Vidaus reikalų viceministras „Žinių radijo“ diskusijoje sakė, kad sprendimas neįsileisti Rusijos piliečių susijęs su grėsmėmis Lietuvai ir Rusijos karu prieš Ukrainą.
Rusijos piliečiai, kurie daugumoje palaiko karą Ukrainoje, gali kelti grėsmę, todėl privalome reaguoti, įsitikinęs viceministras.
„Reikia būti pavyzdžiu, kuriuo būtų galima vadovautis. Reikia, kad kitos valstybės susimastytų, jog laisvas judėjimas kelia rizikas, įvairių asmenų gali atvažiuoti. Turizmas turi būti kontroliuojamas“, – sakė viceministras.
Jis tikino, kad net norintys atvažiuoti pas giminaičius, gyvenančius Lietuvoje, Rusijos piliečiai, turės pagrįsti, kodėl jie to nori.
„Jei reikia pagalbos, tai susiję su sveikata, tada galima bus pakliūti, bet tą reikės įrodyti. Tikrai ne visais atvejais čia bus galima pakliūti. Laidotuvių atveju taip pat įleisime, bet kaskart pasienio pareigūnai turės pagrįstai įvertinti tokius prašymus, pamatyti įrodymus: mirties liudijimą, gydytojo pažymą“, – kalbėjo viceministras.
Prie diskusijos prisijungęs Lietuvoje gyvenantis rusas Viktoras Voroncovas sakė, kad toks sprendimas dabar yra reikalingas, nes visi Rusijos piliečiai turi nešti atsakomybę už karą.
„Rusijos piliečiai turi suprasti, kad tauta atsakinga, kad dėl to nebus taip lengva įvažiuoti į Europos Sąjungą ir Šengeno erdvę. Man labai nepatinka kitų ES šalių pozicija. <...> Mūsų sprendimas neleisti turistų bus žymiai stipresnis piliečiams ir visuomenei, nei kitos sankcijos“, – sakė V. Voroncovas.
Anot jo, po Antrojo pasaulinio karo visa vokiečių tauta „atsakė“ už tai, ką padarė Hitleris, todėl rusai turėtų sulaukti tokio paties likimo.
„Mes turime žiūrėti į grėsmę, kuri ateina iš Rusijos, iš Putino režimo. Turime kovoti su šia grėsme, ES turėtų uždrausti vizas rusams“, – tikino V. Voroncovas.
Vidaus reikalų viceministro nesiėmė prognozuoti, kokia bus situacija, kai karas baigsis, kalbėti apie tai dar anksti, o ir priklauso viskas nuo kiekvienos valstybės teisinio reglamentavimo.
„Mes suradome išeitį per nepaprastosios padėties įstatymą. Šią priemonę pasiūlėme per nepaprastosios padėties įstatymą, nes tokia priemonė yra numatyta. <...> Mes nepaprastąją padėtį susiejome su karu Ukrainoje, ji buvo įvesta vasario 24 dieną ir kaip papildomą dalyką šiame Seimo nutarime numatėme, kad Vyriausybė nustato kriterijus. <...> Svarbu taikyti Šengeno kodeksą, jis numato procedūras, jos Rusijos piliečiams bus griežtesnės ir išsamesnės. Jei mums kyla abejonių dėl asmens atvykimo, pasienietis galės pasikviesti žmogų detalesniam pokalbiui, padiskutuoti. Jei yra būtinybė, ne pagal kriterijus, bet pagal grėsmės vertinimą. Jei asmuo atitinka humanitarinius patekimo į ES kriterijus, pasienietis gali su juo kalbėtis ir nutarti ar jis kelia grėsmę. Žmogus turės įrodyti, kad jis nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai, sveikatai“, – sakė viceministras, patikinęs, kad reikės dokumentų, ne tik žodžių.
Viceministras pripažino, kad Rusijos piliečiai galimai ieškos būdų patekti, bet Lietuva pasitiki kaimynėmis, regioninio sprendimo reikalingumu, kad nepageidaujami asmenys nepatektų, tarkime, į Lietuvą ir Lenkiją.
Lietuvos rusas V. Voroncovas sutinka, kad rusai pasinaudos tuo, kad nėra ES vieningumo, naudosis tuo.
„Aš dabar žiūriu į situaciją, kaip žmonės reaguoja. Visi važiuoja į Suomiją, po to iš Suomijos skrenda į Vilnių arba Rygą, arba su keltu keliasi į Taliną. Dabar taip pat labai populiari kryptis – Maskva-Stambulas, o iš ten į Italiją ar Prancūziją. Mes turime parodyti vienybę, tarkime, Estija neturi įleisti Rusijos piliečių, o mes turime užtikrinti kontrolę prie vidinių sienų.
Jei nutarėme, kad yra tokia tvarka, turime užtikrinti jos kontrolę. Jūs neįsivaizduojate, kas dabar darosi rusiškuose socialiniuose tinkluose, kaip visi reaguoja. Ta pati Ksenija Sobčiak ar kiti. Sako, kad čia nacistai ir fašistai taip elgiasi, kad net Hitleris taip nedarė. Mes surasime, kaip įvažiuoti. Bet pagal reakciją matosi, kad tai – veiksmingiausias sprendimas, kurį mes padarėme nuo karo pradžios“, – sakė Lietuvos rusas.
Anot jo, kalbos, kad daug rusų neturi užsienio pasų ir jiems tokie draudimai nesvarbūs, neteisingos. Nes tie, kas neturi užsienio pasų nedaro ir įtakos valstybėje.
„Tie, kurie turi pasus ir namus Ispanijoje ar kur kitur, tie ir priima sprendimus. Nes tokios ten taisyklės: turi užsienio pasą, pasivagi truputį pinigų, nusiperki namą Ispanijoje, važiuoji ten atostogauti ir būni didžiausiu Rusijos patriotu. Va tokius žmones ir veikia dabartiniai mūsų sprendimai“, – sakė Lietuvoje gyvenantis rusas.