Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
„Ryžiai su jautiena yra pirmasis tokio pobūdžio produktas, kuriame grūdų dalelės naudojamos kaip pagrindas auginant gyvulinių raumenų ir riebalų ląsteles“, – sako biomolekulinės inžinerijos profesorius Jinky Hongas.
Neįprasto produkto receptas maždaug toks – laboratorijoje mokslininkai sujungia ryžių grūdus, jautienos ir riebalų ląstelės, bei žuvies želatiną, kuri padeda visą tai sujungti. Tad ryžių grūdai išlieka įprastos formos, bet įgauna neįprastą rausvą spalvą. Be to, jie maistingesni.
„Su mūsų ryžiais gaunate daugiau nepakeičiamųjų aminorūgščių ir juose yra daugiau gyvulinės kilmės baltymų nei įprastuose ryžiuose“, – teigia profesorius.
Į produktą žiūri skeptiškai
Tokių ryžių kilogramas kainuos maždaug du eurus. Anot mokslininkų – tai gali tapti dar vienu prieinamu ir tvariu baltymų šaltiniu. Ir dar vienu būdu auginti mažiau galvijų. Tačiau ar šie ryžiai skanūs?
„Be lengvo jautienos skonio, jaučiamas augalinių baltymų skonis, švelnus alyvuogių aliejaus skonis. Ir jie šiek tiek sausi“, – pasakoja J. Hongas.
Tačiau tikri mėsos mėgėjai į šį produktą žiūri gana skeptiškai:
„Ryžių-jautienos kūrimas atrodo gana novatoriška idėja, bet, tiesą sakant, nemanau, kad jie gali atkartoti tikros jautienos sultingumą ar tekstūrą.“
„Kol kas patiekalas neprilygsta jautienai, tačiau mokslininkai dar tik pradeda tyrimus, todėl sakyčiau, kad tai puikus žingsnis į priekį.“
„Jautiena – ryžiai“ – tai ne pirmas bandymas pateikti rinkai laboratorijoje užaugintus mėsos produktus. Rinkoje jau yra dirbtinės mėsos. Pavyzdžiui, Singapūre galima nusipirkti sojų pagrindu pagamintos vištienos ir ungurio.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.