Prieššventiniu laikotarpiu dažnas įmonės, darželio ar mokyklos kalėdinis susibūrimas neapsieina be Kalėdų senelio apsilankymo. Lietuvoje tokias paslaugas teikia dešimtys ar galbūt net šimtai skirtingų įmonių bei pavienių asmenų – vien atsidarius patį pirmą paieškos sistemoje išmestą skelbimų portalą didžiuosiuose miestuose siūlymų į savo šventę pasikviesti Kalėdų senelį galima rasti daugiau nei dvidešimt.
Šiais metais vaikus ir suaugusiuosius linksminantiems seneliams dėl pandemijos teko pasukti galvą, kaip teikti paslaugas, tačiau didžioji dalis jų dabar jau siūlo pilnai naujai realybei pritaikytą šventinį variantą – tiesioginį arba įrašytą virtualų sveikinimą.
Tokią paslaugą teikiančių verslininkų teigimu, užsakymų šiais metais nors ir mažiau, bet tikrai nestinga, o ir suorganizuoti tokį virtualų pasveikinimą itin paprasta – tereikia išsirinkti norimą datą, laiką ir sutartu metu įsijungti kompiuterį.
Kalėdiniai sveikinimai – dvejopi
Jau ne vienerius metus šventiniu laikotarpiu su savo žmona Kalėdų senelį ir Snieguolę vaidinantis Eugenijus Moskvičiovas naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad šiemet, siekiant prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų, sveikinimus organizuoja dvejopai – ir gyvai, ir per „Messenger“ programėlę.
„Žinokite, mes neatsisakome tiesioginio kontakto ir stengiamės to nevengti, netgi taip pasakysiu. Mes stengiamės nevengti ir stengiamės žmones įkalbėti to nebijoti. Jeigu atsižvelgiant į saugumo taisykles, to visiškai tiesioginio kontakto kaip ir nėra – jeigu į darželius ateiname, vaikai stovi toliau nuo mūsų.
Sako, kad mokyklose neturi būti pašalinių žmonių, tik personalas, netgi tėveliai negali užeiti, jie vaikus pasitinka lauke. O kodėl Kalėdų senis negali būti priskiriamas prie pedagoginio personalo?“, – tokį klausimą užduoda Kalėdų seneliu persirengiantis E. Moskvičiovas.
Tiems, kurie kontakto visgi prisibijo, pašnekovas gali pasiūlyti arba tiesioginį pokalbį su vaizdo kamera, arba jau įrašytą sveikinimą, kurio klausytis galima kada nori ir kiek nori.
„Dabar mes teikiame ir kitą paslaugą, kad būtų pigiau ir patogiau – darome tiesiog įrašą, individualų darželiui. Jie per grupes jį rodo. {...} Turime įrangą namie, statome švietimo kamerą, taip ir bendraujame“, – pasakoja E. Moskvičiovas.
Jo teigimu, daugiausia užsakymų tiek virtualiems, tiek realiems sveikinimams šiemet, kaip ir kiekvienais metais, sulaukia iš darželių bei mokyklų.
Sveikinimus organizuoja tik nuotoliniu būdu
Įvairius renginius organizuojanti kūrybos studija „Showart“, kiek kitaip nei E. Moskvičiovas, kalėdinių sveikinimų paslaugą teikti pradėjo tik šiemet, o norinčius sveikina tik vaizdo skambučio pagalba.
„Galima pasirinkti kokio sveikinimo norima – gyvo pokalbio su Kalėdų seneliu per nuotolį, naudojant kamerą ir mikrofoną ar iš anksto įrašyto vaizdo sveikinimo. {…} Tai yra vienas iš mūsų naujų projektų, kuris siūlomas kaip alternatyva sveikinimams, kurie negali būti vykdomi šios pandemijos akivaizdoje”, – aiškina studijos vadovas Artūras Trofimovas.
Pasak jo, daugiausia užsakymų kol kas sulaukiama iš pavienių asmenų, tėvų, norinčių nustebinti savo vaikus.
„Tėvai pasirenką datą ir tinkamą laiką, kada nori sulaukti vaizdo skambučio. Aktorius, sutartą dieną ir valandą, skambina užsakovui ir sveikina vaiką arba vaikus, šeimą su Kalėdomis, naujaisiais metais. Aktorius turi studiją, kuri dekoruota ir šventiškai atrodanti.
Pokalbis trunka iki 20 minučių. Kuo daugiau informacijos pateikia užsakovas, pildydamas formą, tuo įdomesnis ir aktyvesnis yra pokalbis”, – apie tai, kaip atrodo virtualus kalėdinis sveikinimas pasakoja A. Trofimovas.
Užsakymų netrūksta, tačiau daug pajamų nesitiki
E. Moskvičiovas pripažįsta, kad šiais metais kalėdinių sveikinimų užsakymų skaičius nelabai skiriasi nuo įprastinio. Karantino metu žmonės kaip tik nori linksmintis, teigia vyras, ir sugalvoja įvairiausių būdų, kaip tą padaryti.
„Žmonės ieško visokiausių būdų. Ir darželių, ir mokyklų grupės prašo susitikti miške. Turime vieną užsakymą, kai žmonės prašo atvykti ir pasveikinti daugiabučio kieme. Arba, pavyzdžiui, keturi nuosavi namai, visi renkasi pas vieną kaimyną, puošia kieme eglę, kelios šeimos susitinka ir mus kviečia, kad viskas būtų lauke“, – sako pašnekovas.
Visgi, kaip sako E. Moskvičiovas, šiais metais jis nesitiki itin daug uždirbti – kol kas prognozuoja, jog sezono pabaigoje pajamų daug nebus.
„Užklausų nemažai, bet pačių konkrečių užsakymų yra mažiau, nei praėjusiais metais, kadangi sumažėjo darželių. Praėjusiais metais jų buvo labai daug. Šiais metais mažiau, nes daug kas net galvoti nenori ar kažko ieškoti – kategoriškai sako ne, nes apribojimai“, – sako pašnekovas.
Kainos – nuo 10 iki 150 eurų
Virtualaus Kalėdų senelio sveikinimo kaina skelbimuose svyruoja nuo 10 iki 30 eurų, priklausomai nuo to, iš ko ir kokią dieną planuojate šią paslaugą pirkti.
„Showart“ kūrybos studijos vadovo A. Trofimovo teigimu, šventinėmis dienomis kainos kiek išauga, o kontaktinio Kalėdų senelio apsilankymo šeimoje bendra rinkos kaina gali būti nuo 50 iki 150 eurų.
E. Moskvičiovas pasakoja, jog jo vaizdo skambučio kaina prasideda nuo 15 eurų, o 5 minučių individualaus vaizdo įrašo – 20 eurų.
„Po to darome tokį prezentacinį vaizdo klipą, kaip įžangą, ir išsiunčiame žmonėms. Jeigu daugiau, ar grupei reikia, tuomet kaina gali būti šiek tiek didesnė“, – pasakoja E. Moskvičiokas.
Gyvo susitikimo kaina kiek didesnė, prasideda nuo 60 eurų. Pašnekovas aiškina, kad nuo praėjusių metų kaina šiek tiek pakilo, mat teko investuoti į kokybiškesnę aprangą bei įrangą filmavimams.
Daugiau apie naujas kalėdinių sveikinimų tradicijas galite pamatyti reportaže: