Tačiau kai kurie ekspertai ragina skaičiuoti nemokančius ir investicijų neišmanančius lietuvius šia naujove neskubėti naudotis, kad nenusviltų.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Lietuviai šiuo metu bankų sąskaitose laiko per 22 milijardus eurų, tačiau juos įdarbinti bijo. Štai taip pakalbinti panevėžiečiai sako, kaip vertina bankų siūlymus pradėti investuoti kad ir nuo vieno euro:
„Išlaidų per daug yra, viskam neužtenka.“
„Kojinėse pinigai gerai randasi. Ir saugu.“
„Niekur neinvestuoju ir netaupau, nėra iš ko.“
„Investuoti sau, mes tiek neuždirbam.“
„Skeptiškai žiūrim, nes esam nudegę.“
Latvijos ir Estijos bankams jau dešimtmetį siūlant klientams investicines sąskaitas, grupė valdančiųjų ir opozicijos parlamentarų užsimojo jas įteisinti ir Lietuvoje. Banke turimą sąskaitą bet kuris klientas galės paskelbti investicine ir joje apskaityti įvairius finansinius produktus – akcijas, taupymo lakštus, indėlius.
„Neribosim pinigų sumos, kiek galima tam skirti, tai produktas turi būti pakankamai patrauklus tiems, kas jau dabar investuoja ir kurti patrauklumą tiems, kas dar nėra pabandę, bet pamėgintų dėl paprastesnės formos“, – komentuoja Seimo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Naikins pajamų lengvatą
Investicinėje sąskaitoje suregistravus savo turtą, Mokesčių inspekcija galės apmokestinti tik galutinį investavimo rezultatą – iš sąskaitos išsiimtas pelno lėšas.
„Geras sprendimas, leidžiantis lengviau administruoti, apskaityti investavimą. Tai tikėkimės, kad paskatins žmonių investavimą daugiau“, – sako Verslo konfederacijos direktorius Emilis Ruželė.
Tačiau Seimo priimtos pataisos liūdina apie pusę milijono gyventojų, kurie apsidraudę gyvybės draudimu ar kaupia 3 pensijų pakopoje. Įvesdamas investicinę sąskaitą, Seimas nusprendė naikinti pajamų lengvatą, tiesa, dar suteikė 10 metų pereinamąjį laikotarpį sutartims, kurios bus pasirašytos iki naujųjų metų, kuomet pataisos įsigalios.
„Siūlome atsisakant lengvatinių režimų, kurie sukuria preferencijas gyvybės draudimo įmokoms, 3 pensijų pakopai, visgi pereiti prie vieningo nuoseklaus mechanizmo – investicinės sąskaitos. Visos finansinės priemonės galės konkuruoti vienodomis lygiomis sąlygomis“, – kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Nukentės valstybės biudžetas
Tačiau kai kurie finansų ekspertai abejoja, ar daug lietuvių, kurie pinigus laiko kojinėse ar tiesiog bankų sąskaitose, ryšis juos padėti į investicines sąskaitas.
„Reikės skaičiuoti, gal neapsimoka naudotis investicinės sąskaitos statusu. Gal geriau palūkanas gauti į asmeninę sąskaitą“, – sakė Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.
Kai kurie opozicijos atstovai ragina dar palaukti finansų ministerijos išaiškinimų, kokios lėšos ir kaip bus investicinėje sąskaitoje apmokestinamos, kad nemokantys investuoti žmonės nenukentėtų.
„Milijonieriai, šiuo atveju, gali atsidaryti investicinę sąskaitą, investuoti milijoną, šimtą milijonų ir nemokėti mokesčių. Tai bus neteisinga, landa nemokėti mokesčių“, – tikino Seimo narys, „valstietis“ Valius Ąžuolas.
Be to, Ąžuolas prognozuoja, kad panaikinus prievolę kasmet susimokėti mokesčius nuo uždirbtų investuojant pinigų, mažiau pinigų paklius į valstybės biudžetą.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.