„Šiandien buvo sutarta, kad yra remiamos Vyriausybės pastangos, kada bus tos gairės ir kokios jos bus. Buvo vieningai šiandien sutarta dėl pagrindinių principų ir nuostatų, kurių Lietuva turėtų laikytis siekiant pasitikslinti tam tikrus dalykus EK“, – žurnalistams kalbėjo K. Budrys.
„Vieningumas šiandienai yra viena svarbiausių vertybių“, – nurodė prezidento patarėjas.
Anot jo, Lietuva ir toliau nuosekliai sieks naujų sankcijų Rusijai įvedimo.
„Ir konsultuosis su Europos Komisija (EK), jei iškils klausimų dėl įgyvendinimo būdų ir formų. Tai būtent to siekdama Lietuva ir konsultavosi su EK dar balandžio mėnesį, prieš gaudama paaiškinimą, kaip turėtų būti įgyvendinamas taip vadinamas ketvirtasis ES sankcijų paketas.Tokį išaiškinimą, gaires gavo ir jas įgyvendino.
Kaip Lietuva įgyvendino šias gaires ir sankcijas, esame ne kartą buvę patikinti, kad tai darėme teisingai ir skrupulingai, tai tokios nuostatos laikysimės ir ateityje“, – sakė K. Budrys.
Pasak prezidento patarėjo, svarbu akcentuoti, kad Lietuva nei ketino, nei svarsto, nei turi idėjų įvedinėti Kaliningrado blokadą ar imtis kitų su tuo susijusių priemonių: „Imtis izoliavimo ar panašiai, kuo yra visiškai nepagrįstai kaltinama [Lietuva] Rusijos propagandoje, kuri, deja, kartais turi atspindį ir Vakarų žiniasklaidoje. Tai tie dalykai nevyksta ir čia turėtume dėti tašką“.
Šiai dienai tranzitas į Kaliningradą ir iš jo per Lietuvos teritoriją vyksta. K. Budrys priduria, kad Lietuva ir toliau laikosi savo įsipareigojimų, „bet taip pat ir įgyvendina savo suverines teises“ – vykdoma prekių ir keleivių kontrolės.
„Dėl nesankcionuotų prekių šiuo metu jokių priekaištų niekas mums nėra išsakęs. Tranzitas yra organizuojamas“, – pridūrė jis.
Anksčiau šeštadienį prezidentas paskelbė, kad Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui įgyvendinimo.
„Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija, kad įgyvendinamos sankcijos nepažeistų nei Lietuvos interesų, nei tarptautinių susitarimų. Tik veikdami išvien, pasieksime, kad sankcijos būtų skaudžios šaliai agresorei“, – feisbuke šeštadienį parašė G. Nausėda.
Praėjusią savaitę įsigaliojus Europos Sąjungos sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą, ir nurodė tai padariusi remdamasi EK išaiškinimu.
Maskva pirmadienį pareiškė, kad tranzito ribojimais pažeidžiami tarptautiniai susitarimai ir pagrasino atsaku. Lietuvos pareigūnai teigia, jog Rusija šalį dėl tranzito ribojimų kaltina nepagrįstai, nes ji tiesiog įgyvendina ES sankcijas.