• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujiems koronaviruso atvejų skaičiams ir toliau siekiant aukštumas, svarstoma imtis griežtesnių pandemijos valdymo priemonių. Mokslininkų spėta, kad koronaviruso pikas Lietuvoje jau buvo pasiektas, tačiau laikinasis sveikatos apsaugos ministras sako, kad nurodymų ir toliau nesilaikant, situacija gali vėl pradėti blogėti.

Naujiems koronaviruso atvejų skaičiams ir toliau siekiant aukštumas, svarstoma imtis griežtesnių pandemijos valdymo priemonių. Mokslininkų spėta, kad koronaviruso pikas Lietuvoje jau buvo pasiektas, tačiau laikinasis sveikatos apsaugos ministras sako, kad nurodymų ir toliau nesilaikant, situacija gali vėl pradėti blogėti.

REKLAMA

Apie koronaviruso piką, naujas viruso valdymo priemones ir mokinių Kalėdų atostogas kalbėjomės su laikinuoju sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga.

Mokslininkai sako, kad duomenys rodo, jog karantinas iš tiesų neveikia, nes 50 proc. atvejų yra neatsekami. Matomas mažas sumažėjimas šiomis dienomis iš tiesų nėra tas pikas, o kaip tik po jo dar laukia šuolis. Tai kokia iš tiesų ta situacija pas mus?

Na, vieni mokslininkai sako vienaip, kiti kitaip. Mokslininkų darbas yra analizuoti duomenis, kelti tam tikras prielaidas. Kiek tos prielaidos pasitvirtina, galų gale, parodo tik gyvenimas. Pirmosios bangos metu buvo pačių įvairiausių prielaidų. Dalis jų pasitvirtina, dalis ne.

REKLAMA
REKLAMA

Matyt, reikėtų atskirti du dalykus: atvejų skaičių, kurį mes matome ir skelbiame kiekvieną dieną, ir procentą, kiek yra užfisuojamų teigiamų testų nuo visų ištirtųjų. Matome stabilizaciją. Deja, bet tie skaičiai, kurie stabilizavosi, yra labai aukšti. Tikrai negalime sakyti, kad situacija gerėja, bent jau kol kas.

REKLAMA

O tas procentas atvejų, kurie lieka neištirti, arba tiksliau, nežinoma, kur žmonės yra užsikrėtę, tai turime suprasti, kad, kai liga yra išplitusi taip plačiai, didelė dalis žmonių ir nežino, kur užsikrėtė. Jie nelabai galės pasakyti, kur tai įvyko.

Dabar girdime apie naujas priemones, kurių Vyriausybė ketina imtis, kad suvaldytų Covid-19. Tai ko ketinate imtis ir ką griežtinti?

Dvi konkrečios priemonės trečiadienį turėtų būti aptarinėjamos. Viena – didesnis apribojimas dėl susibūrimų. Šiuo metu galima susirinkti ne daugiau nei penkiems asmenims viešoje vietoje, aišku, išskyrus šeimos narius. Deja, bet stebime, kad žmonės vis tik būriuojasi, renkasi apžiūrėti miesto eglučių, kurios dabar viena po kitos išsižiebia. Siūloma mažinti šį asmenų skaičių grupėje nuo penkių iki dviejų.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas, kurį šiuo metu aptarinėjame su asocijuotomis struktūromis, yra klausimas, kaip sutarti su verslais, kad žmonės nebūtų raginami eiti į įvairias akcijas, išpardavimus. Kad neatsitiktų taip, kad žmonės vienu metu susirenka kažkokioje vietoje vien dėl to, kad ten yra paskelbiamos mažesnės kainos ir panašūs dalykai. Aišku, buvo išsakyti siūlymai dėl ugdymo įstaigų darbo, galimybės paankstinti atostogas, bet šį trečiadienį greičiausiai nebus dar susitarimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką įsivaizduojate dėl moksleivių atostogų? Ar jos būtų paankstintos, ar jos būtų pailgintos? Jei sakote, kad šį trečiadienį nebus svarstoma, tai kada bus?

Negaliu atsakyti už kolegą iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.

Bet tikriausiai kalbate?

Galiu tik gal diletantiškai pasakyti apie patį švietimo procesą. Kiek matėme iš rudens atostogų, žinome, kad įstaigos skirtingu laiku išeina, baigia atostogauti. Matyt, kad reikia šiek tiek laiko įsivertinti ir pasitarti su bendruomene.

REKLAMA

O jūsų nuomonė kokia būtų dėl nuotolinio mokymosi? Ar tai turėtų kažkokią teigiamą reikšmę?

Be abejo, turėtų. Jeigu kalbame apie viruso plitimą, bet kas, kas riboja žmonių susitikimus, turi teigiamą poveikį mažinant viruso plitimą. Bet ką turime taip pat suprasti, kad tai turi neigiamą poveikį vaikų ugdymui. Reikėtų įsivertinti abu šiuos dalykus ir daryti viską, kad vaikų ugdymas nenukentėtų, kad bendrai vaikų socialinė, emocinė ir kitokia gerovė nebūtų pažeista. Tą labai svarbu suprasti.

REKLAMA

Visai neseniai girdėjome mokslininkų prognozes, kad pikas mus pasieks tik lapkričio 27 dieną. Dabar jau girdime, kad esą, jei karantinas suveiks, tai bus gruodžio 12-oji. Kokios dabar realiausios prognozės ir ką reiškia tas pikas? Jau ir dabar mirčių yra daug kas dieną, praeitą savaitę 2300 žmonių naujai užsikrėtusių, tai kaip galėtų atrodyti tas pikas?

Tikrai niekas negali to nei nuspėti, nei pasakyti, todėl, kad tai priklauso nuo daugybės nenuspėjamų dalykų. Turėkime galvoje, kad artėja didžiosios metų šventės, matome žmonių nuotaikas, dalis jau dabar demonstruoja tokį, sakykim, bravūrišką naivumą rinkdamiesi kažkur pasižiūrėti eglučių.

Kiti rašo komentarus, kad kaip šventė, taip ir švęs, sodybos užsakytos, reikia tik žinoti, kur. Tai sudėtinga pasakyti. Net jei ir dabar pradėtų mažėti atvejų skaičius, jau praėjus kuriam laiko nuo karantino, turėkime galvoje, kad viskas gali vėl pradėti blogėti, jei labai neatsakingai elgsimės per šventes. Kada ir kur bus pikas, priklauso nuo daugybės dalykų. Iš esmės, labiausiai priklauso nuo to, kiek sąmoningai elgsimės ir saugosimės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų