• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galimybių pasas, skiepai nuo COVID-19, migrantų krizė, valdantieji – mitingo prie Seimo dalyviai piktinosi ir reikalavo skirtingų dalykų. Ar tai leidžia kalbėti apie tai, kad Lietuva skilo ne į dvi, kaip įprasta dalinti, bet į žymiai daugiau Lietuvų? Politikai tokiame tautiečių susiskaldyme įžvelgia grėsmę šaliai ir naudą priešiškai nusiteikusioms valstybėms.

73

Galimybių pasas, skiepai nuo COVID-19, migrantų krizė, valdantieji – mitingo prie Seimo dalyviai piktinosi ir reikalavo skirtingų dalykų. Ar tai leidžia kalbėti apie tai, kad Lietuva skilo ne į dvi, kaip įprasta dalinti, bet į žymiai daugiau Lietuvų? Politikai tokiame tautiečių susiskaldyme įžvelgia grėsmę šaliai ir naudą priešiškai nusiteikusioms valstybėms.

REKLAMA

Antradienį apie 5 tūkst. prie Seimo susirinkusių žmonių reiškė nepritarimą Vyriausybės tuo metu tik ruošiamiems ribojimams nepasiskiepijusiems asmenims. Dalis mitinguotojų taip pat piktinosi tuo, kaip valdoma migrantų krizė.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos.

Politikai patys skatina susipriešinimą

Pabendrauti su mitinguotojais antradienį iš Seimo rūmų nusileido ir kai kurie valdantieji, ir opozicionieriai. Vienas jų – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Tomas Tomilinas. Seimo narys pažymi, kad mitinguotojus domino ne tik migrantų ar pandemijos klausimai, bet ir išankstinės pensijos, karinė padėtis ir kitos problemos.

REKLAMA
REKLAMA

T. Tomilinas pripažįsta, kad šie ir kiti klausimai skaldo visuomenę, o prie to skaldymo sąmoningai prisideda ir patys politikai – tiek valdantieji, tiek opozicija. Visa tai, anot T. Tomilino, daroma politiniam kapitalui susikrauti.

REKLAMA

„Manau, kad politikai prie susiskaldymo prisideda. Taip pat ir mano frakcijos nariai, ir tikrai tą sąmoningai daro, ir tikrai negražiai tą daro. Ribojimai, kvaili pasiūlymai, nesugebėjimas gerbti ir parodyti, kad tu gerbi kitą nuomonę. 

Tas susipriešinimas auga ir labai blogai, kai išsilavinę, viską puikiai suprantantys politikai ciniškai tuo naudojasi ir tai skatina. Tai pats baisiausias dalykas“, – tv3.lt kalbėjo T. Tomilinas.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo narys pažymi, kad šiuo metu Lietuvos valdžia kovoja bent su dviem krizėmis – migrantų bei pandemijos, todėl opozicija turėtų pagelbėti švelnindama savo retoriką.

„Opozicija turėtų būti bent tris kartus atsargesnė savo pareiškimuose, savo veiklose, pasisakymuose per mitingus įvairiausius. Būtina visiškai kitaip formuluoti tą retoriką, nes tiesiog valstybė yra pavojuje šiuo metu. Normalu reaguoti kiek kitaip, kiek santūriau“, – siūlė T. Tomilinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Grėsmė – populizmas

Kitą mitinge tik dar labiau išryškėjusią grėsmę T. Tomilinas įvardija, kaip pats tai vadina, „grynąjį populizmą“.

„Jis įgavo sisteminį mastą. Mes turime nebe atvejo populizmą, kaip mergaitės istorija ar dar kažkas, bet jau yra grynasis populizmas, kada žmogaus teisės suplakamos ir supriešinamos su šeimos politika kažkodėl. Pradedamos lipdyti prie skiepų visos sąmokslo teorijos apie klimato kaitą.

REKLAMA

Bėda, kai atsiranda tokie populistai, paskui per celofaninius visus savo tinklus jie perduoda žmonėms absoliučiai melagingą žinią, kad nieko jūs negalite, niekas jūsų negirdi, ir tada gimsta tai, kas buvo antradienį vakare“, – sakė T. Tomilinas.

Paklaustas, kaip vis dėlto būtų galima problemą spręsti, T. Tomilinas tvirtino, kad mitingo metu išryškėjo ir svarbi žinia, kad taikūs nepatenkintų piliečių veiksmai gali turėti poveikį valdžios sprendimams. Tačiau tam visai nereikia riaušių.

REKLAMA

„Vyriausybė pakeitė savo poziciją dar prieš riaušes. Nereikėjo nei jokių riaušių, nei vėliavų mėtymo, nei akmenų, žurnalistų puldinėjimo. Nieko to nereikėjo, nes pokalbis ar dialogas tarp visuomenės ir valdžios įvyko. Žmonės padarė poveikį taikiais būdais. Mano žinia buvo labai aiški – tai, ką jūs darote legaliai, daro didžiulį poveikį“, – kalbėjo Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvai priešiškos jėgos išnaudoja piliečių emocijas

Grėsmę augančiame visuomenės susiskaldyme įžvelgia taip pat su mitinguotojais bendravęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Paulius Saudargas. Jis antradienio mitinge sakė matantis priešiškai Lietuvai nusiteikusių jėgų veikimą.

„Antradienį mes pamatėme labai daug kurstomo neapykantos. Tai jau yra šiek tiek kas kita, tai nėra visuomenės nuomonių skirtumai, visuomeninės organizacijos, bendruomenės ar kažkas, turintys interesų ar skirtingas pozicijas.

REKLAMA

Mes pamatėme organizuotą įsiutusių žmonių grupę, kuriuos kursto provokatoriai, dirbantys nežinia kam. Čia, matyt, galimos kelios dimensijos, – ir Kremliaus režimas, ir Baltarusijos režimas, kuriems nepatinka mūsų veiksmai, apskritai mūsų demokratinė laisva valstybė. 

Kita dimensija čia gali būti net kontrabandos interesai, todėl, kad antradienį Seime buvo priiminėjami sprendimai grynai nukreipti prieš nelegalią migraciją, jos suvaldymą“, – tv3.lt sakė P. Saudargas.

REKLAMA

Seimo narys pripažįsta, kad tolesnes visuomenės nuotaikos priklausys nuo to, kaip valdžiai pavyks susidoroti su dviem šalį užklupusiomis – migrantų ir pandemijos – krizėmis.

„Šitos didžiosios problemos, su kuriomis mes dorojamės pastaraisiais mėnesiais – pandemija ir migrantų krizė, – manau, nuo to, kaip pavyks susitvarkyti su šiais klausimais, tokios ir bus nuotaikos visuomenėje. Bet tai, ką mes pamatėme antradienį, tikrai verčia sunerimti, kad yra grėsmių“, – kalbėjo parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai jis atkreipia dėmesį ir į tai, kad pirmąją Seimo rudens sesijos dieną – rugsėjo 10-ąją – planuojamas dar vienas mitingas.

„Manau, kad turime labai atidžiai žiūrėti į rugsėjo 10-osios Seimo posėdį ir mitingą. Kiek žinau, Vilniaus savivaldybė dabar sustabdė išduotus leidimus, jeigu jie buvo. Tai reiškia, kad mitingą turės persvarstyti. Jeigu jį leis, jis bus sankcionuotas, jeigu nebus leista, tai bus nesankcionuotas, tai bus kitokia situacija. Matyt, bus kažkaip išanalizuota antradienio situacija“, – svarstė politikas.

REKLAMA

Mitinguotojai – visuomenės mažuma

Tuo metu Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Saulius Spurga mano, kad tokie mitingai, kaip antradieninis susibūrimas prie Seimo, rodo, jog visuomenė pamažu bręsta ir nori spręsti dėl vertybinių klausimų kylančias problemas.

„Kai kurie vertybiniai klausimai taip aštriai visuomenėje diskutuojami tada, kai visuomenė pasiekia tam tikro išsivystymo ir gerovės lygį. Iki to laiko vyrauja viena nuomonė. <...>

REKLAMA

Deja, dėl vertybinių klausimų labai dažnai sunki diskusija, remiantis argumentais. Kitaip sakant, pinigai arba yra, arba nėra, o čia žmonės turi savo įsitikinimus ir jų niekas nepakeis. Todėl labai sudėtinga situacija, nes, jeigu bus priimtas vienas ar kitas sprendimas, viena ar kita pusė pasijus pralaimėjusi, apvilta“, – tv3.lt sakė S. Spurga.

Vis dėlto politologas sako neįžvelgiantis tokių mitinguotojų grėsmės, nes jie atstovauja tik labai nedidelei visuomenės daliai.

REKLAMA
REKLAMA

„Pavojaus nėra. Mes turėjome įsitikinti, kad tokiose akcijose dalyvauja ir joms pritaria labai nedidelė visuomenės dalis“, – pastebėjo MRU docentas.

Jo manymu, politikams Seime ir Vyriausybėje reikėtų susirūpinti megzti geresnį dialogą su besipriešinančia visuomenės dalimi, tačiau ir tai gali turėti mažai įtakos jų nuotaikoms. Be to, kaip pastebi S. Spurga, tokio chaoso provokavimai naudingi ne tik Lietuvai priešiškoms valstybėms, bet ir kai kuriems Lietuvos politikams.

„Bet iš kitos pusės stebuklų nebus. Visiškai aišku, kad tokie žmonės išliks ir reiks gyventi. Ne tik Lietuvoje, bet absoliučiai visose pasaulio valstybėse tokių žmonių yra ir bus. <...>

Mes matome ir kai kuriuos politikus, kurie šildo rankas prie šito laužo. Ir yra visokių spėjimų, kad tai koordinuojama, ne tik akcija prie Seimo, bet ir migrantų riaušės, ir įsilaužimas į Užsienio reikalų ministerijos svetainę. Aišku, kam tai yra naudinga, matome, kokie žmonės tenai susirenka“, – sakė S. Spurga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų