Mokesčių politika pirmiausia yra politika, o ne buhalterija, todėl nuo to ir noriu pradėti. Kas turėtų mokėti didesnius mokesčius dėl didesnio Lietuvos saugumo?
Visi Lietuvos gyventojai. Toks būtų vertybinis taškas, kadangi ne kažkuri viena grupė turėtų būti atsakinga už didesnį mūsų pasirengimą gintis išskirtinėmis, sudėtingomis aplinkybėmis. Jeigu mes jau pradėjome gynybos stiprinimą nuo banko solidarumo įnašo mokesčio, tai tęsti solidarumo idėją būtų gražu.
Tai tęsiant visuomenės solidarumą, ar tai būtų pelno mokestis, ar tai būtų pridėtinės vertės mokestis (PVM), kaip po vieną simbolinį tą procentą – tai galėtų būti vertybinė siekiamybė. Bet matome, kad politinė valia bręsta nelabai į tą pusę.
Taigi, kad sustiprintume Lietuvos gynybą: sunkintume diviziją, priimtume vokiečių brigadą, investuotume į oro gynybą, tam kasmet reikėtų papildomų 400 mln. eurų?
Dėl pusės procento, panašu, kad nėra daug diskusijos. Yra sutinkama dėl 1 proc. pelno (mokesčio – aut. past.) didinimo. <...> Paskui yra gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis, tai kalbama apie verslo liudijimo ir apie individualios veiklos mokesčio tam tikrą kilstelėjimą bent vienu procentu.
Bet tai nėra mokestis, kuris generuotų kažkokią tai stebuklingą sumą, vienu atveju 20 milijonų, kitu – 30. Tai yra toks sutarimas, kur nėra didelės prieštaros. Ta antroji dalis, iš kur surinkti papildomų pinigų gynybai, yra šiek tiek sudėtingesnė.
Tai yra vienas papildomas procentas PVM mokesčio?
1 proc. PVM būtų labai gerai, jei būtų sutarimas. Tai sugeneruotų apie 300 mln. Eur. ir mes galime būti ramūs. <...> Palaikymas jaučiasi iš verslo bendruomenės, jiems tai atrodo kaip ėjimas ir sprendimas bei padrąsinimas politinėms jėgoms, kurios yra linkusios įsiklausyti į verslo bendruomenės balsą prieš priimant svarbius sprendimus. Bet panašu, kad padrąsinimo ne visai pakanka.
Taip pat yra atsižvelgiama į savivaldybių ekonominio augimo dalį. <...> Yra dalis pinigų, kuriuos savivaldybės gauna iš ekonominio augimo – tai nėra tos būtinos lėšos. Skaičiuojant praėjusiais metais, tai ekonominis augimas sudarė apie 400 mln. Eur. Tai yra pasiūlymas, kad dalis tos sumos galėtų eiti gynybos poreikiams, nes savivalda taip pat yra gintina – ten gyvena realūs žmonės, kurių gynybą reikia stiprinti. Svarstome, kad būtų galima apie 150 mln. iš to ekonominio augimo dalies paimti.
Tai mes iš esmės esame priartėję prie tų 400 milijonų eurų, kurių trūksta trumpajame laikotarpyje, po to su ekonomikos augimu, tas procentas virs ir didesnėmis sumomis. Tai būtų pelno mokesčio 1 proc. – šiek tiek virš 100 milijonų. Tada yra 1 procentu didesnis apmokestinimas individualios veiklos ir veiklos pagal verslo liudijimą ir tada kita dalis ateitų iš savivaldybių. Ir tokiu būdu mes galime kalbėti apie 400 milijonų?
Nepilnai 400, bet jau į tą sumą, kuri leistų laviruoti. Taip pat nėra atmetama galimybė skolintis.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše – E. Jakilaičio laidoje „Dėmesio centre +“.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dėmesio centre +“ Edmundas Jakilaitis aktualiomis temomis kalbins politikus, ekspertus, visuomenės veikėjus.