Anksčiau tos pačios kompanijos pagamintus batus gavę kariai skundžiasi, esą batai greitai susidėvi ar spaudžia, nepritaikyti nestandartinėms kojoms.
Nutrinti padai, įplyšę kulnai, sušutusios kojos – taip kalbinti žurnalistų dešimtys karių atsiliepia apie dabar jiems išduotus įmonės „HAIX“ kariškus batus.
Pasak jų, po dienos nešiojimo, ne tik neįmanoma ištverti kojų kvapo, bet ir neretai galima gauti pėdų uždegimą, kurį sukelia per siauri batai, nuolat spaudžiantys pėdą. Ir nors šauktiniams kariuomenėje draudžiama kalbėti su žurnalistais be leidimo, apie batų problemas socialiniuose tinkluose anonimiškai jie rašo. Daugybės komentarų esmė – batai yra nepatogūs.
TV3 Žinios kalbėjosi ir su kariais, kurie jau yra baigę tarnybą. Tačiau jie prisipažino, kad bijo viešai kalbėti apie batus. Sako, kad tarnaujant jiems buvo išduoti panašaus modelio „HAIX“ batai, kurie buvo nepatogūs ir nepraktiški.
„Aš asmeniškai galiu pasakyti, kad tie batai yra baisiai nepatogūs. Vieną dieną reikėjo stovėti su jais rikiuotėje, tai siaubas – kojos nusitrina. Su tais batais negali stovėti nei vaikščioti, po dienos bus „šakės“. Yra klausimas dėl kokybės – gal tų batų prigaminama tiek daug, kad kai kurių kokybė yra prastesnė, nes plyšta padai, būna tokių atvejų“, – anonimiškai savo patirtimi pasidalino buvęs karininkas.
Kalbinti kariai skundžiasi, kad norėtų nusipirkti patogią, sau tinkamą avalynę. O duodamų batų aulas ir liežuvis yra per stori, trukdo judesiams, o ir vasarą tokie batai yra per šilti.
Lietuvos kariuomenės atstovai teigia, kad sprendimą neleisti nešioti kariams savo batų priėmė dėl to, kad daugelis pradėjo nešioti sportbačius, o tai neatitiko kariuomenės išvaizdos standartų. Visgi, karių vertinimu, toks sprendimas yra neteisingas.
„Tarp karių ir vyresnių karių yra noras nešioti savo batus, nes išduodami kariuomenės batai nėra tokie patogūs ir tinkami išbūti. Turėkime omenyje, kad kariai turi išbūti lauke, miške, bet kur, ir ne po vieną dieną ar dvi, tris, o savaitę. Tai, ačiū Dievui, kad tai pratybos, o ne karo sąlygos“, – pasakojo karys.
Tokius karių pasisakymus Gynybos resursų agentūros direktorius vertina skeptiškai. Jis teigia, kad perkant naujus vasarinius batus, kurių į Lietuvą pirmoji partija atkeliaus gruodį, buvo atsižvelgta į karių pastebėjimus, pastabas ir kitų šalių praktiką. Mat tokius batus jau naudoja Vokietijos, Šveicarijos ir Prancūzijos kariuomenės. Viena tokių batų pora Lietuvos kariuomenei kainuos 145 eurus, jų planuoja įsigyti 66 tūkstančius porų. Oficialiajame „HAIX“ puslapyje panašių batų kaina siekia 230 eurų.
„Dalyvavo trys tiekėjai, buvo vertinama tiek kaina, tiek techniniai parametrai. Didelė reikšmė buvo teikiama būtent oro pralaidumui, atsparumui drėgmei, taip pat plyšimui. Ir būtent pagal šiuos parametrus buvo atrinkta Vokietijos kompanija „HAIX“, – paaiškina Gynybos resursų agentūros direktorius Sigitas Dzekunskas.
Dar 2007 metais, buvęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sukvietė į ministeriją lietuviškos avalynės gamintojus „Lituanica“ ir „Sabalin“, teigdamas, kad jų gaminamų batų kokybė kariuomenės netenkina. Todėl alternatyvių kokybiškų batų kariams pradėta ieškoti užsienyje.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.