Rinkimai visai ne už kalnų, o partijų vadovai mintis apie galimas koalicijas ir partijų draugystes po rinkimų dėlioja atsargiai.
Kol vieni išsisukinėja, su kuo eitų dirbti valdžioje, o su kuo ne, Ramūnas Karbauskis griebėsi kitos taktikos – skelbia apie jau sudarytą konservatorių, socialdemokratų ir liberalų susitarimą.
„Gaunasi taip, kad realiai žmonės bus apgauti balsuodami už socialdemokratus, išrinks Šimonytę. Ar nori šito socialdemokratų rinkėjai? Nenori. Bet bus apgauti“, – sako valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Socdemai atkerta, kad Karbauskis tik gąsdina jų rinkėjus – bando juos pritraukti sau. Ir niekam dar nepasakyta nei taip, nei ne.
„Prie derybų stalo mes pirmiausia sėstume su tais, su kuriais rastume bendrą kalbą dėl rinkimų nuostatų ir idėjų“, – pasakoja socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas.
„Nė vieno pokalbio iš Palucko pusės tuo klausimus niekada nėra buvę. Su visais kitais, kurie galvoja apie galimą koaliciją su valstiečiais. Su Socialdemokratų darbo partija, su Lenkų rinkimų akcija, netgi su Darbo partijos, su lyderiu mes nešnekėjom, bet su partijos nariais mes pastoviai šnekamės. Netgi su kai kuriais liberalų kandidatais mes apie tai šnekam“, – teigia R. Karbauskis.
„Tai dabar bandoma vis ryškiau piešti koaliciją socialdemokratų, liberalų ir konservatorių, ji nėra tokia savaime suprantama ir ji yra su labai daug kabliukų ir aš tikrai negaliu pasakyti, kad jinai yra visiškai reali ir čia faktiškai viskas yra nuspręsta. Toli gražu ne“, – kalbėjo politologė Rima Urbonaitė.
2 kadencijas iš eilės opozicijoje esantys konservatoriai sako, kad jiems tiktų ir socialdemokratai, ir net valstiečiai.
„Jeigu, sakykim, valstiečių frakcijai vadovautų Rima Baškienė ir ta frakcija būtų iš 7 žmonių, aš įsivaizduoju, kad su tokia frakcija mes taip pat galėtume bendradarbiaut“, – sako konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Bet tam prieštarauja premjeras.
„Tikrai toje partijoje yra daug racionalių, protingų, taktiškų politikų, bet šiandien kas formuoja tą politiką, man nepriimtina kaip žmogui būtų, nes jų elgesys tai yra… ai, patylėsiu nuo komentarų“, – pasakoja premjeras Saulius Skvernelis.
Konservatoriai apskritai raudoną liniją brėžti ketina tik vienai politinei jėgai – Lenkų rinkimų akcijai.
„Jeigu partija savo gretose turi žmones, bendradarbiavusius su užsienio žvalgybomis, akivaizdu, kad jinai nėra partija, kuri būtų už šią valstybę, gal jinai už kitą valstybę, pavyzdžiui, už Rusijos federaciją, arba už Lukašenkos režimą. Tai su tokiomis politinėmis jėgomis mes nieko bendro turėti nenorime“, – teigia G. Landsbergis.
Kitose partijose nepageidaujamų partnerių nėra, arba beveik nėra.
„Tas raudonas linijas nustatys rinkėjai, kurių tikrai nenori matyt, tų Seime ir neatsiras“, – kalbėjo G. Paluckas.
„Na, būtų labai sunku su draudimais, baudimais ir gąsdinimais dirbančiomis partijomis bendradarbiaut“, – sako Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
„Man net nesvarbu ir aš sakau, apie tai nenoriu net kalbėt, man neįdomu, jūs klausiat, jūs netikit, nu neįdomu man“, – pasakoja Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskich.
„Mes raudonų linijų šiai dienai tikrai nebrėžiam ir neįvardijam“, – teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Čia ašarą beveik ir galima nubraukti, tiesa, ji nuo vėjo, bet galbūt ir norėtųsi nubraukti dėl tos vertybinės politikos išlikimo, nes vis dėlto norėtųsi, kad ji būtų, bet panašu, kad kartais geriausias bendras vardiklis, kuris sujungia partijas, yra tiesiog valdžia ir postai“, – teigia R. Urbonaitė.
Paskutinė „Vilmorus“ visuomenės apklausa rodo, kad daugiausia gyventojų simpatijų turėtų sulaukti valstiečiai, konservatoriai, socialdemokratai, darbiečiai ir Liberalų sąjūdis.