„Nenorėčiau labai konkrečiai apibrėžti valstybių, su kuriomis mes dirbame. Tokių yra ne viena. Galiu pasakyti, kad tai yra didžiosios NATO sąjungininkės. Labai tikiuosi, kad kelerių mėnesių perspektyvoje mes turėsime žinių ir iš šios srities. Kitaip tariant, ir kitos NATO sąjungininkės, nebūtinai „Patriot“ sistemomis, bet kitais oro gynybos elementais gali prisidėti prie mūsų oro erdvės saugumo“, – antradienio vakarą Prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje po dvišalio susitikimo su Nyderlandų premjeru Marku Rutte sakė G. Nausėda.
Savo ruožtu M. Rutte pakartojo, kad Nyderlandai šią vasarą atsiųs į Lietuvą „Patriot“ sistemų. Ministro pirmininko teigimu, Nyderlandai sieks išpildyti įsipareigojimus, susijusius su rotacinės oro gynybos modeliu.
„Mes iš tiesų imsimės savo adekvačios dalies ir imsimės savo įsipareigojimų, kad užtikrintume tinkamą (oro gynybos sistemų – ELTA) rotaciją. Ir galbūt ne iki viršūnių susitikimo Vašingtone, bet bent jau jo metu mes bandysime prisiimti šį įsipareigojimą ir įgyvendinti konkrečius žingsnius“, – žurnalistams sakė M. Rutte.
Jis taip pat nurodė, kad Nyderlandai ieško ir kitų būdų, kaip būtų galima prisidėti prie rotacinės oro gynybos modelio įgyvendinimo.
„Žiūrėsime, kaip vystysis situacija. Vokietija pažadėjo imtis daugiau veiksmų nei padarė iki šiol. Aktyviai siekiame bendradarbiauti ir maksimaliai prisidėti kiek galime iš savo pusės. Tai yra esminiai žingsniai, siekiant apginti rytinį (NATO – ELTA) flangą ir apginti mūsų sienas“, – pridūrė jis.
Praėjusią savaitę Nyderlandai priėmė sprendimą šią vasarą Lietuvoje kelioms savaitėms dislokuoti ilgojo nuotolio oro gynybos sistemą „Patriot“. Nyderlandų karinis vienetas Lietuvoje treniruosis kartu su Lietuvos kariuomenės vienetais.
Nyderlandų gynybos ministerijos išplatintame spaudos pranešime cituojama ministrė Kajsa Ollongren teigia, kad pratybomis Lietuvoje atvykstantis Nyderlandų padalinys prisidės prie NATO oro gynybos parengties.
ELTA primena, kad pernai liepą Vilniaus NATO viršūnių susitikime priimtas sprendimas dėl rotacinio oro gynybos modelio, skirto stiprinti Aljanso integruotą oro ir priešraketinę gynybą. Šis modelis leistų taikos metu treniruotis sklandų ir greitą perėjimą į oro gynybos užduočių vykdymą bei sustiprinti atgrasymą. Lietuva aktyviai siekia kuo didesnio sąjungininkų įsitraukimo rotacinio oro gynybos modelio rėmuose.