Jų teigimu, darbą kai kuriose savivaldybėse pradės tik po vieną vicemerą. Be to, esą už nedidelį atlygį, siekiantį apie 1800 eurų į rankas, į šią poziciją profesionalai nesiveržia.
Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) savo ruožtu teigia, kad savivaldai siekiant savarankiškumo su vicemero funkcijomis jis duodamas, nes būtent meras gali nuspręsti, kokias sritis bei funkcijas jiems deleguoti. Vicemerai gali būti skatinami priedais, kurie gali siekti iki 40 proc. jų atlyginimo.
Funkcijos „apie nieką“
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas BNS teigė, kad kol kas žada skirti vieną vicemerą – praėjusią kadenciją jo patarėju dirbusį Justiną Švėgždą, nes pagal naują įstatymą ši pareigybė susilpninta, tad vicemerai turės itin mažai galių ir veiklos. A. Viscokas vicemero funkcijas pavadino „tarsi apie nieką“.
Panašios nuomonės laikosi ir Neringos meras Darius Jasaitis.
„Kol kas visiškai nesuprantu, norėčiau būti vicemeru“, – BNS sakė jis.
„Politinio pasitikėjimo, kaip ir patarėjas, kažką nežymiai galės merui nesant nedideles funkcijas atlikti, o merui esant nedidelės funkcijos – patarėjas mero dar vienas, vadinamas vicemeru. Konkretumo pasigendu“, – teigė D. Jasaitis.
Šioje savivaldybėje darbą turėtų tęsti praėjusioje kadencijoje vicemeru dirbęs Narūnas Lendraitis.
Antro vicemero, D. Jasaičio teigimu, kol kas nebus, tačiau radus profesionalą, kuris išmanytų ir galėtų spręsti Kuršių nerijos problemas, esą tokia pozicija galėtų atsirasti, tačiau tokio kandidato teigia neturintis.
Klaipėdos miesto meru išrinktas Arvydas Vaitkus sakė visoje valstybės tarnyboje įžvelgiantis atlygio problematiką.
„Čia turbūt valstybės problema, mes dažnai bijome patys savęs, pradėčiau nuo pačio prezidento institucijos, valstybės vadovų aukščiausio lygmens. Pažiūrėjus į kaimynines valstybes, ten visai kitas atlygis, žmonės puikiai supranta, kad jei patikiu valdyti valstybę arba patikiu valdyti didelius tos valstybės miestus, reikia puikiai suprasti, kad gausime kokybiškiausius asmenis tik tada, kai žmonės gaus ir atitinkamą atlygį“, – tvirtino A. Vaitkus.
Anot jo, yra žmonių, kurie klausia, ar eidamas siūlomas pareigas pajėgs išlaikyt šeimą.
Kretingos rajono meras Antanas Kalnius BNS sakė, kad užimti šią poziciją motyvuoja ne tik atlyginimas, bet ir džiaugsmas, jog „gali prisidėti prie miesto ir rajono kūrybos, savo sprendimais pakeisti miestą ir įsisenėjusias problemas“.
„Nesakau, kad vicemero darbas betikslis, diskutuojame, lyg į tas pozicijas ir atradome tinkamus žmones“, – teigė jis, bet kol kas nenorėjo atskleisti pavardžių, tik patikino, kad komanda keičiasi.
Funkcijas deleguos merai
Anot LSA direktorės Romos Žakaitienės, pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui numatyta, kad vicemeras yra ne išrinktas asmuo, o mero asmeninio politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojas. Pagal šiuo metu baigiantį galioti įstatymą jais buvo skiriami politikai – tarybos nariai, posėdžių metu galėję balsuoti ir dalyvauti tarybos veikloje.
„Pats meras pasirenka, koks žmogus geriausiai galės atlikti jo pavedimus, tas funkcijas, kurias nustatys meras. Įstatymas visiškai nenustato konkrečiai, kaip ir už ką vicemeras atsakingas, – teigė R. Žakaitienė. – Bet yra vienas didžiulis skirtumas, kad kokių nors sprendimų vicemeras negali priimti, nes jis nėra rinktas žmonių.“
Anot R. Žakaitienės, įstatymas nustato, kad meras yra savivaldybės vadovas, jis priima konkrečius potvarkius, bet paruošiamąjį darbą ir tos srities priežiūrą atliks vicemeras.
„Tai jis ir darys, tačiau parašą dės meras“, – teigė asociacijos direktorė.
Meras, pateikęs tarybai vicemerų kandidatūras, neprivalės gauti jų palaikymo. Pagal naująjį Vietos savivaldos įstatymą, meras turės teisę priimti tuos asmenis, kurie jam į šią poziciją atrodys tinkamesni.
Anot R. Žakaitienės, savivaldybės turi daugybę funkcijų – savarankiškų 46, deleguotų – 36. Jos apima rinkliavos, švietimo, kultūros, kelių, komunalines, investicijų ir kitas sritis.
„Ne veltui numatytas didesnis vicemerų skaičius, kad meras galėtų laisvai nusistatyti, galbūt bus vicemeras, kuris už investicijas, už ekonominę plėtrą, europinių projektų įgyvendinimą bus atsakingas“, – teigė direktorė.
Pasak jos, savivaldai siekiant savarankiškumo, „su vicemero darbu ir funkcijomis jis duodamas“.
Pakito reikalavimai
R. Žakaitienė taip pat atkreipė dėmesį į esminį pokytį skiriant vicemerus – išsilavinimo reikalavimai.
„Prieš tai vicemerams nebuvo keliami kokie nors ypatingi reikalavimai, o dabar kadangi Valstybės tarnybos įstatymu reglamentuojama, jam yra labai konkretūs reikalavimai – aukštojo išsilavinimo, kur, jei pažiūrėtume per rajonus nemažai turime vicemerų, kurie neturi aukštojo, jie rinkti, politikai, nebuvo to reikalavimo“, – pabrėžė asociacijos direktorė.
Pasak jos, vicemerai galės būti ir vyresni nei 65 metų, nors valstybės tarnyboje tokį amžių perkopę asmenys nedirba, politinio pasitikėjimo pozicijoje asmenys gali būti vyresni.
Vicemerams galios Valstybės tarnybos įstatymas, numatantis už darbą gauti priedus esant papildomam krūviui, pavaduoti merą ligos, komandiruotės ir atostogų metu, tačiau pirmininkauti tarybos posėdžiui jis negalės. Nesant mero šią poziciją turės užimti tarybos narys.
Anot R. Žakaitienės, numatyta, kad vicemerų atlyginimai savivaldybėse, kur gyventojų skaičius viršija 100 tūkst. sudarys 3013 eurų neatskaičius mokesčių, o atskaičius alga sieks 1823 eurus.
Daugumoje savivaldybių gyventojų skaičius yra mažesnis, jose vicemerų atlygis sieks 2900 eurų su mokesčiais arba 1755 eurus į rankas, neskaitant priedų, kurie gali sudaryti iki 40 procentų.
„Daugumos savivaldybių, turinčių nuo 15 iki 50 tūkst. gyventojų, merai į rankas gauna 2057 eurus. Ar tai neapsakomai mažai, jeigu vicemero ir mero atlyginimų skirtumas yra 300 eurų?“ – klausė asociacijos vadovė.
Jos teigimu, pagrindinė problema – kad naujuoju įstatymu „neapsakomai stipriai keičiasi mero funkcijos“, o atlyginimas kol kas lieka nepakitęs.
Merų darbo užmokesčio didinimas numatytas su valstybės tarnybos reforma, bet ji dar nepatvirtinta.
„Merai palikti kažkaip apgaulėje. Atsakomybės labai išaugo, tačiau atlyginimai neaišku, ar bus kada pakeisti“, – sakė R. Žakaitienė.
Dėl merų atlygio LSA raštu kreipėsi į Vyriausybę, juo taip pat prašoma suderinti įvairius teisės aktus, kurie nebeatitinka pakeisto Vietos savivaldos įstatymo normų.
Tikrins tarnybos
Savivaldybėse formuojant komandas, mero ar tarybos į tam tikras pozicijas deleguotus asmenis tikrins specialiosios tarnybos.
Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis sako, kad dėl procedūrų mėnesį ar du bus priverstas dirbti be vicemerų, nes tarnybos juos tikrins tik po mero priesaikos, o kandidatų anksčiau pateikti patikrai negalima.
Specialiųjų tyrimų tarnyba tvirtino čia grėsmių neįžvelgianti.
„Pagal Vietos savivaldos įstatymą, mero pavaduotojas(-ai), savivaldybių administracijos direktorius, administracijos direktoriaus pavaduotojas(-ai) turi būti paskirti į pareigas, o komitetai ir komisijos turi būti sudaryti ne savivaldybių tarybų ar merų įgaliojimų pradžios momentui, o per du ar tris mėnesius nuo šio momento. Mūsų vertinimu, šis laikotarpis yra tinkamas ir pakankamas procedūroms atlikti“, – BNS informavo STT.
Anot tarnybos, prašymą pateikti informaciją apie asmenį, siekiantį eiti mero pavaduotojo(-ų), administracijos direktoriaus ar jo pavaduotojo(-ų) pareigas, gali ir išrinktas, bet dar pareigų nepradėjęs eiti, meras. Informacija apie asmenį bus pateikiama tik po to, kai jis pradės eiti pareigas – prisieks.
„Atkreipiame dėmesį, kad STT informacijos nevertina, jokių rekomendacijų̨ ar nuomonės neteikia. Gavęs ir įvertinęs informaciją, sprendimą̨ skirti ar neskirti asmenį į pareigas galės priimti tik pats meras. Informacija apie asmenį, siekiantį eiti pareigas, surenkama ir pateikiama ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų nuo rašytinio prašymą pateikti informaciją apie asmenį gavimo STT dienos“, – informavo tarnyba.
LSA direktorės R. Žakaitienės teigimu, vicemero pareigybei tarnybų tikrinimas nėra būtinas. Jis aktualus tiems asmenims, kurie dirbs su įslaptinta informacija.
„Administracijos direktoriui reikia būtinai dirbti su slapta arba riboto slaptumo informacija, vicemerams nenumato įstatymas, nebent meras galvodamas apie funkcijas ir pavedimus, kuruojamas sritis, kurias paves vicemerui, mano, kad turi turėti tokį leidimą“, – teigė R. Žakaitienė.
Į pirmus posėdžius naujai išrinktos savivaldybių tarybos rinksis balandžio 11–28 dienomis.