„Kad taip gali atsitikti mes iš principo žinojome. Pirmiausia dėl to, kad buvo iš mūsų paprašyta kažkokių garantijų. Saulius Skvernelis prašė garantijų, tik nelabai supratau kokių. Matyt, jas gaus iš kažko tai kito arba pats jas kursis.
Mes garantijų kažkokių tai duoti negalime. Mes esame vertybinė organizacija, partija. Jeigu mūsų vertybių pakeitimas, kad mes tampame liberalais yra tos garantijos, tai mes tokių garantijų duoti negalime.
Jeigu Sauliaus tapimas LVŽS pirmininku būtų garantija, mes taip pat tokių garantijų duoti negalime, nes tai nusprendžia partijos nariai. Tai nėra mano ar frakcijos sprendimas, tai sprendžia partijos nariai“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo R. Karbauskis.
LVŽS pirmininkas teigė, kad S. Skverneliui ne kartą anksčiau buvo siūlyta stoti į valstiečių partiją, tačiau jis, anot R. Karbauskio, dėl įvairių motyvų to atsisakydavo.
Karbauskis: mes į Skvernelį investavome daugiau nei pusę milijono
„Man labai liūdna, nes mes labai daug investavime į Saulių Skvernelį kaip politiką. LVŽS investavo virš pusės milijono eurų prezidento rinkimų metu. Į tos kampanijos vykdymą LVŽS nebuvo įleista niekaip. Mes nieko nežinojome, kas ten vyksta. Mes tik sąskaitas mokėjome“, – pasakojo R. Karbauskis.
Pašnekovo teigimu, jam susidaro įspūdis, kad S. Skvernelis ir kiti buvę valstiečių frakcijos nariai, nusprendę burtis į naują frakciją, pasinaudojo LVŽS, kol ši buvo valdžioje.
„Buvo bandymai tam tikri perimti partiją. Jeigu mūsų partijoje būtų žmonės, kuriems valdžia yra tikslas, tai būtų labai lengva padaryti. Tačiau mūsų partijoje yra vertybiniai žmonės, valdžia nėra tikslas mums. Dalis žmonių taip ir nesuprato, kad mes nesame kaip visi kiti. Mes neatsisakysime savo vertybių vardan kažkokių balsų ar dar kažko.
<...> Mums nereikia valdžios vardan valdžios. O Saulius Skvernelis, jeigu jo paklaustumėte, jis pasakytų, kad valdžia yra tikslas. O mums tai yra priemonė. Tai yra vienas iš esminių nesutarimų, kurie būdavo tarp mūsų. <...> Vien tai, kad mes į valdžią žiūrime ne kaip į tikslą, o kaip į priemonę, mus skiria iš esmės“, – sakė R. Karbauskis.
„Yra liūdna konstatuoti partijos nariams, kad mes iš partijos sąskaitos mokėjome žmogui už reklamą pusę milijono eurų, o dabar jis mus pasiuntė šitokiu būdu kaip organizaciją. Tai yra liūdna, bet gyvenimas yra toks, politika yra tokia“, – pridūrė valstiečių lyderis.
Baškienė išėjo dėl ambicijų
Kalbėdamas apie valstiečius palikusią ilgametę narę Rimą Baškienę ir jos pareiškimus, kad R. Karbauskis jai neskambino, valstiečių lyderis atsakė, kad R. Baškienę jis kvietė susitikti.
„Kviečiau į susitikimą, kad suprasčiau kodėl. O kad Rima Baškienė tai planavo labai seniai, tai yra faktas“, – tikino R. Karbauskis.
Pasak jo, R. Baškienė prieš mėnesį kreipėsi į Šiaulių rajono merą ir vicemerą klausdama, kiek valstiečių narių išeitų iš partijos, jei būtų kuriamas naujas politinis darinys kartu su S. Skverneliu.
„Visa tai, kas šnekama viešojoje erdvėje, švelniai tariant, truputėlį neatitinka tikrovės. <...> Kodėl taip yra? Aš galiu atsakyti. Tai yra ambicijų klausimas“, – teigė valstiečių lyderis.
R. Karbauskio tvirtinimu, R. Baškienę pasitraukti iš partijos pastūmėjo tai, kad ji netapo nei Seimo vicepirmininke, nei Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininke.
„Tada buvo jos pykčiai ir konfliktas su frakcijos nariais. Yra kaip yra, frakcija sprendė taip, kaip ji manė“, – sakė LVŽS pirmininkas.
Seimo vicepirmininku tapo Jonas Jarutis, o Etikos ir procedūrų komisijos pirmininke – valstiečių frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.
Tikina, kad LVŽS demokratijos yra net per daug
R. Karbauskis atmetė kritiką, kad valstiečių gretose jaučiama vienvaldystė, negalėjimas turėti kitokios nuomonės ar demokratijos trūkumas.
„Paklauskite mūsų partijos ar frakcijos narių, kurie neišeina. Jie jums pasakys, kad pas mus demokratijos partijoje yra per daug. Tai kartoja visi mūsiškiai. Mes dėl visko tariamės, dėl visko diskutuojame“, – tikino LVŽS lyderis.
„Kas vienija šiandien liberalą Tomą Tomiliną su Sauliumi Skverneliu, labai sunku suvokti, nes vertybių prasme jie turėtų būti skirtingi. Bet kai klausaisi Raskevičiaus komentarų, kad atsiras nauja frakcija ir atsiranda viltis naujai frakcijai, toks nerimas ima, kad yra kažkokie susitarimai, nebe vertybės kažkokios tai lemia, o pragmatiniai išskaičiavimai.
Mes šioje situacijoje kompromisų dėl vertybinių klausimų nedarytume. Dėl to ir Lukas Savickas pasitraukė, Tomas [Tomilinas] buvo pašalintas. Nes čia nėra diskusijų, čia nėra derybų kažkokiems tai kompromisams“, – sakė R. Karbauskis.
Valstiečių lyderis teigė, kad jei naujos frakcijos nariai turi garbės, tai turėtų atsisakyti Seimo nario mandatų, kuriuos laimėjo kartu su LVŽS sąrašu.
Valstiečių padėtis nepablogės, nes jie paskutinė nuo liberalų ginanti siena
R. Karbauskis tikino, kad net ir pasitraukus S. Skverneliui, R. Baškienei ir kitiems žinomiems valstiečių frakcijos nariams, jo vadovaujamos politinės jėgos padėtis tikrai nesuprastėjo.
„Keista, kad politologai svarsto, kad tai pablogins situaciją. Noriu pasakyti viena, kad tradicines vertybes atstovaujančių partijų ir politikų Seime nepadaugėjo. Jų su šitais pasikeitimais gali tik sumažėti.
Mes esame paskutinė atrama, paskutinė siena, kuri gina nuo liberalų tradicines vertybes. Ar jie įteisins narkotikus, ar įteisins lyties keitimą, ar partnerystę, ar dar kažką tai padarys, dabar negaliu atsakyti. Jie viliasi, kad bus lengviau, bet aš labai viliuosi, kad tie žmonės dar kažkokią moralę turi ir jie nepakeis savo pažiūrų, kalbu apie Saulių Skvernelį“, – samprotavo R. Karbauskis.
Neįsivaizduoja darbo su nauja frakcija
Praėjusioje sesijoje tarp valstiečių ir Darbo frakcijos Seime buvo pasirašytas opozicinių frakcijų susitarimas, kuris leido Sauliui Skverneliui tapti opozicijos lyderiu. Visgi R. Karbauskis teigė, kad naujoji frakcija nebus įtraukta į opozicinių frakcijų susitarimą.
„Mes su šita nauja frakcija tikrai nesišnekėsime. Manau, kad bus toks sprendimas, nes jaučiu, kokia bus reakcija mūsų frakcijos narių į šį sprendimą, nes tai aiškiai nukreipta prieš mūsų partiją. Kiek žinau, Darbo partijos pirmininko nuomonė yra lygiai tokia pati ir aš nelabai įsivaizduočiau tokio dalyko“, – kalbėjo R. Karbauskis.
Anot jo, valstiečiai ir darbiečiai žiūrės, kaip jiems sekasi dirbti toliau, neatmeta galimybės į opozicinį susitarimą įtraukti ne taip seniai susibūrusios Jono Pinskaus vadovaujamos Regionų frakcijos.
„Mes turėjome pusę metų opozicijos lyderį, kuris labiau kritikavo mus, nei valdžią. Kam mums šito reikia? Geriau neturėsime jokio opozicijos lyderio, negu juo liktų žmogus, kurie veikia prieš mus, o ne prieš valdžią, kuri baigia šitą valstybę įvaryti į bankrotą ir katastrofišką situaciją“, – dėstė R. Karbauskis.
Skvernelio rėmėjai susibūrė į naują frakciją
Naujosios frakcijos nariais tapo buvęs premjeras Saulius Skvernelis, taip pat Algirdas Stončaitis, Lukas Savickas, Linas Kukuraitis, Tomas Tomilinas, Rima Baškienė, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Zenonas Streikus, Vytautas Bakas, Domas Griškevičius ir Algirdas Butkevičius.
Visi šie politikai kažkuriuo etapu buvo valstiečių žaliųjų komandos nariai, išskyrus D. Griškevičių ir A. Butkevičių, kurie praeityje abu buvo socialdemokratai.
Naujoji frakcija bus trečia didžiausia Lietuvos parlamente, kaip ir socialdemokratai. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje lieka 22 nariai.
Frakcija ketina dirbti opozicijoje, bet seniūno dar neišsirinko. Tiesa, seniūno pareigos bus rotuojamos, todėl šias pareigas iki kadencijos pabaigos eis ne vienas asmuo. S. Skvernelis teigė, kad į naują grupę susibūrusiems politikams nesinori skaldymo ir konflikto politikos, tačiau norima dirbti konstruktyviai.
Naujoji frakcija pasirinko taktiką nekritikuoti buvusių kolegų, nuo kurių atsiskyrė. Tačiau kalbėdami apie naujos politinės partijos kūrimą politikai buvo atsargūs. S. Skvernelis teigia, jog reikia, kad tai būtų ne dirbtinis, o natūralus sprendimas. Politikai sako, kad šiuo metu neketina šlietis nė prie vienos politinės jėgos.