• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsistatydinusios konservatorių ministrės Monikos Navickienės vyro Mindaugo Navicko verslas – gerokai įdomesnis ir neapsiriboja vien šiuo metu žiniasklaidoje aptariamais atvejais su „Foxpay“ ar „iSun Lithuania“, kur dirbo kartu su brolio žmonos seserimi Ieva Trinkūnaite ir jos už sukčiavimą teistu gyvenimo partneriu Vilhelmu Germanu.

Atsistatydinusios konservatorių ministrės Monikos Navickienės vyro Mindaugo Navicko verslas – gerokai įdomesnis ir neapsiriboja vien šiuo metu žiniasklaidoje aptariamais atvejais su „Foxpay“ ar „iSun Lithuania“, kur dirbo kartu su brolio žmonos seserimi Ieva Trinkūnaite ir jos už sukčiavimą teistu gyvenimo partneriu Vilhelmu Germanu.

REKLAMA

Ne taip seniai M. Navickas per įmonę „Euromed Monitoring“ valdė viešųjų ryšių ir komunikacijos paslaugas teikiančią bendrovę „Euromedia Monitoring“, o šioji sudarė paslaugų teikimo sutartį su Rusijos piliečiu Andrejumi Khovratovu.

Bet koks netikėtumas – A. Khovratovas yra Rusijoje plačiai žinomas finansinis sukčius, Ponzi schemų autorius, kuris buvo nuteistas už savo veiklą Rusijoje ir šiuo metu sėdi kalėjime. Šaltiniai pasakoja, kad šį klientą padėjo pritraukti būtent V. Germanas ir kad būtent šis asmuo buvo tikrasis šefas, o M. Navickienės vyrui labiau teko iškabos vaidmuo, kuris sužiūri visus teisinius klausimus. 

REKLAMA
REKLAMA

„Euromedia Monitoring“ sutartis su A. Khovratovu buvo sudaryta 2021 metų gegužės 5 dieną. Sutartimi tuomet M. Navicko turėta įmonė įsipareigojo teikti A. Khovratovui viešųjų ryšių, komunikacijos šaltinių planavimo ir valdymo paslaugas, rengti straipsnius, vizualus ir pranešimus, stebėti ir valdyti media kanalus, stebėti žiniasklaidą ir rinkti žinias apie viešai pasirodančią negatyvią informaciją kliento atžvilgiu per Google, Yahoo ir Yandex paieškos sistemas, bendradarbiauti su A. Khovratovo teisininkais bei teikti jiems informaciją, kad šie galėtų teikti ieškinius tiems, kas skleidžia negatyvią informaciją, melą ar panašiai. 

REKLAMA

Trumpai tariant, „Euromedia Monitoring“ užduotis buvo kurti gerą A. Khovratovo įvaizdį viešumoje. O iš tiesų šis asmuo buvo įkūręs „Privačių investuotojų akademiją“ ir žadėdamas puikią investicinę grąžą viliojo žmonių pinigus. 

REKLAMA
REKLAMA

Šalia Navickienės vyro – vėl Vilhelmas Germanas

Informaciją apie „Euromedia Monitoring“ sutartį su A. Khovratovu portalas tv3.lt gavo birželio mėnesio pradžioje. Šiuo metu ši įmonė per „Euromed Monitoring“ priklauso Vokietijoje gimusiam, Šveicarijoje registracijos vietą nurodžiusiam Kassemui Lahhamui, kuris įmonę 2023 metų rugsėjį perėmė iš M. Navickienės vyro M. Navicko. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau prieš tai „Euromed Monitoring“, o tuo pačiu ir „Euromedia Monitoring“, priklausė M. Navickui bei Violetai Navickienei pakaitomis: M. Navickui – nuo 2016 04 21 iki 2021 12 10, taip pat nuo 2023 05 05 iki 2023 09 25, o tarp šių datų įmonės akcininkė buvo V. Navickienė. Ji yra M. Navicko mama. 

Taigi sutarties su A. Khovratovu sudarymo metu įmonė priklausė tiesiogiai M. Navickui, tuo metu direktoriaus pareigas ėjo ir sutartį pasirašė Martynas Kasiulis. Susisiekus su M. Kasiuliu, jis iš tiesų atsiminė buvus tokią sutartį, bet teigė labai plačiai pasakoti negalintis, nes yra pasirašęs angliškai vadinamą Non-Disclosure Agreement arba Konfidencialumo ir informacijos neatskleidimo susitarimą.

REKLAMA

„Tuo metu tiek sutartis, tiek asmuo, su kuriuo sudaryta sutartis, nebuvo mano žinioje, duomenų apie šį asmenį neturėjau. Iš viso, kaip atsirado šis kontaktas, net negalėčiau tiksliai pasakyti, nes praėjo daug laiko“, – portalui tv3.lt teigė M. Kasiulis. 

Šaltinių pasakojimu, A. Khovratovą, kaip klientą, atvedė jokių formalių pareigų įmonėje neturėjęs ir niekaip su ja teisiškai nesusijęs V. Germanas, kuris prieš tai buvo tris kartus teistas už sukčiavimą bei kitas veikas ir už tai yra atlikęs laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose. Keli šaltiniai paliudijo, kad realybėje visam paradui vadovavo būtent V. Germanas, o M. Navickas veikiau atliko priedangos arba iškabos funkciją V. Germanui. Negana to, esama abejonių, kad už sutartį su A. Khovratovu lėšos atėjo ne į įmonės sąskaitą, o V. Germanui kriptovaliutų pavidalu, bet tai nėra dokumentais patvirtintas faktas, o šaltinio išvada iš jo turimos informacijos. 

REKLAMA

„Žinau, kad tai buvo Vilhelmo atvestas „klientas“. Bet formaliai jokios sąsajos tarp „Euromedia“ ir Vilhelmo nerasite“, – nurodė vienas šaltinių, pridurdamas, kad „Euromedia Monitoring“ ir „iSun Lithuania“ buvo įsikūrę tame pačiame biurų pastate, todėl žmonės nuolat maišydavosi tarpusavyje, susitikdavo bendrose erdvėse. „Euromedia“ taip pat vystė naujienų portalą DailyCoin.com apie kriptovaliutų pasaulio naujienas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žinokite, kaip ten tie užsakymai ateidavo, kaip tie reikalai būdavo vystomi, tai „Netflix“ serialą galima sukurti“, – pasakojo kitas šaltinis. 

„Iš esmės viską, visus tikrus sprendimus priiminėjo tik Vilhelmas. M. Navickas atlikinėjo tik savo kaip teisinę pareigą. Jis realiai būdavo žmogus, kuris uždėdavo parašus, gražiai pasišypsodavo, o Vilhelmas įlekia, aprėkia arba įlekia su nauja iniciatyva“, – nurodė pašnekovas. 

REKLAMA

Buvęs vadovas: „Supraskite, turiu apsaugoti žmones“

M. Kasiulis įmonei „Euromedia Monitoring“ vadovavo trumpai: nuo 2021 m. balandžio iki  2022 m. sausio – iš viso apie devynis mėnesius. Pašnekovas patvirtino egzistavus paslaugų teikimo sutartį su Rusijos piliečiu A. Khovratovu bei nurodė, jog įmonės veikloje epizodiškai dalyvavo ir V. Germanas, tačiau kitais klausimais kalbėjo aptakiau dėl pasirašytų susitarimų. 

REKLAMA

Pavyzdžiui, M. Kasiulis nepatvirtino, bet ir nepaneigė šaltinio informacijos, kad A. Khovratovą, kaip klientą įmonei, atvedė būtent V. Germanas. 

„Šitos informacijos aš negaliu patvirtinti dėl paprastos priežasties, kad visa šita sritis yra persipynusi: tai vienas kontaktas, tai kitas. Kas atvedė tą žmogų ir kaip tai galiausiai pasiekė „Euromedia“, tai būtų labai sunku pasakyti. Ir kadangi čia vyksta visokie tyrimai, tai aš noriu būti labai tikslus savo žodžiuose. Negaliu patvirtinti, kad būtent iš jo atėjo“, – sakė M. Kasiulis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiteiravus, ar „Euromedia Monitoring“ realiai teikė viešųjų ryšių ir komunikacijos paslaugas A. Khovratovui, tuometinis vadovas apgailestavo negalintis atskleisti šios informacijos, mat yra pasirašęs Konfidencialumo ir informacijos neatskleidimo susitarimą. „Dėl to NDA yra labai sunku teikti informaciją apie tą sutartį. Supraskite, aš turiu apsaugoti žmones, kurie dirbo tuo metu, ir negaliu atskleisti konkretybių apie tą situaciją“, – kalbėjo pašnekovas. 

REKLAMA

Tačiau jis pripažino, kad V. Germanas dalyvavo M. Navickui priklausiusios įmonės veikloje, nors teisiškai niekur nefigūravo. „Kaip čia pasakius, su Vilhelmu santykis buvo ir Vilhelmas visą laiką palaikė veiklą. Bet tarp manęs ir jo buvo labai silpnas ryšys. Manau, jis nelabai turėjo laiko. Manau, kad buvo realu, jog jis turėjo labai daug veiklos, jis fokusavosi į tūkstantį dalykų. Turbūt, „Euromedia“ jam buvo devintoje ar dešimtoje vietoje pagal prioritetus“, – pridūrė M. Kasiulis. 

REKLAMA

Bet M. Kasiulis sako, kad V. Germano figūravimas M. Navicko įmonėje, su kuria jis teisiškai neturėjo jokio santykio, nėra toks jau netikėtas ir nematytas. 

„Šita situacija man ne tokia keista. Tiesą sakant, šitoje sferoje aš matau tokių situacijų gana dažai ir, manau, nustebtumėt, kad Lietuvoje yra ne viena tokia grupuotė, taip operuojanti neakivaizdiniu būdu. Kartais tu tiesiog nori išvengti interesų konflikto, kartais tiesiog nenori figūruoti“, – teigė pašnekovas, pridurdamas, kad kaip tik norėjo daugiau dėmesio įmonei iš V. Germano, nes tai esą daug žinių turintis žmogus.

REKLAMA
REKLAMA

„Bet nepajutau to mentoriavimo, kad galiu atlikti tai, ką noriu atlikti, nes nesutikau su ilgalaike vizija, todėl palikau kompaniją“, – paaiškino M. Kasiulis. 

Kas yra Andrejus Khovratovas?

Jei trumpai, tai A. Khovratovas yra liūdnai pagarsėjęs Rusijos sukčius, kuris priėjo liepto galą. 2022 metų vasarį Rusijoje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo, kovo mėnesį pateikti įtarimai, o 2024 metų sausį Rusijos teismas už penkis sukčiavimo epizodus A. Khovratovą nuteisė penkeriems metams laisvės atėmimo. 

Šis veikėjas buvo įkūręs „Privačių investuotojų akademiją“, per kurią neva formavo „teisingą klientų investavimo mąstyseną“ ir ragino žmones investuoti į kriptovaliutą. Iš esmės tai vadinamoji Ponzi schema.

„Swedbank“ savo tinklaraštyje paaiškina, kad Ponzi schema – tai finansinė piramidė arba apgaulinga ir neteisėta investavimo schema, sukurta siekiant išvilioti investuotojų pinigus, pažadant jiems didelę investicinę grąžą trumpu laikotarpiu ir labai mažą rizikos lygį.

Pagal šią schemą investicinė grąža yra generuojama ne iš investavimo į tam tikrus finansinius instrumentus, bet iš naujų schemos dalyvių įnašų. Tam, kad būtų palaikomas nuolatinis augimas, būtina užsitikrinti pastovų pinigų srautą iš naujų investuotojų. Ponzi schemos dažniausiai žlunga, kai tampa sunku pritraukti naujų schemos dalyvių arba kai didelis dalyvių skaičius nusprendžia atsiimti savo investicijas.

REKLAMA

Internete gausybė šaltinių, kuriuos pasakojama apie „neįtikėtiną“ A. Khovratovo sėkmę, investicinius gebėjimus, esą gautus apdovanojimus ir pranešimus tarptautiniuose investuotojų renginiuose, bet visi šie šaltiniai nišiniai, tad iš to galima spręsti, kad pagrindiniai Rusijos žiniasklaidos kanalai apie A. Khovratovą taip teigiamai ir plačiai tikrai nerašė. 

A. Khovratovo pavardė susijusi su daugybe pavadinimų ir finansinių schemučių: „SkyWay“, „Evorich“, „New Economic Evolution of the World“ (NEEW), „CryptoUnit“ ir taip toliau. 

2014 metais „SkyWay“ netgi ketino investuoti Šiauliuose, prie karinio oro uosto, kur vykdant oro policijos misiją yra dislokuoti NATO sąjungininkų naikintuvai. Tuo metu rusiško kapitalo „Rail SkyWay Systems Ltd“ aiškino ketinantys statyti ir išbandyti styginiais bėgiais lekiančius traukinius. Jau tuo metu kilo gana didelis skandalas, premjerui Algirdui Butkevičiui valstybės institucijos pateikė slaptos informacijos ir to pakako, kad Šiaulių miesto savivaldybė sutartį nutrauktų.

Būtent tada prezidentė Dalia Grybauskaitė pateikė įstatymo pataisas, pagal kurias investicijos į strateginius ūkio sektorius ir greta strateginių objektų esančią teritoriją būtų leidžiamos tik įvertinus, ar potencialaus investuotojo veikla nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

REKLAMA

A. Khovratovas su „SkyWay“ susijęs per šios įmonės vadovą Anatolijų Junickį. Jis kurį laiką buvo šios įmonės atstovas, darbuotojas, A. Junickio bendražygis. Savo 2023 metais išleistoje autobiografijoje „The World Engineer“ A. Junickis rašė: „A. Khovratovas man padėjo pritraukti investicijų. Tuo metu jis vadovavo vienai specifinei organizacijai, kurios tikslas buvo pagerinti paprastų žmonių finansinį raštingumą“, – knygoje aiškina A. Junickis.

„Mūsų interesai sutapo. Net anksčiau, kai aš buvau Maskvoje, dar prieš Lietuvą, jis paskambino man prisistatyti. Mes kalbėjome apie valandą. Jis iškart priėmė sprendimą įsitraukti“, – rašo A. Junickis. 

Ką Navicko įmonė įsipareigojo nuveikti Rusijos sukčiaus naudai?

Taigi su šiuo veikėju M. Navickienės vyro įmonė pasirašė paslaugų teikimo sutartį 2021 metų gegužės mėnesį ir įsipareigojo mažiausiai 12 mėnesių teikti įvairias paslaugas, susijusias su komunikacija ir viešaisiais ryšiais bei teigiamo įvaizdžio kūrimu. 

Tačiau, portalo tv3.lt šaltinio teigimu, pinigai į įmonės sąskaitą už suteiktas paslaugas neatkeliavo, jie galimai atkeliavo V. Germanui kripto valiutomis, iš ko paskui buvo paskirstomi atitinkamiems projektams ar panašiai. 

REKLAMA

Vienas šaltinių, kalbėjęsis su portalu, pasakojo susidaręs nuomonę, kad apskritai visos „iSun“ įmonės buvo sukurtos tarsi fasadas, padedantis V. Germanui pritraukti papildomų klientų. 

Skrydis į Dubajų pakišo koją Monikai Navickienei

Šis asmuo yra ganėtinai įdomus, jo praeitis, reputacija ir turimi ryšiai iš esmės labiausiai ir pakenkė jo gyvenimo partnerei I. Trinkūnaitei bei buvusiai socialinės apsaugos ir darbo ministrei M. Navickienei. Būtent su šia šeima M. Navickienė ir jos dukros 2023 metų vasarį nemokamai privačiu reisu skrido į Dubajų. 

Vyriausybės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija I. Trinkūnaitę yra pripažinusi nepatikima investuotoja ir neleido M. Navickui parduoti jai kitos savo įmonės „LITLAB“. 

Paaiškėjo, kad I. Trinkūnaitė komisijai pateikė melagingą informaciją apie esamus ryšius, nes paklausus, ar artimi šeimos nariai, tarp jų ir sutuoktinis ar sugyventinis, teismo sprendimu yra pripažinti kaltais dėl nusikalstamos veikos, atsakė neigiamai. Tačiau V. Germanas, su kuriuo moteris augina 3 vaikus, tikrai yra teistas ir ne kartą. Tiesa, teistas Viliaus Židelio vardu, paskui jis asmenvardį pasikeitė. 

2014 metais V. Germanas Vilniaus miesto apylinkės teismo buvo pripažintas kaltu dėl dokumento klastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu, dėl turtinės žalos padarymo bei dėl sukčiavimo. Tada jis gavo 70 parų arešto. 

REKLAMA

2015 metais V. Germanas Vilniaus miesto apylinkės teisme vėl nuteistas dėl sukčiavimo, dokumento klastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu, vyriškis gavo 1280 eurų baudą. 

Tų pačių metų gruodį Vilniaus miesto apylinkės teismas nuteisė V. Germaną ir kitoje byloje dėl 16 epizodų sukčiavimo bei netikrų pinigų ar vertybinių popierių gaminimo, laikymo ar realizavimo. Jam skirta 4 metų laisvės atėmimo bausmė jos vykdymą atidedant trejiems metams. Tačiau Lietuvos apeliacinis teismas paskui pakeitė nuomonę ir paskyrė realią laisvės atėmimo bausmę, tad 2018 metais V. Germanas buvo pasodintas į cypę, bet 2019 metais rugsėjį išėjo ir buvo prižiūrimas probacijos pareigūnų.  

„Investuotojai, artimai susijusiai su V. Germanu, kyla rizika, kad V. Germanas galėtų siekti paveikti investuotoją ar daryti kitokią įtaką jai valdant nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės apsaugos zonoje veikiančios bendrovės akcijas“, – nusprendė komisija. 

Kad I. Trinkūnaitė neatitinka nacionalinio saugumo interesų kriterijų komisija nustatė ir 2024 metų gegužės mėnesį, nes finansų ir kredito sektorius laikomas jautria sritimi. Kaip žinoma, I. Trinkūnaitė valdo 100 proc.  „Foxpay“ akcijų, kurias įsigijo 2022 metais. Bet tuomet valstybės institucijos nepastebėjo jos ryšių su ne kartą teistu V. Germanu ir leido įsigyti finansinių technologijų bendrovę. 

REKLAMA

Tačiau, akivaizdu, kad Valstybės saugumo departamentui nerimą kelią ne tik V. Germano teistumas, bet ir ryšiai su užsienio valstybių piliečiais, institucijomis arba įmonėmis. 

„Valstybės saugumo departamento vertinimu, su investuotoja susiję asmenys turi ar praeityje turėjo didinančių riziką ar keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui ryšių su užsienio valstybių institucijomis ar tų valstybių fiziniais arba juridiniais asmenimis“, – komisijos protokole cituojama Lietuvos žvalgyba. 

Štai jums ir konservatorių vertybės. Ir čia tik siūlo galas.
"manau, nustebtumėt, kad Lietuvoje yra ne viena tokia grupuotė".
Manau, nenustebtumėt jei visos jos yra įsitaisiusios po "šventųjų" konservų stogu.
Seniai komentavau,kad konservatoriai nera jokia partija,o viso labo tik kremliui parsidavusi nusikalteliu gauja.Ir ko tik joje nera ir vagiu,ir banditu,ir pedofilu,ir girtuoliu bei narkomanu,ir sukciu,ir fasistu,ir t.t. Visi iki ausu paskende korupcijoje,nenustebciau jei ten dar ir zmogedru atrastu.Tik padoriu zmoniu toje partijoje nera.Zodziu,konservatoriu partija,tai Lietuvos valstybes priesai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų