Apie tai daugiau – TV3 žinių reportaže.
„Aš visada buvau moteris, visada buvo tas jausmas, užsimerki ir matai save, atsimerki, žiūri į veidrodį ir matai monstrą, kur nesutampa realybė su tuo kas yra mano smegenyse“, – sakė translytė Katya.
Lietuvoje daugėja lytį pasikeitusių asmenų. Skaičiuojama, kad 2023 metais lyginant su 2021-aisiais, šis skaičius padidėjo dvigubai. Iš viso iki šiol Gyventojų registre registruoti 134 lyties pakeitimai: 57 atvejais – iš vyro į moterį, 77 – iš moters į vyrą.
„Tai čia nuo kultūrinių dalykų priklauso, kiek tų žmonių ryžtasi tam lyties keitimui, nes jei tu keiti lytį, tai ir tu visą savo asmenybę keiti“, – teigė psichiatras Martynas Marcinkevičius.
„Aš džiaugiuosi, kad šitas skaičius didėja, kadangi tai parodo, kad yra galimybė translyčiams asmenims sutvarkyti savo gyvenimą, kuris tikrai nėra lengvas“, – kalbėjo Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.
Pasakė lyties keitimo operacijų kainas
Šiemet – irgi fiksuojamas lyties keitimo atvejų augimas. Vien Vilniuje šie skaičiai kasmet siekia po kelias dešimtis. Nuo metų pradžios visoje Lietuvoje jau registruota 13 lyties keitimo atvejų, kai vyras tampa moterimi, o moteris – vyru.
„Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą, lyties įrašas gali būti pakeistas tik teismo sprendimu ir pernai metais esame įregistravę 28 teismo sprendimus dėl lyties įrašo pakeitimo, o šiais metais – 11“, – sakė Vilniaus m. Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolanta Kuzmienė.
Vilniuje gyventi Katia biologiškai gimė vyru, tačiau visuomet jautėsi moterimi. Translytė tikina, kad ji būdama vyru labai kentėjo, todėl vienintelė išeitis buvo virsmas. Iš vyro į moterį.
„Jeigu kalbėti apie juridinius žingsnius, tai tą man teko padaryti gimtojoje Vokietijoje, tai man kainavo apie 1000 eurų, nes reikia dviejų psichologų ekspertizių. Lietuvoje kainuoja panašiai, Lietuvos piliečiai turi 700, 800 iki 1000 eurų išleisti, kad pakeisti vardą ir lyties požymį“, – prasitarė Katya.
Lyties keitimas – nėra tik elementarus asmens noras. Lietuvoje norint pasikeisti lytį reikia gauti teismo leidimą, o teismas sprendimą priimą tik gavęs psichiatro išvadas, kad lytį norintis pasikeiti asmuo neserga kokia nors psichine liga, o turi mediciniškai pripažintą lyties tapatumo sutrikimą – transseksualumą.
„Būna ir tokių atvejų, kada vis dėl to žmonės pakeitę lytį lieka nepatenkinti ir vėlgi – nori grįžti į savo buvusią lytį, tai be abejo, tai sudėtingi klausimai, tai žmonėms ir kančia ir nemažos problemos“, – akcentavo psichiatras.
Operacija Lietuvoje – sudėtingas procesas
Bet translyčiai asmenys Lietuvoje susiduria su kita problema. Jie čia teisiškai negali gauti chirurginio gydymo. Moterimi norintis būti vyras gydomas moteriškais hormonais – estrogenais, o moteris norinti būti vyru gauna vyrišką hormoną testosteroną.
„Lietuvoje mes turime prieigą tik prie pakaitinių hormonų terapijos, visi kiti dalykai neegzistuoja. Tų dalykų reikia važiuoti į užsienį“, – atviravo Katya.
„Lietuvoje kol kas gydoma tik endokrinologiškai. Hormonais, kol kas Lietuvoje nėra įteisintas chirurginis gydymas“, – kalbėjo psichiatras M. Marcinkevičius.
Norintys išvaizda būti panašūs į moteris ar vyrus, translyčiai traukia į užsienį ir kloja dideles pinigų sumas, kad tik galėtų gauti chirurginį gydymą ir būti panašūs į norimą lytį.
„Jeigu važiuoti į Vokietiją, tai kainuoja nuo 30 iki 40 tūkstančių eurų. Geriau važiuoti į kokį Tailandą, ten yra geri specialistai“, – sakė Katya.
„Transmoterims yra lengviau, užtenka vienos operacijos, o transvyrams reikia keletą etapų praeiti. Tai atitinkamai kainuoja žymiai daugiau“, – teigė translytė.
Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko yra įsitikinęs, kad translyčiai asmenys turėtų galėti Lietuvoje keisti lytį ne tik dokumentiškai, bet ir chirurgiškai. Ir viliasi, kad šios problemos sprendimas – tik laiko klausimas.
„Yra tokių šalių, tą daro be problemų, bet tada mes susiduriam su klausimu: kas mokės už tą operaciją, ji nėra pigi ir taip toliau, bet tokia galimybė turėtų būti suteikta ir Lietuvoje“, – kalbėjo V. Simonko.
Skaičiuojama, kad transseksualumą turinčių asmenų Lietuvoje gali būti skaičiuojama netoli tūkstančio, tačiau daugelis šių asmenų šį lyties tapatumo sutrikimą slepia ir tik nedaugelis ryžtasi oficialiai keisti lytį.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.