Pareiškėjas Politinė partija Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai kreipėsi į teismą prašydamas panaikinti VRK 2023 m. kovo 14 d. sprendimą ,,Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos 2023 m. kovo 10 d. sprendimo pakeitimo“ (toliau – Sprendimas) kaip neteisėtą.
Šiuo Sprendimu VRK, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos rinkimų kodeksu bei Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimu administracinėje byloje Nr. eR-20-602/2023, nusprendė: pakeisti VRK 2023 m. kovo 10 d. sprendimą ir jame nurodyti, kad pakartotiniame balsavime dalyvauja Kęstutis Tubis ir Dainius Žiogelis; laikyti rinkėjus, 2023 m. kovo 14 d. balsavusius už Dainių Žiogelį ir Sigutį Obelevičių, nebalsavusiais ir sudaryti jiems galimybę balsuoti 2023 m. kovo 15-16 d. ir pakartotinio balsavimo dieną – 2023 m. kovo 19 d. už šio sprendimo 1 punkte nurodytus kandidatus.
Pareiškėjas nurodo, kad su šiuo VRK Sprendimu nesutinka, nes juo iš rinkimų antrojo turo buvo pašalintas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas Sigutis Obelevičius.
LVAT teisėjų kolegija šioje byloje priėjo prie išvados, kad VRK sprendimas, kuriuo buvo atkurtos pasyviąją rinkimų teisę įgyvendinančio kandidato K. Tubio ir už jį balsavusių rinkėjų teisės, yra teisėtas. Sprendimas dėl balsavusių asmenų pripažinimo nebalsavusiais, šioje byloje susiklosčiusioje teisinėje padėtyje, kai pakartotiniai rinkimai jau buvo prasidėję, o į kandidatų sąrašą sugrąžintas balsuojant pirmą kartą balsų daugumą surinkęs ir neteisėtai pašalintas kandidatas, įvertintas kaip pagrįstas bandymas ištaisyti rinkimų organizavimo trūkumus ir tokiu būdu apsaugoti aktyviąją rinkimų teisę įgyvendinančių asmenų teises.
Todėl, remdamasis išdėstytomis aplinkybėmis, LVAT pareiškėjo politinės partijos Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai skundą dėl kandidato K. Tubio sugrąžinimo į kandidatų sąrašą pakartotinio balsavimo metu ir rinkėjų, balsavusių pirmąją pakartotinių rinkimų dieną, balsavimo perkėlimo atmetė.
LVAT nutartyje, be kita ko, pažymėjo, kad tai, ar pakartotinio balsavimo metu kilusios kvestionuotinos rinkimų proceso aplinkybės, taip pat ir akivaizdaus teisinio neapibrėžtumo pirmojo ir pakartotinio balsavimo metu faktas, patvirtina ar paneigia rinkimų sąžiningumą, pasyviąją rinkimų teisę įgyvendinančių subjektų sąžiningą konkurenciją, visavertį aktyviosios rinkimų teisės įgyvendinimo užtikrinimą, įvykusių rinkimų skaidrumą ir jų teisėtumą, pagal nustatytą Rinkimų kodekse įtvirtintą teisinį reguliavimą turi būti atliktas VRK sprendžiant jau dėl galutinių rinkimų rezultatų rinkimų apygardoje tvirtinimo.