Trečiadienis yra 105-oji karo Ukrainoje diena. Svarbiausios šios dienos naujienos:
21:57 | „Begalinis mirties karavanas“: Mariupolyje iš griuvėsių traukiami šimtai žuvusiųjų
Rusijos kariuomenės pajėgų sunaikintame Mariupolyje žuvo dešimtys tūkstančių civilių. Tikslus mirusiųjų skaičius nėra žinomas, nes okupacinės pajėgos slepia tikrąjį skerdynių mastą, o lavonai slapta vežami sudeginti arba laidoti.
Miesto valdžios (Ukrainos) vadovai skelbia, kad „kas antrame iš penkių daugiaaukščių aptinkama po 50-100 žuvusiųjų, daugiausiai – po „churščiovkių“ griuvėsiais“.
„Mariupolis. Griuvėsių valymas tęsiasi. Remiantis turima informacija, po kas antru iš penkių daugiaaukščių yra nuo 50 iki 100 žuvusiųjų kūnų. Daugiausiai – taip vadinamųjų „chruščiovkių“ rūsiuose ir laiptinėse. Lavonai yra vežami sunkvežimiais į morgą prie „Metro“ ar į buvusią „Ščirogo kuma“ bazę Levoberežyje. Jeigu kūnai nėra mumifikavęsi – juos veža tiesiai į vieną iš dviejų šiukšlių poligonų. Begalinis mirties karavanas“, – pažymėjo Mariupolio mero patarėjas Piotras Andriuščenka.
UNIAN skelbiama, kad rusų okupantai, kartu su separatistų pajėgomis Mariupolyje visiškai sunaikino beveik 1,3 tūkst. daugiabučių, todėl tikslus žuvusiųjų miesto gyventojų skaičius gali būti daug kartų didesnis už anksčiau valdžios įvardintus 22 tūkst.
Birželio 4-ąją Mariupolio meras Vadymas Bojčenka pranešė, kad okupacinės pajėgos mieste pradėjo tiesiog griauti apšaudytus namus, nesirūpinant ten galinčiais būti žmonių kūnais, o tuomet griuvėsius sunkvežimiais veža į sąvartynus.
20:42 | Sjevjerodoneckas dabar „didžiąja dalimi“ kontroliuojamas Rusijos – S. Haidajus
Rytų Ukrainoje esantis Sjevjerodonecko miestas po įnirtingų kovų dabar „didžiąja dalimi“ kontroliuojamas Rusijos, o jo miestas dvynys Lysyčanskas yra smarkiai apgriautas, trečiadienį pareiškė Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus.
Maskvos pajėgos „kontroliuoja didelę dalį Sjevjerodonecko. Pramonės zona vis dar yra mūsų, ten nėra rusų. Mūšiai vyksta tik miesto viduje esančiose gatvėse“, platformoje „Telegram“ pranešė S. Haidajus.
20:36 | JT vadovas: karo Ukrainoje poveikis pasauliui stiprėja
Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas trečiadienį pareiškė, kad Rusijos invazijos į Ukrainą pasekmės pasauliui stiprėja ir veikia jau 1,6 mlrd. žmonių.
„Karo poveikis aprūpinimui maistu, energetikai ir finansams yra sisteminis, rimtas ir vis spartėjantis“, – sakė generalinis sekretorius, pristatydamas antrąją JT ataskaitą apie karo padarinius.
Jis pridūrė, kad „žmonėms visame pasaulyje karas grasina sukelti precedento neturinčią bado ir nepritekliaus bangą, po savęs paliksiančią socialinį ir ekonominį chaosą“.
A. Guterresas teigė, kad nors šių metų maisto krizė „susijusi su prieigos trūkumu“, kitų metų krizė „gali būti susijusi su maisto trūkumu“.
„Yra tik vienas būdas sustabdyti šią besikaupiančią audrą: Rusijos invazija į Ukrainą turi baigtis“, – pabrėžė jis savo kalboje.
JT vadovas sakė paprašęs kolegų padėti parengti „paketą, kuris leistų saugiai ir patikimai eksportuoti Ukrainoje pagamintus maisto produktus per Juodąją jūrą, o Rusijos maisto produktams ir trąšoms netrukdomai patekti į pasaulines rinkas“.
„Šis susitarimas labai svarbus šimtams milijonų žmonių besivystančiose šalyse, įskaitant Užsachario Afriką“, – sakė A. Guterresas.
JT ataskaitoje, kuriai vadovavo diplomatė Rebeca Grynspan, teigiama, kad maždaug 94 šalys, kuriose gyvena apie 1,6 mlrd. žmonių, yra „smarkiai paveiktos bent vieno krizės aspekto ir nepajėgios su ja susidoroti“.
„Iš 1,6 mlrd. žmonių 1,2 mlrd., t. y. trys ketvirtadaliai, gyvena... šalyse, kurios yra labai pažeidžiamos ir nesaugios dėl visų trijų aspektų – finansų, maisto ir energijos – vienu metu“, – priduriama dokumente.
Ataskaitoje teigiama, kad dėl karo žmonių, kuriems trūksta maisto, skaičius 2022 metais gali padidėti 47 mln. ir iki metų pabaigos pasiekti 323 milijonus.
Apskaičiuota, kad šiais metais skurde gali atsidurti iki 58 mln. afrikiečių, priduriama dokumente.
Ataskaitoje teigiama, kad Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje kraštutiniame skurde šiemet gali atsidurti 2,8 mln. žmonių, o Pietų Azijoje – 500 mln. žmonių.
„Turėtų būti imtasi konkrečių priemonių, kad svarbiausi maisto ir energijos ištekliai pasiektų pažeidžiamiausius asmenis“, – rašoma ataskaitoje.
19:47 | Rusija tylomis kaupia pajėgas dar dviem kryptimis
Ukrainos kariuomenė perspėjo, kad Rusijos kariuomenė telkia pajėgas iškart dviem kryptimis: Zaporižės ir Charkivo.
Zaporižės kryptimi buvo sutelkta daugiau artilerijos pabūklų, o Charkivo – sutelkta daugiau kariuomenės dalinių.
„Zaporižės kryptimi priešas augina ugnies sistemų pajėgumus. Pavyzdžiui, Vasiljevkos rajone, nutolusiame 35 kilometrus į pietus nuo Zaporižės, dislokuota iki 30 prieš tankų T-62, kurie naudojami kaip ilgalaikiai ugnies taškai“, – pažymėjo Ukrainos gynybos ministerijos atstovas Oleksandras Motuzjanikas. .
Maža to, Charkivo kryptimi Rusijos kariuomenė bando išsilaikyti užimtose teritorijose ir neleisti Ukrainos pajėgoms prieiti link sienos su Rusija. Šiuo tikslu prie Veseloje gyvenvietės buvo dislokuota viena bataliono taktinė grupė.
19:03 | Iš Rusijos tylomis traukiasi ir „Huawei“
Kinijos telekomunikacijų bendrovė „Huawei“ pradėjo savo oficialių parduotuvių Rusijoje uždarymą. Šiuo metu iš 19 parduotuvių nutraukė veiklą jau keturios. Likusios užsidarys artimiausiais mėnesiais, skelbiama „RIA Novosti“.
Rusijos naujienų agentūros šaltinių duomenimis, pagrindinė priežastis yra ištuštėję sandėliai, o taip pat ir kritęs susidomėjimas išmaniaisiais telefonais. „Tikėtina, kad jau artimiausiais mėnesiais „Huawei“ ir toliau uždarinės savo parduotuves“, – cituojamas jis.
17:32 | Medinskis: Šiuolaikinė Rusija „ne visam laikui“ neteko imperijos žemių
Šiuo metu užimantis Rusijos prezidento patarėjo pareigas politikas įsitikinęs, kad Rusijos teritorija „tik laikinai“ neteko imperijos žemių.
„Šiuolaikinės Rusijos teritorija „ne visam laikui“ sumažėjo lyginant su Rusijos imperija“, – TASS cituojamas buvęs Rusijos kultūros ministras Vladimiras Medinskis.
17:07 | „Po trijų ar šešių mėnesių“ Putinas jau gali būti neveiksnus – buvęs britų žvalgas
Buvęs britų žvalgybos (MI6) pareigūnas sako „nematantis“, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas galėtų likti valdžioje „po trijų ar šešių mėnesių“, skelbia BBC.
Kalbėdamas su BBC radijo laida „World at One“, Christopheris Steele‘as sakė, kad kai Vakarų sankcijos Rusijai, ypač su energetika susijusios priemonės, pradės veikti visapusiškai, Putino dienos bus „suskaičiuotos“.
Paprašytas plačiau pakomentuoti, kodėl numato būtent tokį laiko tarpą, Ch. Steele‘as tvirtino matantis „požymius, kad [V. Putino] sveikata blogėja“. Pasak jo, jei JAV ir JK šaltiniai teisūs, Rusijos lyderis po trijų ar šešių mėnesių jau gali būti neveiksnus.
16:36 | Ukraina: prekiaudama vogtais grūdais Rusija vykdo iškart tris nusikaltimus
Karo Ukrainoje metu (iki birželio 7-osios) Rusija pavogė apie 500 tūkst. tonų Ukrainos grūdų, kurių bendra vertė siekia 100 mln. dolerių.
Rusija vagia, transportuoja ir parduoda ukrainiečių turtus į kitą šalis, įskaitant ir Turkiją, UNIAN cituojamas Ukrainos ambasadorius Turkijoje Vasylis Bodnaris.
„Iš tiesų tai į Turkiją jie (grūdai) atplaukia visai kitais dokumentais, kur nurodoma, kad tai yra eksportas iš Rusijos Federacijos teritorijos, kad grūdai priklauso kažkokiai Rusijos bendrovei. Tai yra dabar situacija tokia, kad vykdomi mažiausiai trys nusikaltimai: pirmas – vagystė, antras – neteisėtas naudojimasis mūsų uždarais uostais, trečias – dokumentų falsifikavimas, nes į Turkijos rinką iš okupuoto Krymo ar Chersono teritorijų (grūdai) niekada nebuvo tiekiami“, – pareiškė ambasadorius.
Pasak Ukrainos atstovo, Turkijos valdininkai sutinka padėti atsekti vagystės grandinę, todėl šiuo metu yra rengiamasi iškelti baudžiamąją bylą, kurios pagrindu būtų galima apriboti vogtų grūdų judėjimą po pasaulį.
16:03 | Maskvoje nulaužta radijo stotis – transliavo tik Ukrainos himną ir antikarines dainas
Programišiai Maskvoje įsilaužė į leidyklos „Kommersant“ informacines sistemas ir pasirūpino, kad per „Kommersant FM“ radijo stotį skambėtų tik Ukrainos himnas ir antikarinės dainos.
UNIAN praneša, kad maskviečiai kelias valandas mėgavosi Ukrainos himnu, Ukrainos liaudies daina bei rusų grupės „Nogu Svelo!“ daina „Mums nereikia karo“.
Anksčiau panaši situacija jau buvo susiklosčiusi trijose Sankt Peterburgo radijo stotyse – trys radijo stotys daugiau nei dvi valandas kartojo ukrainietiškas ir antikarines dainas.
15:40 | Ukraina sako neišminuosianti Odesos uosto grūdams eksportuoti
Ukraina trečiadienį pareiškė, kad neišminuos teritorinių vandenų aplink Juodosios jūros Odesos uostą, kad būtų galima eksportuoti grūdus, motyvuodama Rusijos atakų prieš miestą grėsme.
„Kai tik išvalysime nuo minų prieigą prie Odesos uosto, Rusijos laivynas bus ten“, – socialiniuose tinkluose paskelbtame vaizdo pranešime sakė Odesos uostamiesčio karinės administracijos atstovas Serhijus Bračukas.
Jis sakė, kad Rusija „svajoja nuleisti parašiutais karius“ į šį uostamiestį ir kas Maskvos kariuomenė „nori pulti“ Odesą.
15:19 | Rusijos Dūmoje – siūlymas atšaukti Lietuvos nepriklausomybę
Rusijos Valstybės Dūmai pateiktas įstatymo projektas, kuriuo siūloma panaikinti SSRS Valstybės Tarybos nutarimą dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės pripažinimo.
Dokumentas buvo paskelbtas Valstybės Dūmos elektroninėje duomenų bazėje, projektą iniciavo deputatas Jevgenijus Fiodorovas.
„SSRS Valstybės Tarybos 1991 m. rugsėjo 6 d. dekretas Nr. GS-1 „Dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės pripažinimo“ turėtų būti panaikintas“, – rašoma įstatymo projekto tekste.
Pateikto dokumento autorius mano, kad nutarimas yra neteisėtas, nes priimtas antikonstitucinio organo (SSRS Valstybės Tarybos) ir pažeidžiant kelių SSRS Konstitucijos straipsnių reikalavimus.
Teisę panaikinti sprendimą J. Fiodorovas pagrindžia tuo, kad pagal Rusijos Federacijos Konstituciją Rusija yra SSRS teisių perėmėja savo teritorijoje.
14:49 | Italija perspėja, kad dėl Ukrainos uostų blokados gali mirti „milijonai“ žmonių
Italijos užsienio reikalų ministras Luigi Di Maio trečiadienį, susitikime su Viduržemio jūros regiono ministrais dėl pasaulinės maisto krizės, perspėjo, kad milijonai žmonių gali mirti iš bado, jei Rusija neatblokuos Ukrainos uostų,
„Kelios kitos savaitės bus labai svarbios siekiant išspręsti šią situaciją“, – sakė jis po virtualaus susitikimo, kur dalyvavo ir Didžiajam septynetui (G-7) pirmininkaujančios Vokietijos, JT Maisto ir žemės ūkio organizacijos, Turkijos ir Libano atstovai.ė
„Noriu pasakyti aiškiai, kad tikimės aiškių ir konkrečių signalų iš Rusijos, nes grūdų eksporto blokavimas reiškia, kad milijonai vaikų, moterų ir vyrų yra laikomi įkaitais ir pasmerkti mirčiai“, – sakė jis.
Grūdais pakrauti laivai negali išplaukti iš Ukrainos uostų, nors iki Rusijos invazijos pradžios šalis buvo laikoma viena didžiausių pasaulio kukurūzų, kviečių ir saulėgrąžų eksportuotoja.
14:21 | Ukrainos pajėgos skelbia sudavusios galingą smūgį
Ukrainos kariuomenės sausumos pajėgos „Facebook“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame užfiksavo operaciją, kuria sunaikino priešo amunicijos sandėlį ir salvines raketų sistemas. Operacijos vieta nebuvo patikslinta.
„Kaip mūsų šauliai ir oro žvalgyba išaiškino sandėlį su amunicija ir „Grad‘ais“, – rašoma sausumos pajėgų pranešime.
Filmuotoje medžiagoje matyti, kad Rusijos pajėgos didžiuliuose angaruose įrengė sandėlį su amunicija ir raketų sistemomis. Ukrainos artilerija angarams sudavė keletą smūgių.
„Sveiki atvykę į pragarą“, – vaizdo įraše sakė kariai.
13:56 | Zelenskis kalbėjosi su Scholzu
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas kalbėjosi telefonu, praneša V. Zelenskis.
Kaip teigė Vokietijos Vyriausybės atstovas spaudai, abu lyderiai sutarė, kad reikia padaryti viską, jog Ukrainos grūdų eksportas būtų sėkmingai išgabentas iš šalies.
Pranešime priduriama, kad Vokietijos kancleris V. Zelenskiui taip pat pasakojo apie gegužės 28 d. vykusį jo pokalbį telefonu su Vladimiru Putinu.
V. Zelenskis „Twitter“ pridūrė, kad pokalbio su O. Scholzu metu buvo iškeltas klausimas dėl Rusijos elgesio su karo belaisviais, taip pat dėl Ukrainos integracijos į ES.
Had a phone conversation with @OlafScholz. Discussed enhancing defense support for 🇺🇦 & ensuring global food security. Raised the issue of RF's compliance with international rules of treatment of war prisoners. Stressed the importance of decisions on the integration of 🇺🇦 in 🇪🇺.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 8, 2022
13:52 | Norvegija Ukrainai padovanojo 22 savaeiges haubicas
Norvegija padovanojo Ukrainai 22 savaeiges haubicas, praneša CNN. Teigiama, kad taip Norvegija siekia padėti Ukrainai atremti Rusijos atakas.
Trečiadienį paskelbtame pareiškime šalies gynybos ministras Bjørnas Arildas Gramas sakė, kad „karo Ukrainoje raida dabar rodo, jog būtina padovanoti ir sunkesnės artilerijos bei ginklų sistemų“.
Norvegijos kariuomenė padovanojo M109 artilerijos pabūklų. Tai yra tolimojo nuotolio ginklai. Norvegijos gynybos ministerijos teigimu, ginklai buvo padovanoti kartu su įranga, atsarginėmis dalimis ir šaudmenimis.
Norvegijos kariuomenė Vokietijoje jau apmokė Ukrainos karius naudotis šia įranga, priduriama pareiškime.
B. Gramas Norvegijos dovaną pavadino „reikšmingu įnašu“, kuris „labai reikalingas Ukrainai“.
„Norvegijos vyriausybė delsė viešai paskelbti apie dovaną saugumo sumetimais. Apie būsimas dovanas gali būti neskelbiama ir nekomentuojama“, – sakoma pareiškime.
13:39 | Lavrovas įspėja Vakarus, kad ginklų siuntimas Ukrainai yra „rizikingas kelias“
Rusijos ambasada Londone „Twitter“ paskelbė gana keistą šalies užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo žinutę, rašo „Sky news“. Šįryt S. Lavrovas susitiko su savo kolega Turkijoje, kad aptartų Ukrainos grūdų eksporto atnaujinimo planą.
„Twitter“ publikuotas tekstas, atrodo, įspėja Vakarus dėl jų žingsnio siųsti ginklus Ukrainai.
„Į Ukrainą plūsta ginklai ir sunkioji įranga“, – įraše cituojamas jis.
Anot jo, šis žingsnis yra „rizikingas kelias“.
„Galiausiai tai sukels dar daugiau ukrainiečių mirčių“, – teigė jis.
FM #Lavrov: #Ukraine is being flooded with #weapons & heavy equipment. West says “they are waging war against Russians; Ukrainians are dying – so let them die, we're just giving weapons”. This is a risky path to take. In the end, this will cause even more deaths among Ukrainians. pic.twitter.com/DqiQBOkcJP
REKLAMA— Russian Embassy, UK (@RussianEmbassy) June 8, 2022
13:16 | Lavrovas iškėlė sąlygą gyvam Putino ir Zelenskio susitikimui
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas iškėlė sąlygą, kad tam, jog galėtų susitikti Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, būtina atnaujinti derybų procesą, kuris šiuo metu yra nutrauktas.
„Zelenskis nori susitikimo dėl susitikimo. Jis turi septynis penktadienius per savaitę... Mes remiamės tuo, kad pirmiausia reikia, kad derybų komandos atnaujintų darbą – kamuolys ukrainiečių pusėje yra beveik du mėnesius“, – „RIA Novosti“ cituoja S. Lavrovą, kuris atkartoja Kremliaus propagandinę liniją.
Kremlius jau porą mėnesių kartoja, kad tai būtent Ukraina esą nesutinka sėsti prie derybų stalo su Rusija. V. Putinas tvirtina, kad Rusija yra pasirengusi atnaujinti dialogą su Ukraina.
Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu išreiškė pasirengimą surengti V. Putino ir V. Zelenskio susitikimą. Paskutiniai Rusijos ir Ukrainos delegacijų pokalbiai akis į akį įvyko kovo 29 d. Stambule.
Savo ruožtu V. Zelenskis ne kartą pabrėžė savo pasirengimą deryboms su Vladimiru Putinu. Dar birželio 7 d. interviu „Financial Times“ jis sakė, kad bet koks karas turi baigtis prie derybų stalo. Ir nepaisant to, kad Ukrainos lyderis jau ne pirmą mėnesį kartoja esantis susitikti su V. Putinu akis į akį, panašu, kad šį procesą stabdo pats Kremlius.
12:58 | Kyjivas areštavo Putinui artimų žmonių bendroves
Kyjivo miesto prokuratūra areštavo bendrovės, priklausančios Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinkos žmonėms, turtą, rašo UNIAN.
Pasak Kyjivo miesto prokuratūros spaudos tarnybos, byla yra susijusi su viena didžiausių betoninių konstrukcijų gamintojų, kuri tiekė savo produkciją Ukrainai ir užsieniui.
Pažymima, kad vienas iš bendrovės savininkų yra Rusijos pilietis iš artimos Rusijos prezidento aplinkos. Yra žinoma, kad jo įmonės Rusijoje stato gyvenamuosius namus Rusijos Federacijos federalinei saugumo tarnybai ir ginkluotosioms pajėgoms.
Prokuratūros duomenimis, tyrimo metu buvo areštuotos minėtos bendrovės juridinio asmens teisės – daugiau kaip 437 mln. grivinų įstatinis kapitalas, 1,5 mlrd. grivinų vertės nekilnojamasis ir kilnojamasis turtas, daugiau kaip 104 mln. grivinų grynųjų pinigų sąskaitose.
Areštuotas 2 mlrd. grivinų vertės bendrovės turtas buvo perduotas Ukrainos nacionalinei iš korupcijos ir kitų nusikaltimų gauto turto aptikimo, paieškos ir valdymo agentūrai.
Pasak Ukrainos saugumo tarnybos, pagrindiniai bendrovės naudos gavėjai yra keli Rusijos verslininkai iš V. Putino aplinkos. Vienas iš jų yra artimas Rusijos prezidento bendražygis, partijos „Vieningoji Rusija“ rinkimų kampanijos rėmėjas.
Pasak „UP“, minėta bendrovė yra „Aerok“, pavaldi Rusijos oligarchui Andrejui Molčanovui.
12:46 | Turkija: Rusija „teisėtai“ reikalauja panaikinti sankcijas mainais į grūdų atblokavimą
Turkijos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad Rusija „teisėtai“ reikalauja panaikinti jai taikomas sankcijas mainais į Maskvos pagalbą siekiant išgabenti į pasaulio rinką Ukrainoje įstrigusias grūdų atsargas.
„Jeigu norime atverti tarptautinę rinką Ukrainos grūdams, kliūčių, trukdančių Rusijos eksportui, pašalinimą laikome teisėtu reikalavimu“, – Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu) sakė per bendrą spaudos konferenciją Ankaroje su Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu.
12:29 | Buvęs NATO vadovas: „Negalime išgelbėti Putino nuo pažeminimo“
Buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmussenas pripažino, kad aljansas padarė klaidą 2008 m. nesuteikdamas Ukrainai ir Gruzijai narystės veiksmų plano, rašo UNIAN.
Jis teigia, kad valstybės narės nesugebėjo susitarti šiuo klausimu, o toks NATO susiskaldymas siunčia neteisingą signalą V. Putinui.
A. Rasmussenas taip pat griežtai nesutiko su Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono teiginiu, kad Vakarai neturėtų „žeminti“ V. Putino.
„Negalime išgelbėti V. Putino nuo pažeminimo. V. Putino veido išsaugojimo kaina būtų daug didesnė nei visiškas Rusijos karių pralaimėjimas Ukrainoje.
Taigi, mano išvada tokia: Ukraina turi laimėti šį karą, nes jei V. Putinui pavyks Ukrainoje, jis nesustos. Jis tęs savo veiksmus Moldovoje, Gruzijoje ir... Jis darys spaudimą trims Baltijos šalims. Todėl ukrainiečiai turi laimėti. Mūsų pareiga suteikti jiems priemonių kovoti“, – pabrėžė jis.
12:10 | Haidajus: „Niekas neketina pasiduoti“
Ukraina galėtų atitraukti savo kariuomenę į „labiau įtvirtintas pozicijas“ Severodonecke, tačiau „neatsisakys“ šio miesto, sako Luhansko srities vadovas Sehijus Haidajus, rašo CNN.
„Severodonecke vyksta įnirtingi mūšiai“, – trečiadienio rytą sakė jis ir pridūrė, kad Ukrainos gynėjai kovoja dėl kiekvieno miesto centimetro.
„Niekas neketina pasiduoti, net jei mūsų kariškiams teks pasitraukti į labiau įtvirtintas pozicijas, nes miestas nuolat apšaudomas. Vis dėlto tai nereikštų, kad miestas pasidavė“, – kalbėjo jis.
Savarankiškai pasiskelbusios Luhansko liaudies respublikos lyderis Rodionas Mirošnikas trečiadienį pareiškė, kad Ukraina kontroliuoja „tik nedidelę dalį“ chemijos gamyklos „Azot“, esančios Severodonecke. Kiek anksčiau S. Haidajus pranešė, kad po gamykla slepiasi apie 800 civilių gyventojų.
„Ukrainos kovotojai beatodairiškai apšaudo šalia įmonės esančius kvartalus“, – sakė R. Mirošnikas.
„Dirba snaiperiai. Sąjungininkų karių ratas aplink likusią grupę siaurėja“, – teigė jis.
S. Haidajus teigė, kad Rusija skiria didžiules lėšas bandydama atkirsti nuo Ukrainos pagrindinį kelią, jungiantį Severodonecką ir Lysičanską su Bachmutu.
„Strateginis Rusijos kariuomenės tikslas – kontroliuoti kelią Bachmutas–Lysičanskas“, – sakė jis.
„Sakydamas „kontroliuoti“, turiu omenyje įrengti ten savo patikros punktus ir laikyti jį savo kontrolėje. Kol kas jie apšaudo maršrutą, bet jo nekontroliuoja“, – aiškino S. Haidajus.
Anot jo, ukrainiečiai nebesinaudoja šiuo keliu dėl pernelyg didelės apšaudymų rizikos.
11:41 | Ukrainiečiai nukovė žymų rusų veteraną
Birželio 5 d. Buriatijos „Telegram“ kanalai pranešė, kad Ukrainos karinės pajėgos nukovė buriatų veteraną Vladimirą Andanovą, pravarde „Vacha“. Rusijos Rytų karinės apygardos spaudos tarnyba šios informacijos kol kas nekomentuoja.
„Praneša apie Vladimiro Andanovo, geriau žinomo kaip Vacha, mirtį Ukrainoje. Jis žuvo naktį kartu su savo bendražygiu žvalgybos metu, tikriausiai nuo snaiperio kulkų“, – pranešė vienas „Telegram“ kanalas.
V. Andanovas – karo veteranas, prieš aštuonerius metus kovojęs Rusijos pusėje kare Donbase. Ten jis tarnavo Olchono specialiųjų pajėgų kuopoje. Teigiama, kad jis taip pat dalyvavo specialiosiose operacijose Sirijoje ir Libijoje.
11:38 | Rusija: grūdų eksportas iš Berdiansko uosto bus atnaujintas šią savaitę
Dar šią savaitę bus atnaujintas grūdų gabenimas iš Rusijos okupuoto Ukrainos Berdiansko uosto, rašo „Sky news“. Rusijos institucijos valstybinei naujienų agentūrai „TASS“ teigė, kad uoste jau yra baigti išminavimo darbai.
Antradienį Kremlius pareiškė, kad Ukraina turi išminuoti savo uostų prieigas, kad būtų galima atnaujinti maisto produktų eksportą.
Kremlius teigė, kad tikrins į Ukrainos uostus Juodojoje jūroje įplaukiančius laivus, prieš leisdamas jiems krauti grūdus ir plaukti į tarptautinius vandenis. Ukraina yra viena didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje.
Nuo karo pradžios Rusija kaltinama šalies uostų blokavimu. Apskritai Rusija griebėsi maisto eksporto ir naudoja jį kaip ginklą. Neseniai Vladimiras Putinas ir Aleksandras Lukašenka pasiūlė, kad ukrainiečių grūdai galėtų būti eksportuojami per Baltarusijos teritoriją, tačiau tuomet, jei būtų atšauktos sankcijos Minskui.
Maskva neigia atsakomybę už pasaulinės maisto krizės grėsmę ir krizę sukėlus kaltina Vakarų sankcijas.
10:56 | Rusai ėmėsi naujos ukrainiečių bauginimo taktikos
Rusijos pajėgos ėmėsi naujo Ukrainos gyventojų terorizavimo būdo, praneša UNIAN. Rusai skambina civiliams gyventojams Avdijivkoje, klausia adreso ir kiek žmonių gyvena tuose namuose, o tada juos apšaudo.
Apie tai, pasak minėtos naujienų agentūros, pranešė Avdijivkos miesto karinės administracijos spaudos tarnyba.
„Rusai terorizuoja Avdejevkos gyventojus. Ir sugalvojo naują būdą, su kuriuo mūsų mieste dar nebuvo susidurta. Jie skambina iš nežinomo numerio, klausia adreso ir ar daug žmonių yra namuose (klausia tiesiai, tarsi būtų seni pažįstami, ir nerimauja dėl miesto likimo).
Asmuo atsako. Praėjus kelioms minutėms po skambučio, namą apšaudo priešo artilerija“, – cituojamas pranešimas.
Spaudos tarnybos duomenimis, mieste jau buvo užfiksuoti keli tokie atvejai.
Miesto valdžia paragino piliečius saugumo sumetimais nepranešinėti minėtos informacijos nepažįstamiems įtartiniems asmenims.
10:35 | Rusija: rengiamas referendumas dėl Zaporižios
Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“ pateikė keletą Rusijos įvestai administracijai Zaporižėje priklausančio Vladimiro Rogovo citatų, rašo „The Guardian“.
Minėtai naujienų agentūrai jis pareiškė, kad daroma pažanga norint surengti referendumą dėl Zaporižės. Pasak jo, referendumas bus surengtas dar šiais metais.
„Pasirengimas užtruks kelis mėnesius. Klausimų formuluotės bus pateiktos artimiausiu metu. Didžioji dauguma mūsų regiono gyventojų nori kuo greičiau grįžti į gimtąjį uostą ir tapti didžiosios Rusijos dalimi“, – kalbėjo jis.
V. Rogovas taip pat sakė, kad planuojama atkurti geležinkelių susisiekimą su Krymu iš Zaporižios.
Kaip rodo ankstesnė patirtis, tikėtina, kad rusų rengiamas referendumas bus suklastotas.
Karo tyrimų institutas trečiadienį pareiškė, kad Rusijos pajėgos traukiasi iš Zaporižios regiono. Anot analitikų, okupantai taip gali elgtis dėl dviejų priežasčių: arba siekia sustiprinti gynybą Chersono srityje, arba bando apgadintus dalinius perkelti į užnugario rajonus.
10:08 | Luhansko valdžia: „Niekas nesiruošia atiduoti Severodonecko“
Ukrainos Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus „Telegram“ pareiškė, kad „niekas nesiruošia atiduoti Severodonecko“.
Anot jo, mieste vyksta intensyvios kovos.
„Severodonecke vyksta įnirtingi mūšiai, mūsų gynėjai kovoja dėl kiekvieno miesto centimetro“, – teigia jis.
S. Haidajus taip pat teigia, kad rusų pajėgos nekontroliuoja kelio Lysičanskas–Bachmutas, tačiau intensyviai jį apšaudo. Ukrainos pajėgos, pasak jo, keliu nesinaudoja, mat jis per daug pavojingas.
„Rasistų planai nepasikeitė, jie „nori“ iki birželio 10 d. užimti Severodonecką ir „gyvenimo būdą“. Tam mestos visos rasistų pajėgos. Be to, orkai (žargoninis rusų pajėgų pavadinimas – aut. past.) vėl planuoja kirsti Seversko Donecko upę ir sukurti priešakinį placdarmą puolimui“, – teigė jis.
09:48 | JK Gynybos ministerija: Ukrainos gynyba Severodonecke „laikosi“
Nepaisant Rusijos pajėgų atakų trimis kryptimis, Ukrainos gynyba „laikosi“ svarbiame rytiniame Severodonecko mieste, praneša Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija, rašo BBC.
Mažai tikėtina, kad per pastarąją dieną kuri nors pusė užėmė reikšmingą teritoriją, priduria ministerija.
Situacijos vertinime taip pat sakoma, kad „gynybos pajėgos turi būti pasirengusios įgyvendinti savo įsipareigojimus“.
„Rusija daugiausia atakuoja rytinį Donbaso regioną, o kitur ji išlieka „gynybinėje padėtyje“.
Ukrainos pajėgos „šiek tiek sėkmingai“ kontratakavo Chersono regione ir vėl įsitvirtino į rytus nuo Inguleco upės.
Abi pusės stengiasi išlaisvinti pajėgas naujiems puolimams, kartu išlaikydamos gynybines linijas 500 km (310 mylių) fronte“, – situaciją apžvelgia ministerija.
Karo tyrimų institutas anksčiau trečiadienį pranešė, kad Rusijos pajėgos pradėjo atitraukti savo karius iš pozicijų Zaporižios regione.
Anot analitikų, okupantai taip pasielgė dėl dviejų priežasčių: kad apgadintus dalinius būtų galima perkelti į užnugario rajonus arba kad sustiprintų Rusijos gynybą Chersono srityje. Tačiau šiuo metu ISW negali patvirtinti šių pajėgų buvimo vietos.
09:21 | Černobylio elektrinėje pirmą kartą nuo karo pradžios vėl pradėta fiksuoti radiacija
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) duomenimis, dešimtys radiacijos detektorių aplink Černobylio atominę elektrinę pirmą kartą nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pradėjo fiksuoti radiacijos duomenis, rašo „the Guardian“.
TATENA teigia, kad radiacijos stebėsenos tinklas šioje teritorijoje nustojo veikti, kai Rusijos pajėgos vasario mėnesį užėmė Černobylio elektrinę. Rusai laikė elektrinę apie penkias savaites, o kovo 31-ąją iš jos pasitraukė.
Vėl pradėjus veikti detektoriams, radiacijos lygis Ukrainos Černobylio atominės elektrinės apylinkėse yra normalus, pranešė JT branduolinės energetikos priežiūros institucija.
„Dauguma iš 39 detektorių, siunčiančių duomenis iš uždraustosios zonos, dabar matomi Tarptautinės radiacinės stebėsenos informacinės sistemos (IRMIS) žemėlapyje.
Iki šiol gauti matavimai rodo, kad radiacijos lygis atitinka prieš konfliktą išmatuotą radiacijos lygį“, – rašoma Tarptautinės atominės energijos agentūros pranešime.
„Radiacijos duomenų siuntimo iš uždraustosios zonos atnaujinimas yra labai teigiamas žingsnis į priekį branduolinės saugos ir saugumo Ukrainoje srityje“, – pareiškime cituojamas agentūros generalinis direktorius Rafaelis Grossi.
Pasak jo, tai užbaigia ilgą laikotarpį, kai buvo faktiškai nutrūkęs informacijos perdavimas. Kurį laiką, kai teritoriją buvo užėmusios Rusijos pajėgos, radiacinė situacija šioje zonoje buvo neaiški.
08:53 | Rusijos pajėgos atitraukia savo karius iš Zaporižios regiono
Rusijos pajėgos pradėjo atitraukti savo karius iš pozicijų Zaporižios regione, praneša Karo tyrimų institutas (ISW), rašo UNIAN.
Anot analitikų, okupantai taip pasielgė dėl dviejų priežasčių: kad apgadintus dalinius būtų galima perkelti į užnugario rajonus arba kad sustiprintų Rusijos gynybą Chersono srityje. Tačiau šiuo metu ISW negali patvirtinti šių pajėgų buvimo vietos.
Pranešama, kad Rusijos pajėgoms nepavyko atgauti priešakinių pozicijų vakariniame (dabar Ukrainos kontroliuojamame) Inguleco upės krante.
Anksčiau Zaporižios regiono karinės administracijos vadovas Oleksandras Staruchas pranešė, kad Rusijos okupantai išveda karius iš Melitopolio ir dalies Vasiljevkos rajono, esančio maždaug už 45 km į pietus nuo Zaporižios miesto, galbūt vykdydami rotaciją. Pasak jo, okupantai juda Chersono kryptimi.
ISW dar anksčiau pranešė, kad Rusijos pajėgos nuo gegužės pabaigos Vasiljevkoje ir Melitopolyje kaupia pajėgas ir pasenusius tankus T-62.
„Rusijos pajėgos gali dislokuoti šiuos karius, kad jie gintų užimtas pozicijas nuo Ukrainos kontratakų Chersono srityje. Jie taip pat dalyvavo mūšiuose trijose fronto gyvenvietėse, tačiau birželio 7 d. nepradėjo puolimo Zaporižios srityje“, – sakė ekspertai.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šiuo metu pavojingiausiomis fronto kryptimis pavadino Zaporižę ir Severodonecką.
08:31 | Rusų žiniasklaida: tūkstantis Ukrainos karių išvežti į Rusiją tyrimui
Daugiau kaip tūkstantis Ukrainos gynėjų iš Mariupolio buvo perkelti į Rusiją, rašo „The Guardian“. Teisėsaugos šaltiniai sako, kad Rusijoje planuojama atlikti tyrimą.
Dar daugiau ukrainiečių karo belaisvių bus išvežta į Rusiją „vėliau“, „Tass“ teigė šaltinis.
„Į Rusiją buvo perkelta daugiau kaip 1 000 žmonių iš „Azovstal“. Su jais dirba teisėsaugos pareigūnai.
Tyrėjai taip pat planuoja ateityje į Rusiją išsiųsti keletą kitų belaisvių, kurie bus sulaikyti po kelių tiesioginių susidūrimų“, – cituojamas šaltinis.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau sakė manąs, kad Rusija nelaisvėje laiko daugiau kaip 2,5 tūkst. „Azovstal“ gynėjų. Tarp jų – pasieniečiai, policininkai ir teritorinės gynybos pareigūnai.
08:11 | Luhansko srityje naktį žuvo žmogus
Rusijos pajėgos tęsia Severodonecko ir Lisičansko atakas, „Telegram“ praneša Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus. Pasak jo, nesaugu net centriniuose miestų rajonuose.
„Praėjusią naktį po artilerijos apšaudymo vienoje iš centrinių Lisičansko gatvių žuvo vietos gyventojas“, – teigė jis.
Dar viena mieste sužeista moteris buvo nedelsiant paguldyta į ligoninę.
Vrubivcuose ir Zolotėje, pasak S. Haidajaus, buvo apgadinti 25 pastatai.
„Rusai apšaudė Zolote-4 ir Vrubivką iš minosvaidžių, šaulių ginklų artilerijos ir daugkartinių raketų paleidimo įrenginių.
Priešas ir toliau naikina sveikatos priežiūros įstaigas. Paskutinis klinikos apšaudymas buvo vykdomas iš 240 mm kalibro artilerijos. Tuo tarpu okupantai nugriovė vietos greitosios pagalbos stoties pastatą“, – teigia S. Haidajus.
Jis taip pat praneša, kad ukrainiečių kariai toliau intensyviai kovoja su rusais Severodonecke.
07:49 | Severodonecke ir Rubižnėje sugriautos dvi ligoninės
Pirmadienį „Maxar Technologies“ padarytose naujose palydovinėse nuotraukose matyti, kad per karinius smūgius nukentėjo mažiausiai dvi ligoninės Ukrainos Severodonecko ir Rubižnės miestuose, rašo CNN.
Didelė dalis Severodonecko buvo sugriauta per Ukrainos ir Rusijos pajėgų kovas. Ukrainiečiai išlaikė savo gynybines pozicijas mieste ir kol kas žlugdo rusų bandymus užimti miestą.
Kariniai smūgiai neaplenkė net ligoninių ir jų apylinkių. Centriniame Severodonecko mieste sugriauta keletas ligoninės komplekso pastatų, nors ant stogo matyti nupieštas didelis raudonas kryžius.
Pietinėje Rubižnės dalyje sugriauta dar viena ligoninė. Aplink ją esantys pastatai, įskaitant farmacijos įmonę, taip pat buvo sugriauti.
07:35 | Zelenskis Vakarams: reikalingi konkretūs veiksmai, ne tik palaikymas
Vakarų šalių interesas remti Ukrainos suverenitetą užima svarbią vietą diplomatinės kovos lauke, tačiau vietoj konkrečios pozicijos kai kurios Europos valstybės bando Ukrainą „sutaikyti“ su Rusija, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Apie tai jis kalbėjo „Financial Times“, rašo „Kanal 24“.
Vis dėlto V. Zelenskis atsisakė įvardyti valstybes, kurios kompromituoja savo sąžinę.
Komentuodamas tai, kas šiuo metu vyksta su Europos sankcijų politika, V. Zelenskis pareiškė, kad dauguma valstybių demonstratyviai remia Ukrainą. Tačiau kai reikia imtis veiksmų, nuolat dvejojama.
Kol kas V. Zelenskiui susidaro įspūdis, kad Vakarai tikrina, ką dar galima padaryti, kad sankcijos būtų sušvelnintos ir nenukentėtų tos ar kitos valstybės verslas.
„Nuolat, tarsi kovos inžinieriai, jie stengiasi prastumti vieną ar kitą iniciatyvą“, – sakė jis.
Anot prezidento, Ukraina šiandien didelį dėmesį skiria sankcijų Rusijai politikai.
„Manome, kad sankcijos yra galingas ginklas. Šiuolaikinis ekonominis ginklas be kraujo. Todėl noriu, kad tai nebūtų tik frazės „sankcijos Rusijai neveikia“. Jos veikia, kai yra konkrečiai įgyvendinamos ir kai mes visi neleidžiame jų apeiti“, – pabrėžė V. Zelenskis.
Interviu minėtam leidiniui metu V. Zelenskis taip pat kalbėjo apie Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono žodžius, kai šis paragino „nežeminti“ Rusijos, kad ji nebūtų izoliuota po karo. Pasak V. Zelenskio, kai kurios Europos valstybės jau tariasi dėl paliaubų, tiesiogiai į derybas neįtraukdamos Ukrainos.
„Kaip gali būti paliaubos Ukrainos teritorijoje be tos valstybės žmonių ir jos vadovo pozicijos“, – pasipiktinęs kalbėjo V. Zelenskis.
Jis taip pat ragino Vakarų lyderius ne tik kalbėti, bet ir imtis konkrečių veiksmų Ukrainai palaikyti.
07:02 | Zelenskis: „Rusija sumoka beveik 300 gyvybių per dieną“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija nuo karo pradžios neteko daugiau nei 31 tūkst. karių. Tai, jo skaičiavimais, reiškia, kad kas dieną Ukrainoje žūsta apie 300 karių.
Apie tai Ukrainos prezidentas antradienį vakare kalbėjo savo kasdieniniame kreipimesi į ukrainiečius.
„Ukrainoje jau žuvo daugiau nei 31 tūkst. Rusijos tarnautojų. Nuo vasario 24 dienos Rusija sumoka beveik 300 gyvybių per dieną už visiškai beprasmį karą prieš Ukrainą. Ir vis tiek ateis diena, kai nuostolių skaičius, net Rusijai, viršys leistiną ribą“, – teigė jis.
Ukrainiečiai skaičiuoja, kad Rusija iš viso jau neteko 31360 karių, 1390 tankų, 3416 šarvuočių, 212 lėktuvų, 177 sraigtasparnių, 553 dronų, 96 oro gynybos sistemų, 13 laivų ir daugybės kitos technikos.
06:48 | Ukrainos mieste apsilankė svarbus Rusijos pareigūnas
Antradienį Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas Sergejus Kirijenka lankėsi Rusijos okupuotame Ukrainos Melitopolio mieste, pranešė savarankiškai pasiskelbusi prorusiška merė Galina Danilčenko.
Apie S. Kirijenkos vizitą ji pranešė „Telegram“ kanale, rašo CNN. Patalpintame vaizdo įraše ji taip pat pridūrė, kad Melitopolis pradeda rengtis referendumui.
„(Miestas yra – aut. past.) labai dėkingas Rusijos Federacijai už pagalbą ir paramą, kurią gauname kurdami šį gyvenimą. Žinome, kad mūsų ateitis yra vienybėje su Rusija. Rusijos Federacija yra čia amžinai. O dabar pradedame ruoštis referendumui“, – sakė G. Danilčenko.
Melitopolis yra svarbus miestas pietryčių Ukrainos Zaporižios regione. Jis taip pat ribojasi su Chersono sritimi, kurią Rusija kontroliuoja nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje.
Ukrainos Chersono karinės administracijos vadovas Hennadijus Lahuta patvirtino, kad ruošiamasi būsimam referendumui, jis turėtų būti surengtas „iki rudens“ Rusijos kontroliuojamose Pietų Ukrainos teritorijose.
Šioje srityje rengiamasi referendumui dėl „regiono įtraukimo į Rusijos Federacijos sudėtį“, antradienį per Ukrainos televizijos kanalus transliuotame Rusijos okupuoto Chersono miesto kreipimesi sakė A. Lahuta.
2014 m. Rusijos remiamiems separatistams perėmus dalį Luhansko ir Donecko sričių Donbase Ukrainos rytuose, abiejose srityse buvo paskelbtos liaudies respublikos.
06:28 | Merkel: karas Ukrainoje buvo didelė Rusijos klaida
Antradienį buvusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, kad eidama savo pareigas ji labai stengėsi, jog padėtis Ukrainoje nepasikeistų iki dabartinės padėties, rašo „Reuters“. A. Merkel pridūrė, kad nekaltina savęs dėl to, jog nepakankamai stengėsi dėl to, kad situacija nesieskaluotų.
„Labai liūdna, kad tai nepavyko, tačiau nekaltinu savęs dėl to, kad nesistengiau“, – sakė A. Merkel, kalbėdama apie 2014 m. Minsko susitarimą su Rusija.
Apie tai ji komentavo interviu vokiečių transliuotojui ARD.
A. Merkel taip pat sakė, kad nėra jokio pateisinimo Rusijos „brutaliam tarptautinės teisės nepaisymui“ Ukrainoje.
„Ukrainos užpuolimas buvo didelė Rusijos klaida ir objektyvus visų tarptautinės teisės taisyklių ir visko, kas leidžia mums taikiai gyventi kartu Europoje, pažeidimas“, – CNN cituojama A. Merkel.
„Jei mes šimtmečiais eisime per šimtmečius ir sakysime, kuris teritorijos gabalas kam priklauso, tuomet turėsime tik karą, o tai visiškai nepriimtina“, – tęsė ji.
Interviu ji pridūrė, kad pati buvo prieš Ukrainos įstojimą į NATO, nes norėjo užkirsti kelią eskalacijai su Rusija, be to, jos nuomone, Ukraina nebuvo pasirengusi tokiai narystei.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis anksčiau sukritikavo A. Merkel ir buvusį Prancūzijos prezidentą Nicolas Sarkozy už tai, kad jie 2008 m. užblokavo Ukrainos priėmimą į NATO. Anot jo, tai buvo akivaizdus „klaidingas apskaičiavimas“, kuris padrąsino Rusiją.
06:07 | Rusija iki birželio 10-osios siekia užimti Severodonecką
Rusija meta visas pajėgas, kad užimtų Severodonecką ir atkirstų nuo Ukrainos kelią Lysičanskas-Bachmutas. Rusijos kariuomenei buvo įsakyta šias užduotis atlikti iki birželio 10 d.
Apie tai, pasak „Kanal 24“, kalbėjo Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus.
Tuo Rusijos pajėgos esą siekia nutraukti Ukrainos kariuomenės komunikaciją. Vis dėlto S. Haidajus yra įsitikinęs, kad nors miestą ginti ukrainiečiams sunku, rusams užimti jo nepavyks.
Tuo pat metu Rusijos pajėgos smarkiai apšaudo Lysičanską. Pasak S. Haidajaus, kadangi rusai negali prieiti prie miesto, atakoms naudoja sunkiąją ginkluotę
Anot jo, okupantai naikina civilinę infrastruktūrą, taikosi į humanitarinės pagalbos būstines, mokyklas, kuriose žmonės slepiasi nuo rusų bombų.
Svarbiausios antradienio naujienos:
- Antradienį Vilniuje viešintis Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad Vakarai nesutiks su Rusijos diktuojamomis taikos sąlygomis ir kad Rusija privalės išvesti savo kariuomenę iš Ukrainos.
- Antradienį Rusijos pajėgos apšaudė miegamąjį Charkivo rajoną, praneša UNIAN. Pasak Charkivo srities tarybos vadovo patarėjos Natalijos Popovos, apšaudymo metu vienas žmogus žuvo, dar trys buvo sužeisti.
- Zaporižios srities karinės administracijos vadas Oleksandras Staruchas Ukrainos televizijai pranešė, kad padėtis regione keičiasi. Pasak jo, Rusijos kariai iš Melitopolio perkeliami į Zaporižę, Rusijos pajėgos juda Chersono kryptimi. Kartu O. Staruchas pažymėjo, kad rusai neatsisakė savo bandymų judėti toliau į Zaporožės srities rytus.
- Luhansko srities valdžia antradienį pranešė, kad aplink Girskės miestą padėtis yra itin praste – apylinkėse viskas dega. Blogiausia padėtis, antradienio duomenimis, yra Toškivcuose ir Zolotėje. Rusija antradienį paskelbė užėmusi 97 proc. Luhansko srities.
- Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį atvyko dviejų dienų vizito Turkijoje derėtis dėl grūdų eksporto iš Ukrainos, kuris sustojo dėl Maskvos vykdomų karinių veiksmų šalyje.
- Antradienio duomenimis, Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia nuo karo pradžios nukovusios bent 31 360 Rusijos karių. Taip pat Ukrainos kariai sunaikino 212 lėktuvų, 177 sraigtasparnius, 1390 tankų, 3416 šarvuočių, 694 artilerijos pabūklus, 207 raketų sistemas, 13 laivų, 2405 mašinas, 76 kuro cisternas, 553 bepiločius orlaivius, 96 priešraketinės gynybos sistemas, 4 mažo nuotolio balistinių raketų sistemas bei 53 specialiosios įrangos vienetus.