Artėjant karo su Rusija antrosioms metinėms, ukrainiečiai viliasi išplėsti tokius dronų surinkimo cechus visoje Europoje.
Veiduose susikaupimas, o rankose lituokliai ir atsuktuvai. Taip 10 vienos Kauno įmonės darbuotojų pradeda konstruoti dronus, kurie keliaus į mūšio lauką Ukrainoje. Tai bus dronai kamikadzės.
„Gal kažkam asocijuojasi dronai su gražių vaizdų filmavimu, bet karinėse situacijose jie atlieka visai kitą vaidmenį“, – sako darbuotojas Tautvydas.
Kauniečiai atvirauja, nieko panašaus anksčiau nėra darę – atsakomybė didelė.
„Teko labiau iš IT pusės, programiškai, bet norėjosi prisidėt, norisi išmokti. Ypač dėl to litavimo, reikia nesuklysti, nes klaidas sunkiau ištaisyti“, – pasakoja Tautvydas.
„Sunkiausia prilituoti laidus, nes jie turi eiti ant tos vietos, kur jungtis yra. Nuo mažens mėgau konstruot ir „Lego“ dėliot. Tai šiek tiek panašu, yra daug detalių, yra tvarka, kuria jas reikia sudėti, seki instrukciją ir viskas gaunasi“, – sako darbuotoja Milena.
Įmonė nupirko reikalingas detales pirmiesiems 30 dronų ir apimtis žada didinti. O surinkti įrenginį išmokę darbuotojai patirtį perduos kolegoms
„Pirma ir svarbiausia palaikymo žinutė, kad mes toliau stebim, sekam ir esam neabejingi tam, kas vyksta Ukrainoje. Antras dalykas – supratimas, kokio kaimyno pašonėje gyvenam, ir tai naudingi įgūdžiai, kurie nežinai, kada pravers“, – teigia „Hostinger“ komunikacijos vadovas Eiviltas Paraščiakas.
Lietuvius ir apmoko specialiai iš Ukrainos atvykusi instruktorė, ji stebi, kad visas procesas vyktų sklandžiai.
Sukonstruoti pirmąjį droną užtrunka iki 8 valandų, o įgudus procesas spartėja – 2–3 valandos ir skraidyklė paruošta.
„Kantrybė. Tu turi tai atlikti tik teisingai ir jeigu kažkur padarai klaidą, turi sustoti, įkvėpti ir daryti tai iš naujo. Po kelių bandymų tai bus atlikta taip, kaip reikia“, – sako instruktorė Magdalena.
Tikisi surinkti šimtus dronų
Tačiau prieš paleidžiant į mūšį atlikti svarbios užduoties, kiekvienas dronas bus atidžiai patikrintas.
„Jie gali padaryti klaidų, bet gal ne tokių, kurios bus pavojingos. Todėl aš esu čia, kad parodyčiau, kokios klaidos yra dažniausiai daromos. Taip pat dronai bus papildomai testuojami prieš juos siunčiant kariuomenei. Bus atliekami testiniai skrydžiai ir tikrinama, ar nėra kažkokių defektų“, – teigia Magdalena.
Sulaukę ukrainiečių prašymo – lietuviai pirmieji imasi tokio dronų konstravimo. Patys perka detales ir surenka prietaisus. Ukrainiečiai viliasi per metus tokių savanoriškų gamybos cechų tinklą išplėsti iki 100 visoje Europoje.
„Mes turime tikslą apmokyti 100 mažų gamintojų šiais metais ir jeigu kiekvienas jų pagamins po 100 vienetų dronų, kas yra nesunkiai pasiekiama, tai suteiks galimybę nusiųsti į frontą dešimtis tūkstančių šių dronų“, – teigia projekto vadovas Yuriy'us Mukhinas.
Dronai kare yra itin plačiai naudojami – juos įvairioms užduotims atlikti naudoja ir Ukraina, ir ją užpuolusi Rusija.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.