Šitaip finansų ministras dar pernai demonstravo, kokiu tempu atlyginimai dirbantiesiems pagal darbo sutartis augs artimiausiais metais. Tačiau patiems ministrams kelias link didesnių algų paprastesnis: užtenka balsavimo Seime. Ir toks balsavimas gali įvykti, nes du „valstiečiai“ nusprendė, kad jau atėjo metas palengvinti visų ministrų ir premjero dienas ir padidinti jiems algas.
15 Vyriausybės narių, pagal siūlymą, turėtų uždirbti maždaug trimis šimtais eurų „į rankas“ daugiau, tai sudaro keliolika procentų. Pasak Tomo Tomilino, pagrindinis argumentas tas, kad pareiginės algos koeficientas ministrams nedidintas jau penkerius metus, nors kitų valstybės tarnautojų algos per šį laikotarpį kilo. Valstiečiai turi ir kitų motyvų.
„Pašto vadovas uždirba daugiau negu premjeras – tai yra nenormalu. Svarbiausia, jokie didinimai Seimui nėra numatyti ir nebus numatyti. Čia yra kalba apie svarbiausius 12-13 žmonių, kurie priima svarbiausius sprendimus šalyje ir jie negali uždirbti labai mažai“, – sako valstietis T. Tomilinas.
Labai mažai – tai 3300 eurų „į rankas“, tokia dabar premjero Sauliaus Skvernelio alga. Minėtos „Lietuvos pašto“ vadovės atlyginimas siekia beveik 4000. Bazinis ministrų uždarbis svyruoja maždaug nuo 2,5 tūkstančio iki 3 tūkstančių eurų. Galutinis skaičius algalapyje priklauso nuo jų stažo valstybės tarnyboje. Daugelis kalbintų ministrų atlyginimais į kamerą skųstis nedrįsta, tačiau neslepia esantys už algų pasididinimą.
„Aš tikrai nesiskundžiu dėl savo algos, man jos užtenka. Ar krizė, ar recesija – tada būtų ne laikas, bet šiuo metu tokios situacijos ekonominės nėra“, – mano sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Kaip ministras gaunu apie 2500 plius minus. Toks atlyginimas. Pakanka, pragyvenu, užtenka ir šeimai, ir man, nusiskundimų neturiu“, – mano ministras aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Teigiamai į ministrų atlyginimų padidinimą žiūri ir ekonominę nelygybę šalyje vis bandantis lyginti socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
„Kai pasikalbi su kolegomis iš aplinkinių šalių, ministrai uždirba tūkstančiu eurų daugiau, nors šalys yra mažesnės, sričių yra mažiau. Jeigu augimas numatomas panašiu tempu, kaip auga visam viešajam sektoriuj, tai neturėtume diskriminuoti tų žmonių, kurie priima sprendimus“, – pasakoja ministras L. Kukuraitis.
Valstiečiai dar meta argumentą, kad dėl per mažų algų gerus specialistus išvis sunku įkalbėti ateiti dirbti į Vyriausybę. Tiesa, tik ne tada, jei specialistas – iš tų pačių biudžetininkų, laukiančių valdžios malonės.
„Man, kaip iš akademinio pasaulio atėjusiam žmogui, ta alga tikrai yra didelė. Mokslininkai, dėstytojai gauna kur kas mažesnius atlyginimus“, – teigia ministras Kult8ros ministras Mindaugas Kvietkauskas.
Visgi opozicija įtaria, kad ir valtiečių rinkėjai tokių pinigų dalybų greičiausiai nesupras.
„Noriu priminti, kad praeitais metais buvo prokurorams, žvalgams, specialiųjų tarnybų darbuotojams buvo padidinta, o kitiems – po vieną eurą“, – kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Tai yra gerokai aukščiau vidurkio. Su tokiu atlyginimu nuvažiavęs ir į kokį Briuselį, gali kolegas ministrus pasikviesti alaus ir per daug nenukentėsi. Tuo labiau, yra dar reprezentacinės išlaidos ministrams“, – sako liberalas Eugenijus Gentvilas.
T. Tomilinas atkerta, kad valstybės biudžetas ministrų gyvenimo pasaldinimo nė nepajustų. Per mėnesį 15-os politikų geresnis gyvenimas, jo skaičiavimais, valstybei tekainuotų… 10 tūkstančių eurų:
„Nereikia bijoti visuomenės, visuomenė nori darbo kokybės, visuomenei, tiesą pasakius, nusispjaut dėl tų 10 tūkstančių.“
„Čia yra priešrinkiminis dalykas. Išmestas šitas pasiūlymas ir po visi Seimo nariai tvarkingai pabalsuoja, kad – ne, dabar nedidinam. Ir tauta sako: matot, koks protingas Seimas, suprato, kad nereikia didinti, solidarizuojasi su tauta. Aš manau, kad čia bus žaidimas“, – pasakojo „tvarkiečių“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Pats „valstiečių“ vedlys Karbauskis nesako, ar visi valdantieji palaikys keleto saviškių siūlymą:
„Aš negaliu teigti dabar, kad bus palaikyta.“
Kada balsavimas dėl ministrų algų atsiras Seimo darbotvarkėje, dar nežinia.