitimų iniciatorių „valstietis“ A. Veryga yra sakęs, kad mažinti e. cigarečių prieinamumą būtina, nes tai padėtų kontroliuoti tokiose cigaretėse esančių medžiagų vartojimą.
Pasak A. Verygos, dabar nėra galimybės kontroliuoti, kas yra pilama į e. cigarečių pildykles, ką rūkantysis, nusipirkęs prietaisą, paskui ten įsipila.
Gydytojai įspėjo, kad taip tik būtų klaidinama visuomenė
Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narė Alma Astafjeva anksčiau teigė, kad politikų noras perkelti prekybą į vaistines visuomenei ir ypač jauniems žmonėms neš klaidingą žinią, kad elektroninės cigaretės galimai saugios, nes gydytojai išrašo receptus, vadinasi, jos gydo.
Jaunųjų gydytojų asociacijos narys Rokas Liaugaudas teigė, kad tokiu atveju Seimas užkrautų didelę biurokratinę naštą šeimos gydytojams.
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės teigimu, politikams norint papildyti vaistinių lentynas į jas reikia dėti ne elektronines cigaretes, o veterinarinius vaistus.
Nacionalinės tabako asociacijos atstovas Arnas Neverauskas prognozavo, kad elektroninių cigarečių prekybą perkėlus į vaistines, tokie produktai nebūtų apmokestinami akcizu ir todėl valstybė į biudžetą nesurinktų milijonų eurų pajamų. Pasak jo, Australijoje, iš kurios Lietuva nori perimti praktiką, 90 proc. gyventojų vartoja be recepto įsigytus šiuos rūkalus.
„Vadinasi, įsigytus iš nelegalios rinkos“, – komitete sakė A. Neverauskas. Tabako ir susijusių gaminių prekybos įmonių asociacijos atstovas Mindaugas Janulionis irgi pabrėžė išaugsiančią šešėlinę rinką.