„Prasideda balsavimas iš anksto ir kiekviena pilietis, turėdamas asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, nosį-burną dengiančią apsaugos priemonę ir savo rašymo priemonę gali apsilankyti bet kuriame Lietuvos mieste esančioje išankstinio balsavimo vietoje ir pasinaudoti savo teise balsuoti“, – BNS sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.
Rinkėjų prašoma ateiti balsuoti su kaukėmis ir savo rašymo priemone, nepamiršti asmens dokumento. Neturintiems kaukės ar rašiklio, jie bus duodami vietoje.
Komisijos vadovė pažymi, kad išankstinio balsavimo metu galima valią pareikšti bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos registracijos, balsavimas vyks nuo 7 iki 20 valandos. Sekmadienį, rinkimų dieną, bus galima balsuoti tik savo rinkimų apygardos apylinkėse.
„Jei atsitiktų taip, kad rinkėjo deklaruota gyvenamoji vieta yra Vilniuje, bet jis lankysis Kaune, Panevėžyje, Alytuje ar kitame mieste, turėdamas minėtą trijų dalių komplektą, nosį-burną dengiančią priemonę, rašiklį ir asmens dokumentą, jis gali apsilankyti toje savivaldybėje esančioje išankstinio balsavimo vietoje ir balsuoti“, – teigė komisijos pirmininkė.
VRK vadovė kvietė išankstinio balsavimo galimybe, kuomet bus mažesni rinkėjų srautai, pasinaudoti vyresnio amžiaus ir rizikos grupės žmones.
„Labai kviečiame vyresnio amžiaus rinkėjus, esančius rizikos grupėje, pasinaudoti galimybe balsuoti rytinėmis balsavimo valandomis, kada mažiau rinkėjų, nuo 7 val. ryto iki 9 val. ryto“, – sakė pirmininkė.
Šiuose Seimo rinkimuose įrengta daugiau išankstinio balsavimo vietų, tačiau dalyje savivaldybių nebus galima balsuoti pačiame savivaldybės pastate, kaip buvo iki šiol.
Iš trijų didžiausių miestų tik Vilniuje išankstinis balsavimas vyksta ir savivaldybės pastate, tuo metu Kaune ir Klaipėdoje rinkėjai kviečiami balsuoti kitur.
Vilniuje iš anksto gyventojai be savivaldybės pastato Konstitucijos prospekte gali balsuoti Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centre Saulėtekyje, A. Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų Viršuliškėse, Vilniaus rajono savivaldybės pastate Rinktinės gatvėje bei Lukiškių aikštėje.
Kaune balsavimas vyksta rotušėje ir Kauno kultūros centre Kęstučio gatvėje. Klaipėdos miesto savivaldybėje balsavimo irgi nebus, jis rengiamas Žvejų rūmuose.
Vilniaus rajono savivaldybė taip pat numačiusi keturias balsavimo vietas: be savo pastato sostinės Rinktinės gatvėje kviečia rinkėjus balsuoti Nemenčinėje, Švenčionių g. 12, Rudaminoje, Vilniaus g. 2 ir Lavoriškėse, Liepos g. 9.
Spalio 9 ir 10 dienomis bus galima balsuoti namuose. Šiemet balsuoti namuose galės ne tik neįgalieji, vyresni nei 70 metų asmenys, negalintys atvykti į rinkimų apylinkes, bet ir neįgaliuosius slaugantys žmonės, taip pat gyventojai, kuriems nustatytas ar įtariamas koronavirusas ar kurie turėjo izoliuotis dėl kontaktų, kelionių į užsienį.
Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.
Balsuoti atėjo vos atsidarius apylinkėms
Pirmadienį prasidėjus balsavimui iš anksto Seimo rinkimuose, Vilniuje, Lukiškių aikštėje įkurtoje laikinoje balsavimo vietoje, iškart išsirikiavo norinčiųjų pareikšti savo valią eilutė.
„Balsavimas vyksta sklandžiai. Vilniaus mieste vienoje esančioje išankstinio balsavimo vietų, Lukiškių aikštėje, matome nusidriekusią eilutę“, – pirmadienį po 7 val. BNS sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė.
„Džiugina, kad jau pirmosiomis balsavimo valandomis sulaukėme rinkėjų susidomėjimo. Visos išankstinio balsavimo vietos darbą pradėjo sklandžiai, balsavimas vyksta“, – teigė ji.
Lukiškių aikštėje yra vienas iš penkių sostinėje įsteigtų išankstinio balsavimo punktų.
Čia pastatyti keli, tarpusavyje sujungti vagonėliai.
„Dalis balsavimo patalpos skirta Vilniaus miesto rinkėjams, kita dalis – likusiems rinkėjams. Žmogus gauna biuletenį, eina į kabiną, prabalsuoja, išeina“, – sakė L. Matjošaitytė.
Lukiškių aikštėje – aktyvus balsavimas
Vilniaus savivaldybėje kiek po 8 val. žmonės balsuoti dar rinkosi negausiai.
70-metė pensininkė Genė Kažukauskaitė taip pat sako atlikti pareigą atėjusi anksčiau, nes planuoja išvykti iš Vilniaus. Iš būsimojo Seimo ji tikisi daugiau paramos jaunoms šeimoms.
„Mano galva, jaunoms šeimoms, kurios su vaikais, tikrai sunku, ir į mokyklą išleisti, ir apskritai. Aišku, norisi, kad ir pensininkų neskriaustų“, – kalbėjo moteris.
40-ies vadybininkas Rimantas Kariniauskas sako balsuojantis iš anksto, nes jau suplanavęs verslo kelionę, po kurios gali tekti izoliuotis. Jis sako atidžiai sekęs VRK nurodymus ir pasirūpinęs tiek kauke, tiek savo rašymo priemone.
„Manau, bus sunkumų tiems, kurie karantinuojasi, dėl tam tikrų taisyklių, nes jei izoliuojiesi, pavyzdžiui, sodyboje, yra sudėtinga, kad pas tave kas nors ateitų. Tikint statistika, yra 23 tūkst. žmonių, kurie karantinuojasi ir per tą laiką, kuris yra duotas, bus palygintus sudėtinga tai padaryti“, – BNS sakė jis.
Lukiškių aikštėje prieš 9 val. balsuoti su vyru atvykusi 33-ejų gydytoja Milda Kišonienė sako pastaraisiais metais visada tai daranti iš anksto ir koronavirusas pasirinkimui neturėjo įtakos.
„Naudojamės proga balsuoti darbo dieną, kad būtų laisvas savaitgalis. Čia – dar patogesnė vieta, nei važiuoti į savivaldybę. O po rinkimų norisi ir kažkokių permainų, bet kad būtų ir politikos tęstinumas, išlaikomos tradicijos“, – sakė ji.
Šeškinės-Šnipiškių rinkimų apygardos pirmininkė Eugenija Ibianskienė teigė, kad pirmadienio rytą stebimas didesnis rinkėjų aktyvumas, nei prieš ketverius metus: prieš 9 val. Visame Vilniuje buvo balsavę per 400 žmonių, daugiausia – pačioje savivaldybėje, tačiau aktyvumas pastebimas ir Lukiškių aikštėje, kur iki 9 val. balsavo maždaug 180 žmonių.
Ji BNS sakė, kad rinkėjai yra gerai informuoti apie šiųmetinius pasikeitimus dėl koronaviruso, pasiruošę ir žmonėms paruoštų kaukių ar šratinukų kol kas neprireikė panaudoti.
„Bandome atskirti srautus, įėjimas ir išėjimas yra pro skirtingas puses, dezinfektantai – ant kiekvieno stalo, turime papildomų kaukių, jei žmonės ateis be jų, ar bus užsispyrę. Mes labai bijome, kad nebūtų tų pernykščių vaizdų, kur rodo visos televizijos, bandysime viską daryti, kad eilės nebūtų (...). Yra šiek tiek baisoka, nes yra pirmas toks atvejis“, – teigė E. Ibianskienė.
Kaune prie balsadėžių – prieš 7 ryto
Kauno kultūros centre, vienoje iš dviejų išankstinio balsavimo vietų mieste, pirmadienio rytą gana tuščia: į salę balsuoti užeina tik vienas kitas žmogus.
Vis dėlto, pasak Šilainių rinkimų apygardos komisijos pirmininkės Elenos Skirmantienės, pirmieji balsą atiduoti norintys kauniečiai susirinko dar prieš septintą ryto. Ji prognozavo, kad didžiausi srautai, greičiausiai kaip įprasta bus per pietus ir po 17 valandos.
„Šiuo metu sekasi neblogai, kaip matote, darbo stalų, kur priiminėjame rinkėjus, yra nemažai“, – BNS sakė ji.
„Kol kas nėra gausus tas rinkėjų skaičius“, – pridūrė komisijos pirmininkė.
Didžiausiais komisijų laukiančiais iššūkiais ji taip pat įvardija srautų suvaldymą piko metu bei darbą su kaukėmis.
„Komisijos nariams yra sudėtinga dirbti, nes su kaukėmis, bet turime pamainą pakeisti“, – sakė ji.
E. Skirmantienė taip pat pastebėjo, kad nors rinkėjai žino, kad ateiti reikia su kaukėmis ir savo rašikliais, ne visi žino, kad išeiti reikia pro kitur nei įėjo.
„Ateina ir su kaukėmis, ir su tušinukais. Lyg informaciją surašėme aiškią, bet vis vien žmonės kažkaip grįžta pro tą patį įėjimą, nors visur užkabinome raudonas juostas, kur išeiti“, – kalbėjo ji.
Balsuoti Kaune pirmadienio rytą atvykęs 43-ejų finansininkas Martynas Naujokaitis sakė, kad nepaisant kiek kitokios balsavimo tvarkos, susigaudyti nebuvo sudėtinga. Jis teigė iš anksto balsuoti atėjęs, nes savaitgalį to padaryti nepavyks ir viliasi po rinkimų šalies valdyme sulaukti pokyčių.
„Be abejo, tikimės pokyčių. Šitos valdžios jau užtenka. Norisi jaunesnių, veržlesnių ir geresnių sprendimų“, – kalbėjo rinkėjas.